Munkanélkülieknek csupán 65 lejbe kerül, míg a foglalkoztatottaknak 200 lej a terhességmegszakítás a romániai kórházakban
Fotó: Veres Nándor
Továbbra is rendkívül magas az abortuszok száma Romániában. Európai viszonylatban mérve, nálunk évente legalább annyi terhességmegszakítást végeznek el, mint ahány kisded a világra jön. A jelenség fő oka, hogy kevés fiatalhoz jut el tényszerű, hatékony információ a védekezési módszerekről, a párkapcsolatról és a szexualitásról, így sokan nincsenek tisztában a megelőzés fontosságával.
2018. augusztus 13., 09:052018. augusztus 13., 09:05
2018. augusztus 13., 13:362018. augusztus 13., 13:36
Romániában 1990 óta törvényes a nem kívánt terhesség megszakítása, idegen eredetű szóval az abortusz. Erről a páciens és szakorvosa dönthet, mivel a jog szerint ezt a döntést kizárólag az érintettnek, és nem az államnak kell meghoznia.
A 16 év alattiak esetében csak szülői hozzájárulással végezhető el a beavatkozás.
– tudtuk meg dr. Tar Gyöngyitől. A Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője szerint ez azzal is magyarázható, hogy az állam nem fektet hangsúlyt a szexuális nevelésre, tanácsadásra, így kevesekhez jut el tényszerű információ a megelőzés fontosságáról. A szakember azt is elmondta, tőlünk nyugatabbra lévő,
Ezekben az államokban már a középiskolában elkezdik a szükséges szexuális felvilágosítást és tanácsadást, számos tömegtájékoztatási felületen zajlik a nevelés, amely eljut a leendő anyukákhoz. Továbbá működnek olyan nemzeti egészségügyi programok, amelyek ingyenesen biztosítják a fogamzásgátló szereket, eszközöket – magyarázta.
„A program keretében a szaktárca elvileg fogamzásgátló tablettákat, óvszereket osztana szét a megyék egészségügyi igazgatóságai között, amelyek ingyenesen juttatnák el azokat a célcsoportokhoz, viszont finanszírozási és közbeszerzési problémák miatt jelenleg is szünetel az eljárás” – magyarázta Tar Gyöngyi. Az egészségügyi igazgatóság vezetője szerint
Holott – folytatta – amennyiben ezzel érdemben foglalkoznának, országszerte nagymértékben csökkenne a művi terhességmegszakítások száma. „Minden olyan abortusz, amelyet nem az anya megmentését szolgáló orvosi utasításra végeznek, tulajdonképpen vétek, olyan körülmények között, hogy léteznek modern, civilizált fogamzásgátló- és születésszabályozó eljárások” – fogalmazott.
Az egészségügyi igazgatóság szerkesztőségünkhöz eljuttatott statisztikája szerint
Ehhez a számhoz még hozzájön a magánrendelőkben elvégzett terhességmegszakítások száma, amely az említett három év alatt 393-ra rúg, azonban Tar Gyöngyi szerint
Hompoth György, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szülész-nőgyógyász szakorvosa is kiemelte, az ezzel kapcsolatos statisztika sok esetben nem a valós képet mutatja, mivel a beavatkozások sokrétűsége miatt nehezen számszerűsíthető adatokról van szó. „Viszont
– állítja a szakorvos. Ez pedig érvényes a Hargita megyei állapotokra is. Hompoth szerint az abortusz 1990-ben bekövetkezett legalizálása óta ez az arány stabil.
A terhes nők kórházakban, valamit magánrendelőkben végeztethetik el a beavatkozást. A kórházakban két árkategória van: munkanélkülieknek csupán 65 lejbe kerül, míg a foglalkoztatottaknak 200 lej. A magánrendelőkben változó a díjszabás, 400-500 lejt is elkérnek a terhességmegszakításért – számolt be Hompoth György. Hozzátette, tőlünk fejlettebb országokban egyrészt sokkal drágább az eljárás, másrészt ahhoz, hogy valaki élni tudjon a törvényben biztosított jogával, és a művi vetélést, vagyis az abortuszt válassza, hosszú és összetett bürokratikus eljáráson kell átesnie: nőgyógyászati- és pszichológiai vizsgálaton, továbbá tanácsadáson is. „Nálunk pofonegyszerű az egész. Nem óhajtott terhességgel pár napon belül sorra lehet kerülni, semmi megbeszélés, tanácsadás nélkül.
– foglalta össze a nőgyógyász szakorvos.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
Mentőhelikopterrel szállítottak kórházba egy sérültet egy Körtvélyfáján történt baleset helyszínéről csütörtökön kora délután.
1 hozzászólás