A helyszínen ismertette kedden Ráduly Róbert Kálmán polgármester a csíkszeredai gimnázium 100. évfordulójára tervezett ünnepség főbb elemeit. Közölte, az ünnepségre rekonstruálják a gimnázium épületére 1911. június 5-én felhelyezett emléktáblát is.
2011. május 24., 15:172011. május 24., 15:17
2011. május 24., 15:412011. május 24., 15:41
A gimnázium századik évfordulójára tervezett ünnepségről számolt be kedden Ráduly Róbert Kálmán és Antal Attila
1911. június 5-én avatták fel a jelenleg a Márton Áron és Segítő Mária gimnáziumoknak otthont adó épületet. Rádyul Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere kedden, a gimnázium előtt kialakítandó kis téren azt mondta, ha a korábbi évfordulók akarva akaratlanul csendben múltak el, legalább ennek, a századiknak szeretnének emléket állítani. Június 5-én 15 órától ezért ünnepséget szerveznek a gimnázium előtt.
A helyszínen – amint arról már beszámoltunk – megnagyobbítják a főbejárat előtti teret, és az eddigi kettő mellé két további szobrot helyeznek el. Mailáth Gusztáv Károly (a legújabb információk szerint a püspök az eddig általánosan használttól eltérően nem j-vel, hanem i-vel írta a nevét) és Márton Áron szobra mellé Mikó Bálint néhai főispán és Ujfalusi Jenő néhai polgármester szobrai kerülnek. Ráduly Róbert Kálmán kedden ismertette, az 1882 és 1905 között a főispáni tisztséget betöltő Mikó Bálint hivatali ideje alatt fogadták el a csíksomlyói gimnázium költözésének határozatát, a főispán 1883 és 1916 között a gimnázium világi gondnoki tisztségét is ellátta, a gimnázium építése során pedig az építtető bizottság elnöki tisztségét töltötte be, ezért kívánnak most mellszoborral megemlékezni tevékenységéről. Ujfalusi Jenő 1902-től volt Csíkszereda polgármestere, az ő idejében épült a város reprezentatív épületeinek egy része, így a gimnázium is, és ő képviselte a várost a gimnáziumot építtető bizottságban.
Ráduly Róbert Kálmán közölte, a főispánnak Hargita Megye Tanácsa, a néhai polgármesternek pedig a városi önkormányzat állít emléket. „A szobrokkal azt szeretnénk hangsúlyozni, hogy az egyház mellett a gimnázium építésében volt még két fontos szereplő, Csík vármegye és a város is” – mondta Ráduly.
Dolgoznak a gimnázium főbejáratánál, tisztítják a lépcső oszlopait is
Elmondta, az avatás századik évfordulójára szervezett ünnepségen felkerül az épület falára annak az emléktáblának a rekonstrukciója is, amelyet 1911. június 5-én helyeztek el ott, idővel azonban levették. A polgármester maga bukkant rá arra a dokumentumra, amely alapján sikerült rekonstruálni a táblán szereplő eredeti feliratot. Az emléktáblát Dóczy András szobrászművész, kőfaragó készíti, aki a szoboroknak is új, egyenként 1700 kilogrammos, önmagukban is művészei értékkel bíró talapzatokat készít.
Az évfordulóra könyv is készült, Csíkvármegye státusszimbóluma címmel négy szerző, köztük volt diákként ő maga ír a a térség egyik státusszimbólumát jelentő csíkszeredai gimnáziumról. A Csíkszereda Kiadóhivatal által kiadott könyvet május 27-én, pénteken 17 órakor mutatják be a polgármesteri hivatal dísztermében. A szerzők közül jelen lesz Darvas-Kozma József, Ráduly Róbert Kálmán és Szép Andrea Katalin.
A talapzatról most levett, később pedig a két új alkotással új helyre visszakerülő szobrokról érdekességként elhangzott, a Márton Áron püspököt ábrázoló szobor fejrésze betonnal volt megtöltve, ezt eltávolítják a szobor újbóli elhelyezése előtt.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!