Remény egy jobb életre. Örülnek az adományoknak
Fotó: Veres Nándor
A Székelyhon cikke nyomán többen adományokat kezdtek gyűjteni a csíkszeredai Petrikó család megsegítésére, például a Csíki Anyák Egyesülete, valamint a Csíkszeredai Egyesület a Nagycsaládokért is felkarolta ügyüket. Előbbi szervezet szerdán 10–12 óra között várja még a felajánlásokat a Müller László utca 3/C alatti székházában.
2022. január 11., 13:002022. január 11., 13:00
2022. január 11., 13:432022. január 11., 13:43
Újra meglátogattuk a csíkszeredai Petrikó József népes családját a Baromtér utcában, a kamionparkoló mellett lévő, régi vasúti épületben. Mint írtuk, a családfő hat gyermekével és élettársával korábbi albérletét volt kénytelen elhagyni, így költöztek be a vasúti sínek közvetlen közelében lévő, leromlott állapotú épületbe, ahol sem víz-, sem villanyszolgáltatás nincsen.
Meglehetősen szűkös és szegényes életkörülmények között tengődik egy csíkszeredai család, akik nemrég költözni kényszerültek korábbi lakóhelyükről. A szülők egy régi, omladozó épületben húzódtak meg hat gyermekükkel.
Ottjártunkkor láthattuk, hogy többek között matracokat és ágykereteket, paplanokat és pokrócokat, valamint tartós élelmiszereket és édességeket is kaptak. Karácson Emőke, az édesanya elmondta, az utóbbi napokban jártak hozzájuk néhányan, volt, aki rámutatott arra, hogy nem jó a jelenlegi dobkályhájuk, és ígéretet kaptak egy főzőkályhára.
Megkérdeztük, hogy mire volna még szükségük, a családanya pedig sorolta, hogy
Ugyanakkor iskolatáskákra, tanszerekre is szükségük volna a gyermekeinek. Két kisfiúk van, az egyik 6, a másik 10 éves, továbbá négy leánygyermek, akik velük laknak 12, 5, 4 évesek, a legkisebb májusban lesz kétéves. A nagyobb leány 14 éves, aki a nagyszülőknél nevelkedik.
Fotó: Veres Nándor
A Csíki Anyák Egyesülete is gyűjtést indított a sokgyermekes család megsegítésére, a közösségi oldalukon számos édesanya jelezte, hogy szívesen adományoznának meleg ruházatot, takarókat, cipőket a családnak. Akadtak, akik tűzifát, kicsi gyermekágyat, élelmiszereket, illetve pénzt ajánlottak fel. Tiboldi Bea, az egyesület elnöke elmondta,
„Szeretnénk nemcsak egyszeri alkalommal, hanem folyamatosan segíteni a gyermekeknek, ellátni őket ruházattal, iskolai felszereléssel” – tette hozzá az egyesület vezetője.
Fotó: Veres Nándor
Hasonlóan a Csíki Anyák Egyesületéhez, a nagycsaládokért létrehozott helyi szervezetet sem hagyta hidegen a Petrikó család története. Dánél Sándor, a Csíkszeredai Egyesület a Nagycsaládokért elnöke is ellátogatott a helyszínre, hogy átadja a Németországból kapott tartós élelmiszereket, édességeket, valamint tisztálkodási szereket tartalmazó csomagot a családnak. Mint mesélte, azt tapasztalta, hogy nem biztonságos és főzésre nem éppen alkalmas a dobkályha, ezért szükség volna más fatüzelésű kályhára, akár kettőre is, mert több helyiség is van az épületben, amit ki tudnának használni.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
szóljon hozzá!