Fotó: Haáz Vince
Mintegy kétszázan gyűltek össze a Maros megyei sürgősségi kórház bejárata előtt csütörtökön, hogy nemtetszésüket fejezzék ki a román kormánnyal, pontosabban a Marosvásárhelyre látogató Viorica Dăncilă miniszterelnökkel szemben. A tiltakozókat a kiérkező csendőrök hiába kérték számon, határozottan ellenálltak az „elmozdítási kísérleteknek”.
2019. május 16., 19:582019. május 16., 19:58
A néma tüntetést a Ești din Târgu-Mureș dacă... (marosvásárhelyi vagy, ha...) elnevezésű Facebook-csoportban szervezték. Azt kérték, hogy mindenki fekete öltözetben, fekete kabátban és fejfedőben menjen a tiltakozásra, kezében fehér papíron a szlogennel, ami kifejezi elégedetlenségét az egészségügyi ellátással szemben.
Azt kérték a szervezők a résztvevőktől, hogy senki ne hangoskodjon, elvégre „temetésre jöttek", és a kórházban kezelt betegek nyugalmát is tartsák tiszteletben. Ez többnyire így is történt, a fekete ruhás emberek kis fehér táblákon tudatták, hogy mit gondolnak a miniszterelnök asszonyról és a kormányról. Ugyanakkor gyertyákat és két koszorút is elhelyeztek a bejárathoz közeli járdán. Azonban
Fotó: Haáz Vince
A tüntetők részéről elhangzott: Romániában nincs már diktatúra, és jogukban áll némán állni és várni a politikust. „Mikor tüntessünk, ha nem most? Mikor már elment?" – tette fel a kérdést az egyik tiltakozó.
Az emberek leültek a lépcsőkre és határozottan ellenálltak a csendőröknek, akik megpróbálták őket elterelni a bejárat elől. Lapunknak az egyik résztvevő úgy fogalmazott, hogy mindenki elégedetlen azzal, ami ma Romániában történik, „mert semmi jót nem csinálnak, csak mindent ellopnak”.
Fotó: Haáz Vince
A lépcső mellett közben a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség tagjai is összegyűltek, de nem vették elő felirataikat, amivel a magyar orvosképzés helyzetére szerették volna a miniszterelnök figyelmét felhívni. Érdeklődésünkre, hogy miért vannak ott és közösen tiltakoznak-e a fekete ruhásokkal, elmondták, tudtak a másik tüntetésről, és abban bíztak, hogy rájuk is felfigyelnek.
– fogalmazta meg egyikük a jelenlevők közül.
A miniszterelnök érkezését megelőzően a csendőrség lezárta a bejárathoz vezető utat a tüntetők elől, azok csak magasba emelt tábláikkal fejezhették ki nemtetszésüket. Dăncilă megérkezett, de nem is nézett a csendőrökkel körbevett, elszigetelt tiltakozók irányába.
Fotó: Haáz Vince
A román kormányfő és Sorina Pintea egészségügyi miniszter egyébként a Maros megyei sürgősségi kórházban különböző befektetésekről, korszerűsítésekről tárgyalt az orvosokkal, tervezőkkel – ahogy a sajtónak nyilatkozta, „azért, hogy lássa, milyen megvalósítások történtek, illetve milyen akadályokkal állnak szemben”. A miniszterelnököt és a minisztert Mircea Dușă prefektus, Péter Ferenc megyei tanácselnök, valamint néhány helyi és megyei önkormányzati képviselő fogadta.
A rövid látogatást követően a sajtónak egy pár perces összefoglalót tartott csupán, elmondta, hogy mennyire fontosnak tartja, hogy mielőbb megvalósuljanak azok a beruházások, amelyeket a kórház onkológiai és szívsebészeti osztályán végeznek.
Fotó: Haáz Vince
Sorina Pintea újságírói kérdésre válaszolva elmondta,
aminek elkészült az előtanulmánya és megvan a költségvetése is: közel 40 millió euró. Dăncilă és Pintea ezt követően Marosvásárhelyről Szászrégenbe utazott, onnan pedig folytatják erdélyi körútjukat Szilágy és Máramaros megyékbe.
A sürgősségi kórház bejárata előtt összegyűlt tüntetők egyébként az intézményből távozó miniszterelnöktől hangos kiabálással, „köszöntek el”.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!