
Rendhagyó díszlete van a tárlatnak, hogy minél kifejezőbb legyen
Rendhagyó módon emlékeztek meg pénteken Székelyudvarhelyen a településen 1989 decemberében történt eseményekre, hiszen Dávid Sándor fotóiból közösen nyitott kiállítást a polgármesteri hivatal és a Haáz Rezső Múzeum. A fényképek meg is elevenednek az alkalomra készített telefonos alkalmazásnak köszönhetően.
2019. december 20., 22:502019. december 20., 22:50
2019. december 20., 22:582019. december 20., 22:58
Az 1989-es temesvári események, amelyek más városokba is begyűrűztek, forradalomnak indultak ugyan, de az elmúlt harminc évben nyilvánosságra kerülő információk számtalan kérdést felvetnek ezzel kapcsolatban – fejtette ki Gálfi Árpád polgármester a 30 éve szabadon című fotókiállítás megnyitóján.
Mint mondta, sokan a forradalom hőseiként akarták feltüntetni magukat, de valójában egy politikai hatalomátvételről volt szó. „Mi forradalmat hittünk, mert forradalmat akartunk hinni. Mi forradalmat ünnepeltünk, mert azt akartunk ünnepelni. Mi forradalmi hangulatban reménykedtünk és az önkényuralmi rendszer teljes eltörlésében, miközben az események forgatókönyvének megírói és megrendezői széleskörű megtévesztési akcióban mesterkedtek” – jelentette ki a tisztségviselő. Emlékeztetett, egyes becslések szerint december 22-e és 30-a között több mint 12 millió töltényt lőttek ki fegyverekből és több mint 800 ember vesztette életét, valamint kétezren megsebesültek. Kijelentette,
Szerinte ugyanakkor, ha nem is egyenes úton történt, mégsem volt hiábavaló az elmúlt rendszerrel való szembeszállás. „Mi fejet kell hajtsunk az akkori hősök előtt és vigyáznunk kell minden olyan értékünkre, amelyet a rendszerváltásnak köszönhetünk” – magyarázta, hozzátéve, hogy az akkori események egy folyamat kezdetét jelentették, hiszen még nagyon távol állunk attól, hogy egy európai demokratikus jogállam legyen Románia.
Dávid Sándor eddig még nem látott 1989 decemberében Székelyudvarhelyen készített fotóit Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója mutatta be a polgármesteri hivatal udvarán. Elhangzott az is, hogy Dávid fényképein kívül Szabó Károly és Balázs Ferenc felvételeiből is kiállítottak néhányat.
– fogalmazott Miklós. A fényképeket minél explicitebb formában szerették volna az emberek elé tárni, ezért is került be például egy felfordított autó a hivatal udvarára, amely díszletként szolgál. A fotók jó része a hivatalban és annak környezetében készült, de persze más helyszínek is voltak.
Az 1989 decemberében készült fotókból – nem csak a székelyudvarhelyiekből – egy egyedi albumot is összeállítottak, amelyben Gidó Csaba történelmi összefoglalója olvasható. Ennek különlegessége, hogy egy speciális, a Google Play Áruházból letölthető telefonos alkalmazás segítségével megeleveníthetők a fotók.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!