
Archív
Fotó: Kristó Róbert
Idényzáró fogathajtó- és rönkhúzóversenyre hívják szombaton Gyergyószentmiklósra a lovas események iránt érdeklődőket. A rendezvényt a múlt héten elhunyt Potápi Árpád János emlékének szentelik.
2024. október 21., 17:312024. október 21., 17:31
A fogathajtó- és rönkhúzó-verseny beleillik a Kárpát-medencei lovas rendezvények sorozatába, amelyet néhai Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár álmodott meg – mutatott rá a szervező Krigel SK vezetője, Bajkó Tibor az esemény kapcsán tartott sajtótájékoztatón. Ez a második alkalom, amikor idényzárót rendeznek, ahol fogathajtók és munkalovakkal dolgozók vetélkednek.
Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége vezetője hangsúlyozta, a fogathajtó-rendezvények az utóbbi időben háttérbe szorultak a más lovas programokhoz viszonyítva, ezért is örvend, hogy a szezonzárót ezekre összpontosítva szervezi a Krigel SK. Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere pedig leszögezte, az önkormányzat hozzáteszi a maga részét ahhoz, hogy színvonalas és értékteremtő események legyenek Gyergyószentmiklóson.
A Krigel lovaspályán szombaton 12 órától kezdődnek egyes és kettes lóval történő rönkhúzó-erőpróbák, valamint egyes- és kettesfogathajtó verseny is lesz több kategóriában. Nemzetközi szinten is kihívást jelentő, valamint egy könnyebb, de nagyon látványos pályát is kialakítanak, felkészültségüktől függően tehát több módon is próbára tehetik magukat a hajtók, illetve lovaik. Székelyföld több régiójából érkeznek benevezők, a munkalovak versenyére a műfaj közismertebb képviselői kaptak meghívást – ismertette Bajkó.
Potápi Árpád Jánosról, aki több éven át a Székelyföldi Lovas Ünnep fővédnöke is volt, Bajkó Tibor és Nagy Zoltán is szólt, Kolozsvári Tibor pedig magánemberként, barátjaként méltatta a múlt héten elhunyt államtitkár munkásságát, az általa képviselt szellemiséget.
támogatta a lovas sportokat, mert ezek az egészségről szólnak, és fontos törekvésének számított segíteni az embereket abban, hogy növekedjen az egészségben eltöltött éveik száma, és hogy gyermekek minél jobban kötődjenek a szülőföldhöz, ismerjék meg azt – fogalmazott Kolozsvári.
A gondolatmenetet folytatva elmondta még, hogy Potápi Árpád János a vallási és nemzeti emlékezési kultúránkat is támogatta, amelyben szintén szerepet kaptak a lovak, így például a Márton Áronról elnevezett pünkösdi lovas zarándoklatot, amelynek kezdeményezője és rendszeres résztvevője volt.
„Személyes jelenlétével összekötötte a falvakat, városokat, térségeket egymással,
Meggyőződése volt, hogy a hasonló foglalkozású embereket, közösségeket segíteni kell abban, hogy egymásra találjanak. 20–21. századi történelmünk legkiemelkedőbb magyar nemzetpolitikáját képviselte. Mindennapi munkáját a gondoskodás és együttműködés határozta meg, a gondoskodás és együttműködés politikájává tette a nemzetpolitikát. Az a küldetés, aminek élt, kötelez bennünket, hogy saját erőnk szerint továbbvigyük, amit ő felépített – mutatott rá Kolozsvári Tibor.
Lovas főhajtás a csíksomlyói nyeregben
Potápi Árpád Jánostól csütörtökön, budapesti idő szerint 15 órától vesznek végső búcsút. A temetési szertartással egy időben, 16 órától a csíksomlyói nyeregben ökumenikus megemlékezést tartanak az erdélyi lovas közösség részvételével.

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára. Ötvenhét éves volt.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
2 hozzászólás