Dr. Holló Gergely onkológus szakorvossal beszélgetett Pál Bíborka a nyolcadik előadáson
Fotó: Pinti Attila
A daganatos betegségekről, a rákról, kezelési módokról és a kórhoz kapcsolódó tévhitekről beszélgetett dr. Holló Gergely, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház onkológus szakorvosa Pál Bíborka főszervezővel csütörtökön a Flastrom egészségügyi ismeretterjesztő előadássorozat nyolcadik, utolsó kiadásán.
2018. május 27., 19:302018. május 27., 19:30
Az egyik legnehezebb orvosi szakterületekhez tartozik az onkológia, azaz a daganatok diagnosztikájával és kezelésével foglalkozó orvostudományi szakág. Dr. Holló Gergely, aki jelenleg egyedüli onkológusként dolgozik a megyei sürgősségi kórházban, a Sapientia egyetem csíkszeredai épületének nagy aulájában tartott beszélgetés során elmondta, amellett, hogy sokszor nehéz közölni a beteggel a diagnózist, a hozzátartozókkal is külön „harcot” kell vívnia.
Mint mesélte,
Fontosnak tartotta ugyanakkor kihangsúlyozni, hogy az onkológiai diagnózis nem egyenlő a halálos ítélettel, mint ahogy ezt sokan hiszik, hiszen napjainkban, ahogy fejlődnek a kezelési módozatok, egyre nagyobbak az esélyek a gyógyulásra. Szerinte két fontos tényező járulhat hozzá leginkább a gyógyulás esélyének növeléséhez: az egyik, ha az emberek figyelnek magukra, az egészségükre, és időben orvoshoz fordulnak, hiszen nagyobb eséllyel fedezik fel még kezdeti fázisban a daganatokat, másik pedig az, hogy a szakorvos tudja eldönteni, hogy mi a helyes kezelés.
Az életmód, a genetikai hajlam, valamint a környezeti hatások hármasa állhat a kóros betegség kialakulása mögött, azonban Holló Gergely kiemelte,
Mint magyarázta, az emberi szervezetben több milliárd sejt van, amelyek megújulnak, ezért szaporodniuk kell, ez egy rögzített folyamat. Viszont, ha bármi, akár külső, akár belső behatással ezt a mechanizmust akadályozza, akkor a sejtek elkezdenek gyorsan szaporodni. Ha ezek a sejtek leszakadnak, és elvándorolnak, akkor rosszindulatú daganatnak, ha nem szakad le, hanem helyben szaporodik, és a szervezet körbe tudja határolni, akkor jóindulatú daganatnak nevezzük.
„Nagyon extrém esetben akár 20 kilogrammos daganat is kialakulhat így, de ez mégsem rák” – példázódott a szakorvos. Azonban, ha az adott sejt az ép szövetekbe „mászik” bele, nincs határa, akkor rákról beszélünk. Az immunrendszer pedig valamiért nem látja ezeket a hibás mechanizmusokat. Többféle kutatás is zajlik annak érdekében, hogy az immunrendszerrel „megláttassák” ezeket. Éppen ezért
– tanácsolta a szakorvos. A téma kapcsán felmerült kérdésként, hogy a boltokban kapható élelmiszerek lehetnek-e rákkeltőek. Az orvos erre azt válaszolta, olyan kemikáliákkal vagyunk körbevéve, hogy nehéz kivédeni azokat, amelyek akár rákkeltőek is lehetnek. A beszélgetés során arra is kitértek, hogy akár lelki okok is meghúzódhatnak a betegség mögött, ezért pszichológussal közösen is végeznek kezeléseket.
– válaszolta dr. Holló Gergely, arra a kérdésre, hogy milyen kezelési módozatok léteznek a rákos megbetegedések ellen. Elsőként tehát a műtétet említette, ezután is lehet szükség utókezelésekre, ha túlságosan nagy az esélye annak, hogy a betegség újra kialakuljon, tovább terjedjen. A sugárkezelés célja, hogy egy adott sejtet elpusztítson, ezt mellékhatások nélkül nem lehet megoldani. Ezen a területen fejlődés úgy érhető el, hogy minél kisebb sugárdózist használnak, minél megtervezettebben a pontos helyre irányítva. A kemoterápia során a gyógyszert (citosztatikumot) vagy szájon át kell bevenni, vagy létezik olyan változat, amelyet intravénásan adnak be.
