
A vészhelyzet feloldásával számos intézkedés megszűnt szerdától. Képünk illusztráció
Fotó: Rab Zoltán
Nem kaptak hivatalos tájékoztatást a polgármesteri hivatalok kedden kora délutánig arról, hogy milyen járványügyi intézkedések szűnnek meg, és melyek maradnak érvényben szerdától, a vészhelyzeti állapot feloldásának napjától. Végül délután közleményt adott ki a témában a belügyminisztérium.
2022. március 09., 08:402022. március 09., 08:40
2022. március 09., 10:062022. március 09., 10:06
Nem hosszabbítja meg a kormány a vészhelyzeti állapotot – jelentette be március 4-én Klaus Iohannis államfő, amit egy rövid bejelentésben Dan Cărbunaru, a kormány szóvivője is megerősített hétfőn. Arról azonban kedden kora délutánig nem jelent meg hivatalos közlemény, hogy a közel két éve érvényben lévő intézkedés számtalan kiegészítése során hozzárendelt korlátozások és szabályozások közül melyek szűnnek meg és melyek maradnak érvényben.
A kormányszóvivő is mindössze arra tért ki bejelentésében, hogy az utazók tartózkodási helyére vonatkozó nyomtatvány és a védettséget igazoló zöldigazolvány ügyében is nemsokára rendelkezik majd az egészségügyi minisztérium. A tárca vezetője ugyanakkor a napokban arról beszélt, hogy a beltéri maszkviselés a vészhelyzeti állapot felfüggesztését követően is ajánlott marad.
Az országos híradásokban számos hír megjelent arról, hogy
a vendéglátóhelyek telítettségére vonatkozó, illetve az éjszakai szórakozóhelyek – diszkók, klubok – működését tiltó korlátozások, nem kérhetik a védettségi igazolványt a vendéglátóegységekben és különböző hivatalokban, megszűnik az online oktatás és így a szülők számára emiatt biztosított szabadnap lehetősége is.
Meg kellene szűnnie ugyanakkor a home office-rendszerben való munkának is, valamint a népes rendezvényeken – esküvőkön, keresztelőkön, koncerteken, sportrendezvényeken, előadásokon – résztvevők számának a korlátozása, és mivel így már nem lennének a korlátozások miatt nehéz helyzetbe került cégek,
A vészhelyzet alatt használhatók maradtak a lejárt érvényességű dokumentumok, ezeket azonban a vészhelyzet feloldásától számított 90 napon belül ki kell cserélni. A lazításokról azonban semmilyen hivatalos közleményt nem adtak ki a hatóságok kedden délig. Rendeletre erre vonatkozóan nincs szükség, ugyanis éppen a vészhelyzet meghosszabbítását előíró határozat hiányával szűnik meg a közel két éve érvényben lévő állapot.
Arról, hogy milyen, a helyhatóságok hatáskörébe tartozó változások lépnek érvénybe szerdától, érdeklődtünk Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalánál is, ám amint azt Zörgő Noémi városházi szóvivő közölte, semmilyen tájékoztatást nem kaptak erre vonatkozóan a megyei prefektusi hivataltól. Erre márpedig szükség lenne, hiszen a híradások alapján nem adhatnak ki tájékoztatást – mondta a szóvivő. A témával kapcsolatban – de az utóbbi időben több más témával kapcsolatban is – telefonon kerestük a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivőjét is, de Adrian Pănescu nem válaszolt hívásainkra és üzeneteinkre.
Az országos sajtóban az is megjelent, hogy a kontaktszemélyek esetében megszűnik a karantén is a vészhelyzet feloldásával. Erről, illetve a maszkviselésre vonatkozó korlátozás feloldásáról a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetőjétől érdeklődtünk. Tar Gyöngyit egy, a központi hatóságok által tartott videokonferencián értük el, de mint mondta, ők sem kaptak még tájékoztatást a szerdától esedékes változásokról.
Végül a belügyminisztérium adott ki kedden délután egy közleményt a témában, ami a tárca vezetőjét, Lucian Bodét idézi, aki bejelentette, hogy a vészhelyzet meghosszabbítását előíró, 2022. február 3-án kiadott 171-es kormányhatározatba foglalt minden korlátozás és tiltás megszűnik kedd éjféltől: például a kültéri maszkviselési kötelezettség, a különböző rendezvények – koncertek, felvonulások és más összejövetelek – lebonyolítására vonatkozó korlátozások és tiltások, a közlekedésre vonatkozó korlátozások és az otthoni munkavégzés megszervezésére vonatkozó előírás.
A helyi rendőrségek visszakerülnek az helyhatóságok hatáskörébe, és újra megnyílnak a vészhelyzet idejére lezárt határátkelők. A belügyminisztérium ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy a vészhelyzet idején lejárt érvényességű dokumentumokat – például személyazonossági igazolványt, jogosítványt – 90 napon belül meg kell újítani. Azt is közlik, hogy a zöldigazolvány és a Romániába történő belépéskor kitöltendő digitális nyomtatvány továbbra is alkalmazásban marad, illetve hogy az átmenetileg érvényben maradó járványügyi intézkedéseket illetően az egészségügyi minisztérium közöl majd ki ajánlást.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás