
A Hargita és Maros megyei sípályákon kiváló körülmények fogadják a vendégeket. Archív
Fotó: Virginiás Bandó
Az iskolai szünidő és az évváltáskor hivatalosan járó szabadnapok miatt a legtöbb Hargita megyei sípályán, illetve Szovátán is zsúfoltság van. Sokan síznek ilyenkor, ám ahhoz, hogy a kikapcsolódás ne váljon kellemetlen élménnyé, szükséges, hogy megfelelő öltözetben és pár alapvető szabályt betartva űzzük a téli sportokat – erről beszélgettünk Kovács Róberttel, a Maros megyei hegyimentők vezetőjével. Ugyanakkor körbejártuk azt is, hogy 2019 első napján hánykor nyitnak a közkedvelt sípályák.
2018. december 30., 16:542018. december 30., 16:54
2018. december 30., 16:562018. december 30., 16:56
Szezonnyitás óta a szovátai sípályán – ahol a Maros megyei hegyimentők ügyeletet biztosítanak – naponta több sérülés is volt, de csak enyhébbek: térdficamok, kisebb kéz- és fejsérülések – tudatta Kovács Róbert, hozzátéve, hogy ezek elsősorban azért következnek be, mert vannak olyanok, akik nem a megfelelő felszerelésben jönnek sízni. Sajnálatos módon vannak, akik sisak nélkül csúsznak le, és hiába is szólnak nekik, a figyelmeztetéseket figyelmen kívül hagyják.
A másik gyakori gond, hogy a kikapcsolódni vágyók nem veszik figyelembe, a felszerelések csak akkor védik őket, ha megfelelően használják azokat. Például
„Kis odafigyeléssel sok kisebb-nagyobb baleset megelőzhető lenne, és mindenki szép élményekkel távozhatna a pályákról” – hangsúlyozta Kovács Róbert.
Ha az elkövetkező napokban sízni készülünk, jó, ha tudjuk, hogy a Havas Bucsin pályák a téli vakáció ideje alatt, kivéve az évváltást, naponta 10–17 óra között tartanak nyitva. Hétfőn, az év utolsó napján a felvonók 16 óráig működnek, és január elsején 12 órakor indulnak újra.
A szomszédos Bogdán sípályán egy órával korábban küldik szilveszterezni a sízőket, itt december 31-én csak 15 óráig tartanak nyitva. Az év első napján délben indítják be a felvonókat.
Maroshévízen is mindkét pályán nagyon jó körülmények között lehet sízni, január elsején csak a déli óráktól működnek a felvonók.
A Madarasi Hargitán naponta 10–16 óra között fogadják a kikapcsolódni, sportolni vágyókat, pénteken és szombaton esti sízésre is van lehetőség 18–21 óra között. Hétfőn is a megszokott program szerint működnek, vagyis délután négyig, majd január elsején déli 12 órakor nyitnak. A székely síparadicsomnak keresztelt Madarasi Hargitán a Kicsi Súgó, a Nagy Súgó és a Kicsi Mihály pályák üzemelnek. Használni lehet a Nagy Mihály felvonóját is, siklani azonban csak körben, a Csillagösvény–Kicsi Mihály–Nagy Súgó pályaszakaszok érintésével lehet.
A Gyergyócsomafalvi Veresvirág sípályák is nagyüzemi módban működnek, elsején azonban ott is a megszokottnál később indulnak el a felvonók.
A hargitafürdői Miklós és Kossuth pályákon a vakáció minden napján 10–17 óra között működnek a felvonók, évváltáskor rövidebb programmal. A gyerekbarát, kezdő-közepes szintű Piricskei sípálya az év utolsó napján 17.30-kor zár, és másnap csak 13.30-kor nyit.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!