
A vészhelyzet feloldásával számos intézkedés megszűnt szerdától. Képünk illusztráció
Fotó: Rab Zoltán
Nem kaptak hivatalos tájékoztatást a polgármesteri hivatalok kedden kora délutánig arról, hogy milyen járványügyi intézkedések szűnnek meg, és melyek maradnak érvényben szerdától, a vészhelyzeti állapot feloldásának napjától. Végül délután közleményt adott ki a témában a belügyminisztérium.
2022. március 09., 08:402022. március 09., 08:40
2022. március 09., 10:062022. március 09., 10:06
Nem hosszabbítja meg a kormány a vészhelyzeti állapotot – jelentette be március 4-én Klaus Iohannis államfő, amit egy rövid bejelentésben Dan Cărbunaru, a kormány szóvivője is megerősített hétfőn. Arról azonban kedden kora délutánig nem jelent meg hivatalos közlemény, hogy a közel két éve érvényben lévő intézkedés számtalan kiegészítése során hozzárendelt korlátozások és szabályozások közül melyek szűnnek meg és melyek maradnak érvényben.
A kormányszóvivő is mindössze arra tért ki bejelentésében, hogy az utazók tartózkodási helyére vonatkozó nyomtatvány és a védettséget igazoló zöldigazolvány ügyében is nemsokára rendelkezik majd az egészségügyi minisztérium. A tárca vezetője ugyanakkor a napokban arról beszélt, hogy a beltéri maszkviselés a vészhelyzeti állapot felfüggesztését követően is ajánlott marad.
Az országos híradásokban számos hír megjelent arról, hogy
a vendéglátóhelyek telítettségére vonatkozó, illetve az éjszakai szórakozóhelyek – diszkók, klubok – működését tiltó korlátozások, nem kérhetik a védettségi igazolványt a vendéglátóegységekben és különböző hivatalokban, megszűnik az online oktatás és így a szülők számára emiatt biztosított szabadnap lehetősége is.
Meg kellene szűnnie ugyanakkor a home office-rendszerben való munkának is, valamint a népes rendezvényeken – esküvőkön, keresztelőkön, koncerteken, sportrendezvényeken, előadásokon – résztvevők számának a korlátozása, és mivel így már nem lennének a korlátozások miatt nehéz helyzetbe került cégek,
A vészhelyzet alatt használhatók maradtak a lejárt érvényességű dokumentumok, ezeket azonban a vészhelyzet feloldásától számított 90 napon belül ki kell cserélni. A lazításokról azonban semmilyen hivatalos közleményt nem adtak ki a hatóságok kedden délig. Rendeletre erre vonatkozóan nincs szükség, ugyanis éppen a vészhelyzet meghosszabbítását előíró határozat hiányával szűnik meg a közel két éve érvényben lévő állapot.
Arról, hogy milyen, a helyhatóságok hatáskörébe tartozó változások lépnek érvénybe szerdától, érdeklődtünk Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalánál is, ám amint azt Zörgő Noémi városházi szóvivő közölte, semmilyen tájékoztatást nem kaptak erre vonatkozóan a megyei prefektusi hivataltól. Erre márpedig szükség lenne, hiszen a híradások alapján nem adhatnak ki tájékoztatást – mondta a szóvivő. A témával kapcsolatban – de az utóbbi időben több más témával kapcsolatban is – telefonon kerestük a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivőjét is, de Adrian Pănescu nem válaszolt hívásainkra és üzeneteinkre.
Az országos sajtóban az is megjelent, hogy a kontaktszemélyek esetében megszűnik a karantén is a vészhelyzet feloldásával. Erről, illetve a maszkviselésre vonatkozó korlátozás feloldásáról a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetőjétől érdeklődtünk. Tar Gyöngyit egy, a központi hatóságok által tartott videokonferencián értük el, de mint mondta, ők sem kaptak még tájékoztatást a szerdától esedékes változásokról.
Végül a belügyminisztérium adott ki kedden délután egy közleményt a témában, ami a tárca vezetőjét, Lucian Bodét idézi, aki bejelentette, hogy a vészhelyzet meghosszabbítását előíró, 2022. február 3-án kiadott 171-es kormányhatározatba foglalt minden korlátozás és tiltás megszűnik kedd éjféltől: például a kültéri maszkviselési kötelezettség, a különböző rendezvények – koncertek, felvonulások és más összejövetelek – lebonyolítására vonatkozó korlátozások és tiltások, a közlekedésre vonatkozó korlátozások és az otthoni munkavégzés megszervezésére vonatkozó előírás.
A helyi rendőrségek visszakerülnek az helyhatóságok hatáskörébe, és újra megnyílnak a vészhelyzet idejére lezárt határátkelők. A belügyminisztérium ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a vészhelyzet idején lejárt érvényességű dokumentumokat – például személyazonossági igazolványt, jogosítványt – 90 napon belül meg kell újítani. Azt is közlik, hogy a zöldigazolvány és a Romániába történő belépéskor kitöltendő digitális nyomtatvány továbbra is alkalmazásban marad, illetve hogy az átmenetileg érvényben maradó járványügyi intézkedéseket illetően az egészségügyi minisztérium közöl majd ki ajánlást.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
1 hozzászólás