Fotó: Pinti Attila
„A kemoterápiának szintén az a célja, hogy a gyorsan szaporodó sejtet megölje. Mivel a hajhagymák gyorsan szaporodnak, a kezelés alatt levő személynek ezért a haja elhullhat. Ennek megakadályozására is vannak már megoldások, Romániában egyelőre magánklinikákon van erre lehetőség” – hangzott el az előadáson. Ugyanakkor a szakorvos elmondta azt is, hogy a kemoterápiának van egy új irányvonala, a célzott molekuláris kezelés, amely során vagy molekuláris antitesteket, vagy célzottan a sejt szaporodásban résztvevő fehérjét blokkoló molekulákat adnak be.
– emelte ki az orvos. Hozzátette, hogy ugyanakkor a hibája ennek a kezelésnek, hogy bár blokkolja a daganatsejt szaporodását, kialakulásának okát azonban nem szünteti meg, ezért folyamatosan adni kell a kezelést.
Az alternatív gyógymódokról
Arra a kérdésre, hogy mit gondol az alternatív gyógymódokról, a szakorvos azt válaszolta, hogy abban az esetben értékeli, ha a betegek ilyen irányban is gondolkodnak, ha nem kizáró jellegűen teszik ezt, elzárva maguktól az orvosi kezelést. Elsősorban akkor tartja helyesnek, ha az alternatív gyógymódokat kiegészítő kezelésként alkalmazzák a betegek. Szerinte az egyik legjobb alternatív kezelés, ha a páciens időszakonként három napon át vízböjtöt tart, tehát semmit nem eszik, csak vizet iszik. Azt is elismerte, hogy erről megoszlik az orvosok véleménye.
A vitaminokról is szó esett, mint elhangzott, a melldaganatok kialakulásához a D-vitaminhiány is hozzájárulhat, a B12-vitamint pedig tiltják, holott nincs arra bizonyíték, hogy káros lenne a daganatos betegek számára, az onkológus szerint ez közhiedelem. A vas kapcsán elmondta, megfigyelték, hogy leesik a vasszint a daganatos betegeknél, ezért nem ajánlatos „vassal etetni a daganatot”. A C-vitaminról, és általában a vitaminokról pedig úgy vélekedett, hogy jó azokat szedni, a C-vitamint szükség esetén minél nagyobb mennyiségben.
– fogalmazott a szakorvos. Mint magyarázta, ha valaki rendszeresen eljár a háziorvosához, aki lelkiismeretesen végzi a munkáját, akkor az orvos tudja, hogy milyen szűrővizsgálatra érdemes elküldenie a páciensét. Egyébként, ha a leggyakoribb kórképeket vesszük alapul, akkor általában nőgyógyászati, beleértve a melldaganatokat is, a húgyúti szervek, illetve a bélrendszer daganatait érdemes elsősorban kiszűrni. Tehát nőgyógyászhoz, urológushoz és gasztroenterológushoz ajánlatos fordulni vizsgálatra. „Ha rendszeresen eljárunk erre a három helyre, nagyjából lefedjük azokat a kategóriákat, amelyek gyakran előfordulnak” – tanácsolta az onkológus.
A beszélgetés végén a szakorvos elárulta, hogy
így valamelyest csökkenhet majd a várakozási idő az onkológiai osztályon.
Szeretnék folytatni
A Flastrom egészségügyi ismeretterjesztő előadás- és beszélgetéssorozat februárban indult, nyolc témában tartottak előadást. Pál Bíborka főszervező elmondta, amennyiben lesz rá módjuk, akkor ősszel is szeretnék folytatni ezt az előadássorozatot, erről majd a sajtón keresztül is értesíteni fogják az érdeklődőket.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
1 hozzászólás