A zárak nem jelentenek akadályt a bűnözőknek. Több óvintézkedésre van szükség
Fotó: Farkas Antal
Több témát is érintve bűnmegelőzési és vagyonvédelmi tanácsokat osztott meg az Udvarhelyi Híradóval a Székelyudvarhelyi Rendőr-kapitányság nyomozóosztályának vezetője, Nicolae Burdulea, akivel a napokban zárult országos bűnmegelőzési hét kapcsán beszélgettünk.A hatóság képviselője Udvarhelyen és környékén elkövetett bűncselekményeket felidézve részletezte az óvintézkedések fontosságát.
2017. április 11., 14:462017. április 11., 14:46
2017. április 11., 14:482017. április 11., 14:48
A nyomozórészleg vezetője már a beszélgetés elején hangsúlyozta, mekkora jelentősége van annak, hogy a lakosság segítse a hatóság munkáját. Ez azért fontos, mert néha ugyan minden kétséget kizáróan tudják a bűncselekmény elkövetőjének kilétét, mégsem lehet felelősségre vonni, mert semmilyen segítséget nem kapnak a közösségtől.
– magyarázta a rendőrtiszt, aki szerint éppen ezért hatékonyabb a megelőzés.
– véli a lakosság felelősségéről Burdulea. A cégek vezetőinek, különösen a nagyobb értékkel bíróknak például azt ajánlja, hogy dolgozzanak ki biztonsági stratégiát, amely legalább részben tartalmazza a következőket: riasztóberendezés és biztonsági kamerák felszerelése. Ha nagyobb összegeket tartanak a cégnél,
„A kitartó bűnözők azt is megfúrják, de legalább ne könnyítsük meg a dolgukat” – mondta. A szakember biztonsági cégek megbízását is jó ötletnek tartja, többször is sikeresen együttműködött ezekkel a rendőrség. Példaként elmesélte ugyanakkor, hogy
Az összegnek csak egy részét sikerült visszaszerezni, és ez is azt is igazolja, hogy sokkal olcsóbb a megelőzés. A cégek biztonsági stratégiáját egyébként a törvény is előírja, és szúrópróbaszerűen a rendőrség is ellenőrzi – közölte.
– tanácsolja a lakosságnak a nyomozóosztály vezetője, aki szerint a tulajdon elleni bűncselekmények többsége megelőzhető ezzel az apró elővigyázatossággal. Egy megtörtént esettel példázva elmondta, hogy egy környékünkön is garázdálkodó bűnözőpárost – akik Ausztriában, Svájcban tanulták ki a „mesterséget” – hosszú ideig nem tudtak elfogni, mert az elkövetők nagyon elővigyázatosak voltak.
A bűnözők olyan „ügyesen” dolgoztak, hogy még mobiltelefonjaikat sem vitték magukkal a betörésekre, nehogy utólag le lehessen követni útvonalukat. Csak a szerencsén múlt, hogy végül mégis sikerült tetten érni őket, mesélte Burdulea.
Mi is tehetünk azért, hogy a bűnöző rendőrkézre kerüljön. Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Értékesek az információk a csalók számára is, de az ő áldozataik leggyakrabban öregek vagy hiszékeny emberek. Akik elhiszik, hogy a románul beszélők rendőrök, anélkül, hogy igazoltatnák magukat, vagy hogy rokonuk bajban van, anélkül, hogy meggyőződnének róla. A közösség felelőssége is vigyázni rájuk, mert ők könnyű prédák – véli a nyomozó. A „balesetes csalásokról” már korábban is írtunk, de a csalók gyakran változtatják módszereiket.
– fogalmazott a nyomozó.
Az el nem kapott bűnöző a szakember több évtizedes tapasztalata szerint újra bűnözni fog. A tanúk vallomástétele is nagyon fontos – hangsúlyozta Burdulea. Felelevenítette a Tábor-negyedben néhány éve történt késeléses verekedést, amelyet több mint harminc felnőtt látott, végül mégis csak egy kiskorú vallomása alapján tudták felelősségre vonni a tetteseket.
Tavasz lévén Burdulea fontosnak tartotta kitérni a tarlóégetésekre is. Figyelmeztetett, nem gyújthatunk meg semmit, még a szemetünket sem égethetjük el az udvarunkon, mert a törvény tiltja. Elmondta, hogy ha bármire kiterjed a tűz, az gondatlanságból elkövetett rongálásnak minősül, és börtönbüntetéssel sújtható.
említett egy újabb példát Burdulea, hozzáfűzve, hogy a törvény akkor is börtönbüntetést ír elő, ha az elharapódzó lángok csak a tettes tulajdonában tesznek kárt.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
szóljon hozzá!