A gazdák egy része idén nem is kell elhagyja a települést a támogatásigénylés érdekében
Fotó: Barabás Ákos
Mintegy huszonhatezer Hargita megyei gazda támogatáskérelmét várják a napokon belül elkezdődő mezőgazdasági, állattenyésztési támogatásigénylési időszakban a megyei APIA-nál. Az intézménynél idén nagy hangsúlyt fektetnek a járványügyi óvintézkedésekre, ahol lehet, élnek az online ügyintézés lehetőségeivel – hangsúlyozta lapunknak az APIA megyei vezetője, aki a támogatásigénylés fontosabb tudnivalóiról is tájékoztatott.
2021. február 25., 13:022021. február 25., 13:02
2021. február 25., 15:022021. február 25., 15:02
Hétfőn, azaz március elsején elkezdődik a 2021-es mezőgazdasági, állattenyésztési támogatások igénylésének a május 17-ig tartó időszaka. Gyakorlatilag majdnem az összes igényelhető támogatásra ebben az időszakban fogadják a kéréseket a mezőgazdasági és intervenciós kifizetési ügynökségnél.
Hargita megyében mintegy 26 000 gazdától várják a támogatáskérelmeket hétfőtől, ez napi több mint 500 igénylést jelent, és mivel idén az intézménynél nagy hangsúlyt fektetnek az egészségvédelemre, tehát a koronavírus elleni járványügyi óvintézkedések betartására,
– kéri az érintetteket Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője. „Az nekünk a legfontosabb, hogy mindenkinek az egészségére vigyázzunk, ezért mindent megteszünk annak érdekében, hogy úgy boldoguljunk ebben a rendszerben, hogy a gazdák ne kelljen sokat jöjjenek-menjenek. Igyekszünk a legjobb tudásunk szerint úgy rendezni ezt a folyamatot, hogy mindenki számára jó és egyszerű legyen” – mondta az APIA megyei vezetője.
A támogatásokat illetően nincsenek nagy változások, ugyanis részben a koronavírus pandémia miatt az új, 2021-2027-es EU-s mezőgazdasági költségvetési ciklus első két éve egy átmeneti időszak. A támogatásigénylés mindössze annyiban változik, hogy egyszerűsített ügyintézésre törekednek az APIA-nál. A gazdák, miután a településük polgármesteri hivatalában elvégezték a mezőgazdasági regiszterrel kapcsolatos ügyintézést és megkapták a támogatásigényléshez szükséges igazolást, azt a szervezetet kell felkeressék, amelynél a korábbi években is elvégezték az igénylési dosszié összeállítását, az űrlapok kitöltését. Fontos tudni, hogy ez idén előjegyzés alapján történik – hívta fel a figyelmet Haschi András.
– folytatta az ügynökség vezetője megemlítve, hogy a polgármesteri hivatalokkal is szoros együttműködésben állnak. Kitért ugyanakkor arra, hogy igyekeznek megoldani azt, hogy még az aláírás miatt se kelljen beutazzanak a megyeközpontba a gazdák, hanem mindent el tudjanak intézni helyben. Ez nem minden esetben lesz megoldható, hiszen mindig adódnak olyan helyzetek, amikor pontosítani kell valamit az igénylési dossziéban, illetve azok is fel kell majd keressék személyesen az ügynökséget, akiknek nincsenek földjeik és csak állattenyésztési támogatást igényelnek. Ez azonban szintén előjegyzés alapján történik majd, csak akkor menjenek, amikorra hívják őket – kéri az érintett gazdáktól Haschi András.
Fotó: Pinti Attila
Az igénylési időszak elején – ahogyan ez a korábbi években is történt – az egyszerű kéréseket dolgozzák fel, ezt követően fogadják majd a bonyolultabb igényléseket és az állattenyésztési támogatási kérelmeket. A juttatások értékében sem lesznek nagy változások, leginkább csak a szarvasmarhatartásra igényelhető támogatás értéke változhat attól függően, hogy idén országosan mennyi pénzt különítenek el e célra és összesen hány állatra igényelik a juttatást a gazdák – sorolta a fontosabb tudnivalókat a megyei APIA vezetője.
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.
Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.
Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.
szóljon hozzá!