Munkanélkülieknek csupán 65 lejbe kerül, míg a foglalkoztatottaknak 200 lej a terhességmegszakítás a romániai kórházakban
Fotó: Veres Nándor
Továbbra is rendkívül magas az abortuszok száma Romániában. Európai viszonylatban mérve, nálunk évente legalább annyi terhességmegszakítást végeznek el, mint ahány kisded a világra jön. A jelenség fő oka, hogy kevés fiatalhoz jut el tényszerű, hatékony információ a védekezési módszerekről, a párkapcsolatról és a szexualitásról, így sokan nincsenek tisztában a megelőzés fontosságával.
2018. augusztus 13., 09:052018. augusztus 13., 09:05
2018. augusztus 13., 13:362018. augusztus 13., 13:36
Romániában 1990 óta törvényes a nem kívánt terhesség megszakítása, idegen eredetű szóval az abortusz. Erről a páciens és szakorvosa dönthet, mivel a jog szerint ezt a döntést kizárólag az érintettnek, és nem az államnak kell meghoznia.
A 16 év alattiak esetében csak szülői hozzájárulással végezhető el a beavatkozás.
– tudtuk meg dr. Tar Gyöngyitől. A Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője szerint ez azzal is magyarázható, hogy az állam nem fektet hangsúlyt a szexuális nevelésre, tanácsadásra, így kevesekhez jut el tényszerű információ a megelőzés fontosságáról. A szakember azt is elmondta, tőlünk nyugatabbra lévő,
Ezekben az államokban már a középiskolában elkezdik a szükséges szexuális felvilágosítást és tanácsadást, számos tömegtájékoztatási felületen zajlik a nevelés, amely eljut a leendő anyukákhoz. Továbbá működnek olyan nemzeti egészségügyi programok, amelyek ingyenesen biztosítják a fogamzásgátló szereket, eszközöket – magyarázta.
„A program keretében a szaktárca elvileg fogamzásgátló tablettákat, óvszereket osztana szét a megyék egészségügyi igazgatóságai között, amelyek ingyenesen juttatnák el azokat a célcsoportokhoz, viszont finanszírozási és közbeszerzési problémák miatt jelenleg is szünetel az eljárás” – magyarázta Tar Gyöngyi. Az egészségügyi igazgatóság vezetője szerint
Holott – folytatta – amennyiben ezzel érdemben foglalkoznának, országszerte nagymértékben csökkenne a művi terhességmegszakítások száma. „Minden olyan abortusz, amelyet nem az anya megmentését szolgáló orvosi utasításra végeznek, tulajdonképpen vétek, olyan körülmények között, hogy léteznek modern, civilizált fogamzásgátló- és születésszabályozó eljárások” – fogalmazott.
Az egészségügyi igazgatóság szerkesztőségünkhöz eljuttatott statisztikája szerint
Ehhez a számhoz még hozzájön a magánrendelőkben elvégzett terhességmegszakítások száma, amely az említett három év alatt 393-ra rúg, azonban Tar Gyöngyi szerint
Hompoth György, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szülész-nőgyógyász szakorvosa is kiemelte, az ezzel kapcsolatos statisztika sok esetben nem a valós képet mutatja, mivel a beavatkozások sokrétűsége miatt nehezen számszerűsíthető adatokról van szó. „Viszont
– állítja a szakorvos. Ez pedig érvényes a Hargita megyei állapotokra is. Hompoth szerint az abortusz 1990-ben bekövetkezett legalizálása óta ez az arány stabil.
A terhes nők kórházakban, valamit magánrendelőkben végeztethetik el a beavatkozást. A kórházakban két árkategória van: munkanélkülieknek csupán 65 lejbe kerül, míg a foglalkoztatottaknak 200 lej. A magánrendelőkben változó a díjszabás, 400-500 lejt is elkérnek a terhességmegszakításért – számolt be Hompoth György. Hozzátette, tőlünk fejlettebb országokban egyrészt sokkal drágább az eljárás, másrészt ahhoz, hogy valaki élni tudjon a törvényben biztosított jogával, és a művi vetélést, vagyis az abortuszt válassza, hosszú és összetett bürokratikus eljáráson kell átesnie: nőgyógyászati- és pszichológiai vizsgálaton, továbbá tanácsadáson is. „Nálunk pofonegyszerű az egész. Nem óhajtott terhességgel pár napon belül sorra lehet kerülni, semmi megbeszélés, tanácsadás nélkül.
– foglalta össze a nőgyógyász szakorvos.
Betöréssel és lopással gyanúsítanak egy 22 éves székelyudvarhelyi férfit, akit szerdán fogtak el a rendőrök. A fiatalember már korábban is követett el hasonló bűncselekményeket – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
A szabadnapokat a munkavállalók mindig nagyon várják, akár egyházi vagy világi ünnepekről – húsvét, karácsony, a munka ünnepe vagy éppen a nemzetközi gyermeknap –, akár a szabadságról van szó.
Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a tizenegy jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
Nemi erőszak és más szexuális bűncselekmények miatt jogerősen nyolc év letöltendő börtönbüntetésre ítélte szerdán a legfelsőbb bíróság Huși volt ortodox püspökét, Corneliu Bârlădeanult, világi nevén Corneliu Onilát.
Cáfolta szerdán az energiaügyi miniszter azokat a közösségi médiában terjedő híreszteléseket, miszerint az elnökválasztás első fordulója idején áramkiesés várható – számolt be az Agerpres.
A járóbeteg-rendelők zárva tartanak a május elsejei hosszú hétvégén – adta hírül a csíkszeredai és a székelyudvarhelyi kórház.
Idén is lehet igényelni az Euro200-as programban a 200 euró értékű számítógép-vásárlási támogatást. Azok a diákok részesülhetnek benne, akiknek családjában az egy főre eső havi bruttó jövedelem nem haladja meg az 500 lejt.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a 2025–2026-os tanév közoktatási és felsőoktatási beiskolázási tervét.
1 hozzászólás