Nagy volt az érdeklődés a hangszerek iránt. A részvevők egyike sem élt még át hasonló élményt
Fotó: Veres Nándor
Különböző hangszerek által kibocsátott rezgések csaltak mosolyt siketek és nagyothallók arcára a György-Jakab Miklós zenepedagógus által szombaton rendezett székelyudvarhelyi workshopon. A jelenlévők életükben először kerültek ilyen közel a zenéhez: megérinthették a Szent Miklós-plébánia orgonáját, miközben levegő préselődött sípjaiba, valamint részt vettek a Székelyföldi Filharmónia próbáján.
2018. május 14., 19:252018. május 14., 19:25
Tíz siket, illetve nagyothalló vett részt szombaton délelőtt a Székelyföldi Filharmónia udvarhelyi próbáján, ahol nemcsak a közönség soraiból, de a zenészek mellé ülve is érzékelhették a hangokat. A régi Stúdió Mozi színpadára lépve kezüket és fülüket a hangszerekre helyezték, majd a hirtelen megjelenő mosolyokból látszott, hogy a szervezők elérték céljukat. A próba után a különböző zenei eszközöket is kipróbálhatták: a hegedűt, a nagybőgőt, a zongorát, a dobot stb. Utóbbi már csak azért is érdekes volt, mert a hangját mindenki hallotta valamilyen mértékben – tudtuk meg a helyszínen.
– tolmácsolta lapunknak a székelyudvarhelyi Porsche Adél gondolatait a jelbeszédet ismerő Deák Réka.
Azt is megtudtuk, hogy bár a hegedűt csak látta, másképp nem tudta érzékelni, a dobot viszont határozottan igen. Eddig elképzelése sem volt róla, hogy milyen lehet a zene, azonban nagyon tetszik neki. A hangokat nem hallotta, viszont a hangszerek rezgését – ami egész testén átáramlott – ugyancsak érezte az udvarhelyi Lakatos Katalin, akivel szintén kis segítséggel tudtunk kommunikálni. Állította, hogy még sosem érzett ilyet. Szerinte is a dob keltette a legerősebb hatást.
– fejtette ki lapunknak a projektet megálmodó György-Jakab Miklós kolozsvári zenepedagógus, aki már több városban is megszervezte ezt az eseményt. Mint mondta, neki is van egy nagyothalló nővére, akinek férje és gyerekei is hallássérültek, de ennek ellenére érzékelik a zenét. Innen jött az ötlet, hogy megszervezze A zene mindenkié! A siketeké is! című workshopot, melynek során mindenkit közelebb visz a hangokhoz és különböző hangszerekhez, nemcsak ismereteiket bővítve, de boldogabbá téve a nem hallókat. Hozzátette, a szervezés nem volt egyszerű, hiszen jelenleg nem a szakmájában dolgozik, így csak szabadidejében foglalkozhatott a projekttel, amiben sokat segítettek az őt támogató zenekarok és a Communitas Alapítvány.
Fotó: Veres Nándor
„Már csak abból kiindulva is sikeresnek érzem a projektet, hogy szinte egy órája vannak a színpadon, de senki sem akar lejönni, és a többséget nagyon érdeklik a különböző hangszerek” – jegyezte meg beszélgetésünkkor.
– mondta Deák Réka, aki szintén sikeresnek értékelte a rendezvényt.
Fotó: Veres Nándor
A volt Stúdió Mozi épületéből a kis csapat a Szent Miklós-plébániára sietett, ahol az 1800-as években épült orgona elemeivel és működésével ismerkedhettek meg. Mindenki rácsodálkozott, hogy csupán egy ember szólaltatja meg a mintegy ezer kisebb és nagyobb sípot: két billentyűzet, megannyi pedál és regiszter segítségével. Még a kottaolvasás rövid magyarázata is elkápráztatta őket. Amikor felcsendültek a hangok, mindenki a sípokat rejtő szekrény oldalára tapad, majd szemmel láthatóan boldogság is izgalom töltötte el őket, hiszen érezték a rezgéseket. A későbbi beszélgetésen sokan azt mondták, kezük és lábuk is bizsergett a zeneszóra.
Fotó: Veres Nándor
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!