
A Hargita és Maros megyei sípályákon kiváló körülmények fogadják a vendégeket. Archív
Fotó: Virginiás Bandó
Az iskolai szünidő és az évváltáskor hivatalosan járó szabadnapok miatt a legtöbb Hargita megyei sípályán, illetve Szovátán is zsúfoltság van. Sokan síznek ilyenkor, ám ahhoz, hogy a kikapcsolódás ne váljon kellemetlen élménnyé, szükséges, hogy megfelelő öltözetben és pár alapvető szabályt betartva űzzük a téli sportokat – erről beszélgettünk Kovács Róberttel, a Maros megyei hegyimentők vezetőjével. Ugyanakkor körbejártuk azt is, hogy 2019 első napján hánykor nyitnak a közkedvelt sípályák.
2018. december 30., 16:542018. december 30., 16:54
2018. december 30., 16:562018. december 30., 16:56
Szezonnyitás óta a szovátai sípályán – ahol a Maros megyei hegyimentők ügyeletet biztosítanak – naponta több sérülés is volt, de csak enyhébbek: térdficamok, kisebb kéz- és fejsérülések – tudatta Kovács Róbert, hozzátéve, hogy ezek elsősorban azért következnek be, mert vannak olyanok, akik nem a megfelelő felszerelésben jönnek sízni. Sajnálatos módon vannak, akik sisak nélkül csúsznak le, és hiába is szólnak nekik, a figyelmeztetéseket figyelmen kívül hagyják.
A másik gyakori gond, hogy a kikapcsolódni vágyók nem veszik figyelembe, a felszerelések csak akkor védik őket, ha megfelelően használják azokat. Például
„Kis odafigyeléssel sok kisebb-nagyobb baleset megelőzhető lenne, és mindenki szép élményekkel távozhatna a pályákról” – hangsúlyozta Kovács Róbert.
Ha az elkövetkező napokban sízni készülünk, jó, ha tudjuk, hogy a Havas Bucsin pályák a téli vakáció ideje alatt, kivéve az évváltást, naponta 10–17 óra között tartanak nyitva. Hétfőn, az év utolsó napján a felvonók 16 óráig működnek, és január elsején 12 órakor indulnak újra.
A szomszédos Bogdán sípályán egy órával korábban küldik szilveszterezni a sízőket, itt december 31-én csak 15 óráig tartanak nyitva. Az év első napján délben indítják be a felvonókat.
Maroshévízen is mindkét pályán nagyon jó körülmények között lehet sízni, január elsején csak a déli óráktól működnek a felvonók.
A Madarasi Hargitán naponta 10–16 óra között fogadják a kikapcsolódni, sportolni vágyókat, pénteken és szombaton esti sízésre is van lehetőség 18–21 óra között. Hétfőn is a megszokott program szerint működnek, vagyis délután négyig, majd január elsején déli 12 órakor nyitnak. A székely síparadicsomnak keresztelt Madarasi Hargitán a Kicsi Súgó, a Nagy Súgó és a Kicsi Mihály pályák üzemelnek. Használni lehet a Nagy Mihály felvonóját is, siklani azonban csak körben, a Csillagösvény–Kicsi Mihály–Nagy Súgó pályaszakaszok érintésével lehet.
A Gyergyócsomafalvi Veresvirág sípályák is nagyüzemi módban működnek, elsején azonban ott is a megszokottnál később indulnak el a felvonók.
A hargitafürdői Miklós és Kossuth pályákon a vakáció minden napján 10–17 óra között működnek a felvonók, évváltáskor rövidebb programmal. A gyerekbarát, kezdő-közepes szintű Piricskei sípálya az év utolsó napján 17.30-kor zár, és másnap csak 13.30-kor nyit.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!