A mezőgazdaságban 290 hektár silókukorica-földön keletkezett jelentős mértékű – 50-80 százalékos – kár a termésben
Fotó: Pinti Attila
Az idei összes vadkárnak a harmadát az elmúlt másfél hónapban jegyezték fel Hargita megyében, a környezetvédelmi ügynökség vezetője úgy fogalmazott, rengeteg az ilyen eset. A garázdálkodó vadfajok listájára idén a hiúz is felkerült.
2024. október 17., 08:012024. október 17., 08:01
Megugrott a vadkárok száma az ősz kezdete óta Hargita megyében, a gabonatermés érésével párhuzamosan pedig a károk helyszíne is megváltozott:
„Rengeteg a vadkár. Remélem, most, hogy már lejárófélben van az aratás, csökkenni fog a számuk. A nagy része már le van aratva, de
Idén ősszel nagyon sok volt” – fogalmazott a helyzetről Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője.
Fotó: Kristó Róbert
A szeptember eleje óta eltelt mintegy másfél hónapban 134 vadkárról kapott bejelentést az ügynökség – tért rá az adatokra az igazgató –, ami a harmada az idei összes vadkárnak. Az utóbbi időben jórészt mezőgazdasági területeken keletkeztek veszteségek:
Idén összesen 404 vadkár helyszínén végeztek kárfelmérést az ügynökség munkatársai a többi érintett intézmény képviselőivel,
Évek óta nem volt példa ilyenre, de úgy tűnik, hogy
Utóbbi, akárcsak a medve és a farkas, fokozottan védett vadnak számít, de számuk jóval kisebb, és rejtőzködő életmódjuk miatt nagyon ritkán látni a természetben.
Fotó: Pinti Attila
Az idei garázdálkodások során
152 szarvasmarhát,
161 juhot és
240 háziszárnyast pusztítottak el a nagyvadak,
emellett 59 méhkaptárt is tönkretettek a medvék
– ismertette a kárfelmérések adatait Domokos László József. A mezőgazdaságban 290 hektár silókukorica-földön keletkezett jelentős mértékű – 50-80 százalékos – kár a termésben, ez mind a medvék számlájára írható.
Fotó: Veres Nándor
A megyei környezetvédelmi ügynökségnél nemrég összesítették az idei vadkárok összértékét, és
– közölte az igazgató, kérdésünkre hozzáfűzve, a kártérítések egy részét már kifizette a károsultaknak a környezetvédelmi minisztérium.
Tavaly egyébként összesen 538 vadkárról kapott bejelentést a környezetvédelmi ügynökség, azok közül 505-öt medvék, 33-at pedig farkasok okoztak. A múlt évi vadkárok értéke meghaladta a 2,1 millió lejt.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!