A marosvásárhelyi hajléktalanszállóban megszüntették a szociális otthont, sok nehéz helyzetben levő utcára került
Fotó: Haáz Vince
Bár még nem fordult igazi csípősre a novemberi időjárás, és a ködből néha felsejlik a napsugár is, egyre többen húzódnak be Hargita és Maros megyében az éjszakai menhelyekre. A jelenlegi előírásoknak megfelelően a frissen érkezőket csak negatív koronavírusteszttel fogadjak be.
2020. november 17., 11:592020. november 17., 11:59
2020. november 17., 12:012020. november 17., 12:01
A járványügyi előírások megnehezítik az éjszakai menhelyekben dolgozók, az ott menedéket találók mindennapjait is. Míg eddig csak a lakhely szerinti odatartozás és a józan állapot volt a feltétele annak, hogy valaki bekerüljön a csíkszeredai, székelyudvarhelyi vagy marosvásárhelyi hajléktalanszállókba, ma már negatív koronavírustesztre is szüksége van az újonnan érkezőknek. Legtöbb helyen a helyi rendőrség vagy a mentőszolgálatosok, de a városháza szociális igazgatósága is segít ennek elvégzésében, hogy az, aki valóban rászoruló, meleg fedél alá kerülhessen.
A csíkszeredai hajléktalanszállón jelenleg 15 személy tartózkodik, legtöbbjük már évek óta itt él. Az éjjeli menhely egy épületben van a szociális szállóval, ahol idős személyek, kisgyerekes családok is meghúzzák magukat, így különösen odafigyelnek az egészségügyi előírások betartására, a koronavírus terjedésének megfékezésére hozott intézkedésekre. Mint Antal Teréz, az otthon munkatársa a Székelyhonnak elmondta, még 17 hely van üresen az éjszakai menhelynek fenntartott emeleten. Nagy hidegben, kemény teleken ezt is be szokták tölteni azok, akik otthon, lakás nélkül maradtak. „Jelenleg csak úgy tudjuk befogadni az újonnan érkezőket, ha negatív koronavírustesztet tudnak felmutatni. Ennek elvégzésében általában segít a mentőszolgálat, de az egészségügyi igazgatóság is, vagy a városház illetékes szakosztálya, hiszen mindenkinek érdeke, hogy egy-egy nehéz szociális esetre megoldást találjanak. Végül mindenkinek találunk helyet.
Székelyudvarhelyen egy 11 férőhelyes éjjeli menedék működik, amelyben jelenleg minden hely foglalt. Mint Farkas Réka szociális munkástól megtudtuk, a bajba jutott udvarhelyiek meleg ételt kapnak, tisztálkodhatnak, ruhát moshatnak. Korábban csak vér- és tüdővizsgálatra volt szüksége az újonnan érkezőknek, most negatív koronavírustesztet is fel kell mutatni. Erre azért van szükség, hogy az éjszakai menhelyen meghúzódók, de az alkalmazottak is biztonságba lehessenek. A teszt elvégzésében segítenek a mentőszolgálatosok, vagy a helyi rendőrség is, aki jól ismeri azokat, akik segítségre szorulnak. Farkas Réka azt is elmondta, hogy tudnak még olyan személyekről, akik fedél nélkül élnek, itt-ott meghúzódva töltik az éjszakáikat, életüket, és nem akarnak bemenni a menhelyre, mert nem tudják, és akarják elfogadni a szabályokat.
Marosvásárhelyen tavaly felszámolták a hajléktalanszálló szociális részlegét, átköltöztetve, kirakva azokat, akik addig, nehéz helyzetükre való tekintettel, jelképes bérért ott laktak. Jelenleg a Rozmaring utcai háromszintes épület teljességében csak éjszakai menedékként működik. A városháza által fenntartott épületben száz hely áll a nehéz helyzetbe jutottak rendelkezésére. Mint Soós Zoltán polgármestert kommunikációs tanácsadójától, Borsos Csabától megtudtuk, jelenleg negyvenen laknak bent, vannak közöttük egyedülálló személyek, de három nagycsalád is, akik gyerekeikkel együtt laknak a szállón. A menhelyre befogadottak között 14 sérült személy is van. Az éjjeli menedékhelyre a hajléktalanok este 8 órakor mehetnek be és reggel nyolcig húzódhatnak ott meg, utána el kell hagyják az épületet.
Reggelit és vacsorát csak azok kapnak, akik semmi jövedelemmel nem rendelkeznek. A nehéz helyzetben levőknek a jövő hét folyamán fogják eljuttatni azt a kártyát, amellyel az érintettek majd élelmiszert vásárolhatnak. A 180 lejes támogatást a kormány biztosítja a nehéz helyzetbe került személyeknek. Az előző évek tapasztalatai szerint a hajléktalanok csak a tartós éjszakai fagyok beállta után kezdenek bejárni a marosvásárhelyi éjszakai menhelyre, és szintén akkor érkeznek majd a melegedőbe a helyi rendőrök és a mentőszolgálatok ügyeletesei által az utcáról, Maros partjáról összeszedett bajbajutottak is.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!