Hirdetés
Hirdetés

Sokadik nekifutásra már összejött: megemelték a székelyudvarhelyi közalkalmazottak bérét

A képviselők immár egyöntetűen megszavazták a közalkalmazottak béremelését. Archív •  Fotó: Beliczay László

A képviselők immár egyöntetűen megszavazták a közalkalmazottak béremelését. Archív

Fotó: Beliczay László

Közös nevezőre jutottak a székelyudvarhelyi hivatali dolgozók érdekképviseletének tagjai, valamint a helyi frakciók, így csütörtöki soros ülésén elfogadta az önkormányzat a közalkalmazottak bérének emeléséről szóló határozattervezetet.

Fülöp-Székely Botond

2024. január 25., 15:452024. január 25., 15:45

2024. január 25., 15:462024. január 25., 15:46

Hosszas egyeztetések után (amelyeket elsősorban az RMDSZ-frakció kezdeményezett) csütörtökön negyedszerre terjesztette elő Gálfi Árpád székelyudvarhelyi polgármester a közalkalmazottak béremeléséről szóló határozattervezetet.

korábban írtuk

Kicsúsznak januárból? Újra egyeztetni kell Székelyudvarhelyen a fizetésemelésről
Kicsúsznak januárból? Újra egyeztetni kell Székelyudvarhelyen a fizetésemelésről

Közelítenek az álláspontok, ám újabb szakbizottsági ülésre van szükség, hogy megegyezhessenek a helyi önkormányzati képviselők, illetve a székelyudvarhelyi városházán dolgozók a közalkalmazottak béremelésével kapcsolatban.

Az elöljáró a napirendi pontok megtárgyalását megelőzően kifejtette, korábban „mesterségesen gerjesztett viták” miatt hiúsult meg a béremelés, ezt pedig a dolgozók sínylették meg. Arra is kitért, hogy kedden újból áttárgyalták a határozattervezetet, amelybe minden használható javaslatot beleépítettek. „Ezt nagyvonalúan, de el tudta fogadni a munkatársak érdekképviselete” – fogalmazott, hozzátéve, bízik benne, hogy így már támogatható az előterjesztés.

Godra Zsolt, a Szabad Emberek Pártja (POL) frakcióvezetője rámutatott, más székelyföldi városokban átláthatóan állították össze a béremeléssel kapcsolatos határozattervezetet, itt is erre lett volna szükség korábban. Hozzátette,

négy szakbizottsági ülés kellett ahhoz, hogy tiszta képet kapjanak a témáról.

Csökkentett pluszköltségek

A témához tartozó napirendi pont bemutatásából kiderült, hogy a legújabb javaslat szerint az alacsonyabb bérek arányaiban nagyobb mértékben fognak emelkedni a magasabb juttatásokhoz képest.

A hivatal apparátusának béremelése összességében nagyjából hárommillió lejes pluszköltséget eredményez az éves büdzsében.

Dávid Endre RMDSZ-es képviselő közölte, meglátása szerint most már sikerült elérni azt, amit korábban szerettek volna, vagyis csökkenni fog a „bérszakadék” az alkalmazottak között, ugyanakkor a költségeket is sikerült visszafogni.

Idézet
Az előző előterjesztéshez képest félmillió lejjel, az eredeti határozattervezethez képest pedig kétmillió lejjel sikerült visszafogni a költségeket

– jegyezte meg, megköszönve a POL-nak a nyitottságot és az együttműködést, továbbá a dolgozók hozzájárulását. Hangsúlyozta, a fizetésemelés felelősséggel is jár, így szeretnék, ha a lakók elégedettsége javulna a hivatal szolgáltatásaival szemben. Mindemellett

elvárják, hogy a hivatal dolgozóinak hatékonysága is növekedjen.

Beszédét követően a képviselők – az érintettség miatt tartózkodók kivételével – egyöntetűen megszavazták a béremelést.

Mi lesz a helyi költségvetéssel?

Felszólalásában Berde Zoltán, az RMDSZ-frakció vezetője aggodalmát fejezte ki, hogy bár február közepéig el kellene fogadni az idei költségvetés-tervezetet, még mindig nem kaptak erről írásos tájékoztatást. Az előterjesztést ugyanis pártjuk képviselői is szeretnék részletesen áttanulmányozni.

Nemtetszését fejezte ki ugyanakkor, amiért egy levelet küldött ki a közintézmények vezetőinek a polgármester és az alpolgármester, amiben arra kérnek minden érintettet, hogy

tartózkodjanak az olyan egyeztetésektől, amelyek nem a polgármesteri hivatal bevonásával, illetve magában az intézményben történnek.

Felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy a költségvetéssel kapcsolatos tervezetet már harminc nappal azelőtt közzé kell tenni, hogy azt az önkormányzat elé terjesztenék. Éppen ezért kérte a polgármestert, hogy jövő héten továbbítsa a tanácsosoknak a készülő tervezetet.

Hirdetés

Ezzel kapcsolatban Venczel Attila városi főjegyző pontosított: különleges döntésről van szó, így a vonatkozó jogszabályok szerint 15 napnyi közszemlére tétel is elegendő.

Gálfi Árpád hangsúlyozta, korábban illetéktelen kezekbe kerültek bizonyos dokumentumok a döntések meghozatala előtt, ezért küldték ki az említett levelet. Benedek Árpád Csaba, RMDSZ-es képviselő leszögezte,

ezek az információk nyilvánosak, nem lehet olyanról beszélni, hogy „illetéktelen kezek.”

Már nem környezetvédelmi terület?

