Fotó: Átyin Kata
Két éven belül öt szobás Rhédey múzeumot hoznak létre Erdőszentgyörgyön a kastély emeletén. Az erről szóló támogatási szerződést a múlt héten írta alá Csibi Attila Zoltán Erdőszentgyörgy polgármestere.
2018. február 12., 14:112018. február 12., 14:11
A Rhédey kastélyt gyakran látogatják a turisták. A jelenlegi kiállítások is sok érdeklődőt vonzanak. A néprajzi szoba, a székelyföldi híres épületek makettjei és a bözödújfalusi emlékszoba már sokak által ismert.
A vissza nem térítendő támogatásból finanszírozott beruházás megvalósításában Kinda István történész sietett az önkormányzat segítségére, aki történelmi tudásával, és szakmai hitelességével segíti a múzeum megtervezését, felszerelését.
Emellett szemléltetnie kell a kastély építéstörténetét, kialakításának fázisait, miközben kidomborítja Rhédey Klaudia személyiségét. A múzeum termei modulárisan, két oldalról (a 2-es és a 6-os teremtől kezdve) is körbe járhatóak lesznek. Csibi Attila Zoltán polgármester elmondta „úgy éreztük, elengedhetetlen a Rhédey kiállítás létrehozása, hisz múltunkat nem tudjuk másként átadni és másoknak is megmutatni, csak ha szemmel látható, korabeli eszközök, bútorok, tárgyak által szemléltetjük azt.
A megvalósítás legnehezebben kivitelezhető része a korhű bútorok és más használati tárgyak beszerzése. Kinda István szerint „meg kell alapozni a Rhédey-kastély tárgykollekcióját kutatás és vásárlás által, de néhány évre szóló, átmeneti megoldást jelenthet egyes tárgyak esetében a hosszú távú kölcsönzés is”.
A kiállítást a Maros Megyei Múzeum is támogatja a birtokukban lévő tárgyak, és információk átadásával. Ez azt jelenti, hogy
A város közelében talált kőbalta és bronzkori két üst mellett, levéltári anyagok is láthatóak lesznek a kastélytörténelmet bemutató teremben. A kiállítás műtárgyai mellett, modern vizuális látványos megoldások is hozzájárulnak, hogy a látogató teljesebb képet kapjon a Rhédey családról és az akkori korról.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!