
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Románia szigorúbban ellenőrzi az országon áthaladó ukrán gabonaszállítmányok útját, és kéri az ukrán hatóságokat, találjanak megoldást a gabonafélék és olajos magvak Romániába irányuló exportjának korlátozására – jelentette be szerdán a mezőgazdasági minisztérium.
2023. április 19., 19:382023. április 19., 19:38
2023. április 19., 19:402023. április 19., 19:40
A tárca tájékoztatása értelmében Petre Daea mezőgazdasági miniszter online megbeszélést folytatott ukrán hivatali kollégájával, Mikola Solszkival arról, hogy milyen intézkedésekre készül az ország az ukrán gabona árleszorító hatása miatt kárt szenvedett gazdák védelmére – ismerteti az Agerpres. A román tárcavezető szerint biztonsági intézkedésként
Petre Daea ugyanakkor arra kérte az ukrán felet, hogy mielőbb találjon megoldást a gabonafélék és olajos magvak (napraforgó, repce) Romániába irányuló exportjának korlátozására.
Arról is tájékoztatták az ukrán mezőgazdasági minisztert, hogy szerdától az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA)
A döntést az tette indokolttá, hogy az egyik uniós országban az EU-ban megengedett határértéket meghaladó mennyiségű növényvédő szert mutattak ki az ukrán gabonában.
Románia az uniós rendeletek tiszteletben tartásával, az Európai Bizottsággal egyeztetve fog eljárni a hazai termelőket hátrányosan érintő ukrán gabona ügyében – jelentette ki szerdán Nicolae Ciucă. A parlamentben nyilatkozó miniszterelnök az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalának felfüggesztésével kapcsolatos újságírói kérdésekre válaszolt. Emlékeztett arra, hogy
Elmondta, hogy ezzel kapcsolatban éppen szerdán délután lesz egy ülés Brüsszelben Valdis Dombrovskis kereskedelmi biztos vezetésével, amelyen Petre Daea mezőgazdasági miniszter is részt vesz. „Ezen az ülésen megvizsgálják a kéréseinket, és reméljük, hogy utána választ fogunk kapni a levelünkre” – fejtette ki a miniszterelnök.
Nicolae Ciucă hangsúlyozta, hogy
Szerinte a tagállamoknak egységesen kellene eljárniuk, figyelembe véve az Európai Unió rendeleteit. Példaként hozta fel, hogy az ukrán gabona behozatalát egyoldalúan betiltó Lengyelország is enyhített a korlátozásokon az Európai Bizottsággal történő konzultáció után. Hozzátette:
A miniszterelnök elmondta azt is, hogy az elmúlt hetekben többször egyeztetett a hazai mezőgazdasági termelők képviselőivel.
„A gazdákkal egyeztetett kormányintézkedések a támogatásukat szolgálják” – jelentette ki.
A Maros megyei Havad községhez tartozó Gegesen egy 42 éves férfi kedden délután többször is megkéselte feleségét, aki belehalt a sérüléseibe.
Több tízezer levélszavazat vált érvénytelenné korábban apró hibák miatt, ezért fokozott figyelmet kérnek a szavazólapok helyes kitöltésére azoktól, akik részt vesznek a magyarországi választáson.
A Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (IMM România) elnöke, Florin Jianu kedden Zilahon a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács összehívását sürgette az üzemanyagár-korlátozó intézkedések kidolgozására.
Hiába csökken az Európai Unióban a halálos közúti balesetek száma, Románia továbbra is a legveszélyesebb országok között szerepel: az adatok szerint jóval az uniós átlag felett van a halálos balesetek aránya.
A halasztás oka, hogy a Gazdasági és Szociális Tanács (CES) elnapolta a üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségi rendelet véleményezését – tájékoztatott a kormány sajtóirodája.
Csíkszeredában tartották a XXXVII. Hevesy György Kárpát-medencei kémiaverseny romániai döntőjét a hétvégén. A megmérettetésen résztvevő 300 diákból a döntőben 26-an vettek részt.
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság lövészversenyén tizennyolc újságíró, illetve médiamunkatárs különböző próbákon mérhette össze tudását és lélekjelenlétét a Dakota Security által kezelt szépvízi lőtéren.
Színészkávézóval, kulisszatúrával, filmvetítéssel és a Cári Tibor Trió koncertjével várja a közönséget a Figura Stúdió Színház pénteken. A Színházi Világnapon plakátkészítésben is kipróbálhatják magukat a nézők.
Több mint 700 Hargita megyei termelőt tartanak nyilván az ökológiai gazdálkodás rendszerében, többségük tanúsított ökológiai takarmányt állít elő nagy kiterjedésű, jó minőségű legelőkön.
Az áprilisi nyugdíjakat még húsvét előtt megkapják a jogosultak, a nyugdíjasoknak szánt egyszeri támogatás kifizetése azonban késhet – jelentette ki kedden Florin Manole munkaügyi miniszter.
szóljon hozzá!