
Archív
Fotó: Kristó Róbert
Idényzáró fogathajtó- és rönkhúzóversenyre hívják szombaton Gyergyószentmiklósra a lovas események iránt érdeklődőket. A rendezvényt a múlt héten elhunyt Potápi Árpád János emlékének szentelik.
2024. október 21., 17:312024. október 21., 17:31
A fogathajtó- és rönkhúzó-verseny beleillik a Kárpát-medencei lovas rendezvények sorozatába, amelyet néhai Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár álmodott meg – mutatott rá a szervező Krigel SK vezetője, Bajkó Tibor az esemény kapcsán tartott sajtótájékoztatón. Ez a második alkalom, amikor idényzárót rendeznek, ahol fogathajtók és munkalovakkal dolgozók vetélkednek.
Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége vezetője hangsúlyozta, a fogathajtó-rendezvények az utóbbi időben háttérbe szorultak a más lovas programokhoz viszonyítva, ezért is örvend, hogy a szezonzárót ezekre összpontosítva szervezi a Krigel SK. Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere pedig leszögezte, az önkormányzat hozzáteszi a maga részét ahhoz, hogy színvonalas és értékteremtő események legyenek Gyergyószentmiklóson.
A Krigel lovaspályán szombaton 12 órától kezdődnek egyes és kettes lóval történő rönkhúzó-erőpróbák, valamint egyes- és kettesfogathajtó verseny is lesz több kategóriában. Nemzetközi szinten is kihívást jelentő, valamint egy könnyebb, de nagyon látványos pályát is kialakítanak, felkészültségüktől függően tehát több módon is próbára tehetik magukat a hajtók, illetve lovaik. Székelyföld több régiójából érkeznek benevezők, a munkalovak versenyére a műfaj közismertebb képviselői kaptak meghívást – ismertette Bajkó.
Potápi Árpád Jánosról, aki több éven át a Székelyföldi Lovas Ünnep fővédnöke is volt, Bajkó Tibor és Nagy Zoltán is szólt, Kolozsvári Tibor pedig magánemberként, barátjaként méltatta a múlt héten elhunyt államtitkár munkásságát, az általa képviselt szellemiséget.
támogatta a lovas sportokat, mert ezek az egészségről szólnak, és fontos törekvésének számított segíteni az embereket abban, hogy növekedjen az egészségben eltöltött éveik száma, és hogy gyermekek minél jobban kötődjenek a szülőföldhöz, ismerjék meg azt – fogalmazott Kolozsvári.
A gondolatmenetet folytatva elmondta még, hogy Potápi Árpád János a vallási és nemzeti emlékezési kultúránkat is támogatta, amelyben szintén szerepet kaptak a lovak, így például a Márton Áronról elnevezett pünkösdi lovas zarándoklatot, amelynek kezdeményezője és rendszeres résztvevője volt.
„Személyes jelenlétével összekötötte a falvakat, városokat, térségeket egymással,
Meggyőződése volt, hogy a hasonló foglalkozású embereket, közösségeket segíteni kell abban, hogy egymásra találjanak. 20–21. századi történelmünk legkiemelkedőbb magyar nemzetpolitikáját képviselte. Mindennapi munkáját a gondoskodás és együttműködés határozta meg, a gondoskodás és együttműködés politikájává tette a nemzetpolitikát. Az a küldetés, aminek élt, kötelez bennünket, hogy saját erőnk szerint továbbvigyük, amit ő felépített – mutatott rá Kolozsvári Tibor.
Lovas főhajtás a csíksomlyói nyeregben
Potápi Árpád Jánostól csütörtökön, budapesti idő szerint 15 órától vesznek végső búcsút. A temetési szertartással egy időben, 16 órától a csíksomlyói nyeregben ökumenikus megemlékezést tartanak az erdélyi lovas közösség részvételével.

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára. Ötvenhét éves volt.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás