Fotó: Haáz Vince
Mintegy kétszázan gyűltek össze a Maros megyei sürgősségi kórház bejárata előtt csütörtökön, hogy nemtetszésüket fejezzék ki a román kormánnyal, pontosabban a Marosvásárhelyre látogató Viorica Dăncilă miniszterelnökkel szemben. A tiltakozókat a kiérkező csendőrök hiába kérték számon, határozottan ellenálltak az „elmozdítási kísérleteknek”.
2019. május 16., 19:582019. május 16., 19:58
A néma tüntetést a Ești din Târgu-Mureș dacă... (marosvásárhelyi vagy, ha...) elnevezésű Facebook-csoportban szervezték. Azt kérték, hogy mindenki fekete öltözetben, fekete kabátban és fejfedőben menjen a tiltakozásra, kezében fehér papíron a szlogennel, ami kifejezi elégedetlenségét az egészségügyi ellátással szemben.
Azt kérték a szervezők a résztvevőktől, hogy senki ne hangoskodjon, elvégre „temetésre jöttek", és a kórházban kezelt betegek nyugalmát is tartsák tiszteletben. Ez többnyire így is történt, a fekete ruhás emberek kis fehér táblákon tudatták, hogy mit gondolnak a miniszterelnök asszonyról és a kormányról. Ugyanakkor gyertyákat és két koszorút is elhelyeztek a bejárathoz közeli járdán. Azonban
Fotó: Haáz Vince
A tüntetők részéről elhangzott: Romániában nincs már diktatúra, és jogukban áll némán állni és várni a politikust. „Mikor tüntessünk, ha nem most? Mikor már elment?" – tette fel a kérdést az egyik tiltakozó.
Az emberek leültek a lépcsőkre és határozottan ellenálltak a csendőröknek, akik megpróbálták őket elterelni a bejárat elől. Lapunknak az egyik résztvevő úgy fogalmazott, hogy mindenki elégedetlen azzal, ami ma Romániában történik, „mert semmi jót nem csinálnak, csak mindent ellopnak”.
Fotó: Haáz Vince
A lépcső mellett közben a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség tagjai is összegyűltek, de nem vették elő felirataikat, amivel a magyar orvosképzés helyzetére szerették volna a miniszterelnök figyelmét felhívni. Érdeklődésünkre, hogy miért vannak ott és közösen tiltakoznak-e a fekete ruhásokkal, elmondták, tudtak a másik tüntetésről, és abban bíztak, hogy rájuk is felfigyelnek.
– fogalmazta meg egyikük a jelenlevők közül.
A miniszterelnök érkezését megelőzően a csendőrség lezárta a bejárathoz vezető utat a tüntetők elől, azok csak magasba emelt tábláikkal fejezhették ki nemtetszésüket. Dăncilă megérkezett, de nem is nézett a csendőrökkel körbevett, elszigetelt tiltakozók irányába.
Fotó: Haáz Vince
A román kormányfő és Sorina Pintea egészségügyi miniszter egyébként a Maros megyei sürgősségi kórházban különböző befektetésekről, korszerűsítésekről tárgyalt az orvosokkal, tervezőkkel – ahogy a sajtónak nyilatkozta, „azért, hogy lássa, milyen megvalósítások történtek, illetve milyen akadályokkal állnak szemben”. A miniszterelnököt és a minisztert Mircea Dușă prefektus, Péter Ferenc megyei tanácselnök, valamint néhány helyi és megyei önkormányzati képviselő fogadta.
A rövid látogatást követően a sajtónak egy pár perces összefoglalót tartott csupán, elmondta, hogy mennyire fontosnak tartja, hogy mielőbb megvalósuljanak azok a beruházások, amelyeket a kórház onkológiai és szívsebészeti osztályán végeznek.
Fotó: Haáz Vince
Sorina Pintea újságírói kérdésre válaszolva elmondta,
aminek elkészült az előtanulmánya és megvan a költségvetése is: közel 40 millió euró. Dăncilă és Pintea ezt követően Marosvásárhelyről Szászrégenbe utazott, onnan pedig folytatják erdélyi körútjukat Szilágy és Máramaros megyékbe.
A sürgősségi kórház bejárata előtt összegyűlt tüntetők egyébként az intézményből távozó miniszterelnöktől hangos kiabálással, „köszöntek el”.
Küldetésről tért vissza egy rendőr, amikor szemtanúja volt egy súlyos balesetnek: egy haszongépjármű felborult és a sofőr a járműbe szorult. A rendőr azonnal közbelépett.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
szóljon hozzá!