Az RMDSZ-frakciónak, illetve a polgármesteri hivatalnak is küldött levelet egy civil szervezet, amelyben kifejtik, hogy a szejkefürdői tőzegláp egy ideje már nem természetvédelmi terület – tájékoztatott Benedek Árpád Csaba. Megkérte a polgármesteri hivatalt, hogy elemezzék a helyzetet és tájékoztassák a helyi képviselőket, amelyben döntésre van szükség, hogy ismét természetvédelmi terület legyen a láp.

Arra is felkérte a városvezetést, hogy cselekedjenek a csereháti medvék okozta probléma megszüntetése érdekében.

korábban írtuk

Riasztás: megint számolni lehetett a medvéket Székelyudvarhelyen
Riasztás: megint számolni lehetett a medvéket Székelyudvarhelyen

Három medvét láttak a székelyudvarhelyi Tulipán utcában szerdán este, Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a helyieket.

Szerinte a nagyobb problémákat megelőzve el kell szállítani a nagyvadakat, hiszen mindenki számára kellemetlen, hogy időnként megjelennek a városban, a hatóságoknak pedig ki kell rohanniuk a helyszínre.

Szakács Tibor RMDSZ-es tanácsos egy lakossági panaszról beszélt: eszerint a lakosság-nyilvántartó irodánál már csak egy hónappal előre lehet időpontot kérni; ő a helyzet megoldását sürgette.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 02., csütörtök

Kiderült, miért csak a gázolaj jövedéki adóját csökkenti a kormány

Ilie Bolojan csütörtökön bejelentette, hogy a kormány 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját, és ezt az intézkedést pénteken hagyja jóvá a kabinet.

Kiderült, miért csak a gázolaj jövedéki adóját csökkenti a kormány
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Támogatják a családokat és a kultúrát: nő az utalványok értéke

Emelkedik a kulturális utalványok és a bölcsődei utalványok értéke, figyelembe véve az árak alakulását és az emberek szükségleteit – jelentette be csütörtökön a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.

Támogatják a családokat és a kultúrát: nő az utalványok értéke
2026. április 02., csütörtök

Na de mi lesz a több millió eurós biztosítási kártérítéssel, ha megvan az aranysisak?

Demeter András kulturális miniszter csütörtökön üdvözölte a coțofenești-i aranysisak visszaszerzését, hangsúlyozva, hogy a holland félnek visszatérítendő összeget csak a műtárgyak restaurálásának befejezése után állapítják meg.

Na de mi lesz a több millió eurós biztosítási kártérítéssel, ha megvan az aranysisak?
2026. április 02., csütörtök

Visszaadták Romániának az ellopott dák műkincseket

Visszaszolgáltatták Romániának a coțofenești-i aranysisakot és a hollandiai Drents Múzeumból tavaly ellopott három dák aranykarperec közül kettőt – tájékoztatott csütörtökön a honlapján a holland ügyészség.

Visszaadták Romániának az ellopott dák műkincseket
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Döntött a kormány a gázolaj jövedéki adójának csökkentéséről

A kormány literenként 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját. Erről csütörtökön döntött a piaci szereplőkkel folytatott egyeztetések után az üzemanyagválság kezelésére létrehozott kormányzati munkacsoport.

Döntött a kormány a gázolaj jövedéki adójának csökkentéséről
2026. április 02., csütörtök

Jövő héten érkezik a nyugdíj, a kiegészítő támogatás viszont csak jövő hónapban

Ortodox húsvét előtt kézbesítik a nyugdíjakat, a kifizetésük előkészítése már megkezdődött – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Manole munkaügyi miniszter.

Jövő héten érkezik a nyugdíj, a kiegészítő támogatás viszont csak jövő hónapban
2026. április 02., csütörtök

Tárgyalnak az új közalkalmazotti bértörvényről – az államfőnek lesz a legnagyobb a fizetése

Előrehaladott tárgyalások zajlanak az új közalkalmazotti bértörvényről a miniszterelnöki hivatal és a pénzügyminisztérium részvételével működő munkacsoportban – jelentette ki a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján a munkaügyi miniszter.

Tárgyalnak az új közalkalmazotti bértörvényről – az államfőnek lesz a legnagyobb a fizetése
Hirdetés
2026. április 02., csütörtök

Mesterséges intelligencia Székelyföldön: a változás nyertesei lehetünk

Hogyan alakítja át az MI az oktatást, az ipart, az egészségügyet és a mindennapokat – Erdély első átfogó mesterségesintelligencia-konferenciáját tartották Marosvásárhelyen. A rendezvényen szakértők, politikai szereplők és intézményi vezetők találkoztak.

Mesterséges intelligencia Székelyföldön: a változás nyertesei lehetünk
2026. április 02., csütörtök

Fokozott készültség az ünnepi hétvégén

Naponta mintegy 24 ezer belügyi alkalmazott, rendőrök, csendőrök, határrendészek, tűzoltók gondoskodnak a polgárok biztonságáról a hosszú hétvégén, amelyen a katolikusok és protestánsok a húsvétot, az ortodoxok a virágvasárnapot ünneplik.

Fokozott készültség az ünnepi hétvégén
Fokozott készültség az ünnepi hétvégén
2026. április 02., csütörtök

Fokozott készültség az ünnepi hétvégén

2026. április 02., csütörtök

Árvízkészültséget adtak ki több folyóra, Hargita megyében a Tatros érintett

Első- (sárga jelzésű) és másodfokú (narancssárga) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több megye folyóvizeire.

Árvízkészültséget adtak ki több folyóra, Hargita megyében a Tatros érintett
Hirdetés