A csíktaplocai temetőkert. Két gondnok biztosítja a rendet, a tisztaságot
Fotó: Gecse Noémi
Míg egyes csíkszéki településeken a helyiek közmunkával tartják rendben temetőjüket, addig máshol a plébánia karbantartót fogadott, illetve fogad a szükséges munkálatok elvégzésére. Ami közös bennük: fontosnak tartják, hogy rendezett legyen a helyi sírkert.
2017. március 22., 08:432017. március 22., 08:43
2017. március 22., 09:272017. március 22., 09:27
Egyre kevesebb csíki településen láthatunk elhanyagolt temetőket, elnőtt növényzetet, eldobott szemetet a sírok között. Mivel szemmel látható, hogy egyre nagyobb hangsúlyt fordítanak a rendezett, tiszta sírkertekre a közösségek, arról kérdeztünk csíki plébánosokat, hogyan oldják meg a karbantartást.
kezdve a kaszálástól a téli hóeltakarításig – de ők felelnek a plébánia körül felmerülő egyéb teendőkért is. A hívek síronként fizetnek egy meghatározott temetőkarbantartási díjat, amelyből a felmerülő kiadásokat fedezi a plébánia. Ezek kifizetéséből nem csinálnak gondot a hívek – avatott be id. Czikó László plébános.
Tóth Csaba, az egyik karbantartó érdeklődésünkre elmondta, egész évben van teendő a sírkertben: télen a járdákról, utakról takarítják a havat, temetés esetén pedig biztosítják a sír megközelíthetőségét. Tavasszal a fák, cserjék metszését, kezelését végzik, illetve alkalomadtán fákat is ültetnek. Idén a korábban veszélyessé vált és kivágott fák helyett ültetnek fenyőket a temetőkertbe. Nyaranta, az időjárás alakulásának függvényében 4-5 alkalommal kaszálják le a füvet. A komposztálható hulladékokat egy komposztgödörben, a továbbiakat pedig szemetesben gyűjtik össze.
Az utóbbiak rendben tartását egy-egy patakvölgy közössége vállalta fel, tehát megvan hogy melyiket gondozzák a borospatakiak, melyiket a Sötét- vagy a Kápolna-patakiak – részletezte a helyi plébános. Bodó György megjegyezte, a tavaszi temetőtakarítást minden évben húsvét utáni kedden tartják meg, amennyiben „az idő is engedi”. Ilyenkor, aki csak tud, szekerekkel, különböző eszközökkel kimegy a temetőbe, és közösen látnak hozzá a tennivalókhoz. A kaszálási kalákákat – amikor a szükség megkívánja – kihirdeti a plébános, olyankor rendszerint
Mindig azok mennek, akiknek az ideje éppen engedi, tehát a kaszálásokon minden évben változnak a jelenlevők. A kaszálás után az asszonyok, leányok és gyermekek végzik a megszáradt fű összetakarását. Természetesen a munkálatok után egy-egy kis szeretetvendégséget is tartanak a plébánián.
Fotó: Gecse Noémi
Mint megtudtuk, a növényi hulladékokat egy adott helyen gyűjtik össze a hívek, amelyeket rendszerint elégetnek – mivel a dombon levő temetőből problémás lenne lehordani. A sírokat a helyiek évente többször is megtakarítják, az olyankor összegyűjtött szemetet pedig műanyag zsákokba rakják, lehordják a plébániánál lévő tárolóba, onnan meg elszállítja az ezzel megbízott cég.
Tusnádon mindeddig nem volt megszervezve a temető karbantartása, nem rendszeresítették a kaszálásokat, nem szabályozták a hulladékok szelektív gyűjtését. Idéntől ezen változtatnának, ennek érdekében nemrég
Jelenleg pedig keresnek egy vállalkozó személyt, akivel szerződést köthetnének a temető füvének kaszálására – terveik szerint így idén már nem okoz gondot a sírok között elnőtt növényzet – ismertette Csont Ede. A helyi plébános hozzátette, zajlik továbbá a temető sírjainak feltérképezése is. Az alapján kell majd temetőkarbantartási díjat fizetniük, amelyből a felmerülő költségeket fedezik. Hangsúlyozta, mivel ezt a rendszert idén indítják el, legkevesebb egy esztendő múlva tud arról beszélni, hogy beváltak-e a változtatások.
Fotó: Gecse Noémi
Érdeklődésünkre azt is kifejtette a tusnádi lelkipásztor, hogy a változtatásra azért volt szükség, mert mindeddig nem volt megszervezve a karbantartás, és az meg is látszott a temetőn. Mint elmondta, az is előrelépést jelent esetükben, hogy az önkormányzat segítségével két szemetesládát kihelyeztek a temetőbe, amelyekbe a palackokat, virágok csomagolását dobhatják a hívek, míg a koszorúkat, virágokat külön gyűjtik, hiszen azok komposztálhatók.
A katolikus templom és a környezete tervezett felújítása osztja meg Zalánpatakon a közösséget. A helybéliek egy része petícióban védelmezi a kivágásra ítélt fákat, a plébános szerint azonban a fák gyökerei a létesítmény biztonságát veszélyeztetik.
Ne hajtsanak rá a frissen aszfaltozott útra a Fenyő utcában, mert az elkészült munkát tönkretehetik – ezzel a kéréssel fordult az érintett szentegyháziak felé a polgármesteri hivatal.
Az esemény előtt két héttel a szervezők bejelentették, hogy elmarad az idei TEDx rendezvény. Az előadássorozat lemondásának okairól érdeklődtünk.
Idén is megajándékozza Kovászna megye rászorulóit a Salvatore Egyesület. A tombolaárusítás már megkezdődött, a befolyt összegből állítanak össze alapélelmiszer csomagokat. Tomboláról lévén szó, az is nyer, aki támogat.
Lesodorták az úttestről és emiatt felborult egy gépjármű egy kedd délutáni balesetben Réty közelében. Az ütközés során ketten sérültek meg. A balesetet szabálytalan előzés miatt következett be.
Először mutatkozott be a Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi sajtműhelyének egy terméke a World Cheese Awards szakmai világversenyen, a kézműves érlelt sajtjuk pedig rögtön aranyérmes minősítést kapott.
November 28-án kerül moziforgalmazásba Mazzag Izabella Baukó Attiláról, művésznevén Azahriahról készült dokumentumfilmje, amit a Filmtett Distribution a magyarországi mozipremierrel egyidőben a romániai, ezen belül az erdélyi mozikba is elhoz.
Parkolóhelyeket számolnak fel, buszsávot alakítanak ki és teljesen felújítják Marosvásárhelyen a köznyelven Hosszú utcának hívott útszakaszt. Átalakítják a főteret is.
A Sepsi Metropoliszövezet számára harminc elektromos autóbusz beszerzésére pályázik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat. A járművek tizenkét faluból hozzák-viszik az ingázókat, de a városi közlekedésbe is bekapcsolódnak.
szóljon hozzá!