
Fotó: Rosta Tibor/MTI
A szülőföldhöz és az anyanyelvű kultúrához ragaszkodás fontosságát hangsúlyozta a Potápi Árpád János Temesváron szombaton az Új Ezredév Református Központban, a romániai magyar iskolák országos tanévnyitó ünnepségén, azzal biztatva a fiatalokat, hogy a szülőföld minden nemzedéknek meghálálja ezt a tiszta szívű hűséget.
2023. szeptember 09., 17:582023. szeptember 09., 17:58
A nemzetpolitikai államtitkár Temesvár nagy szülöttének – a budapesti professzori egzisztencia helyett a bizonytalan erdélyi jövendőt választó – Kós Károlynak a tanítását ajánlotta fiatal erdélyi honfitásai figyelmébe:
Rámutatott, Kós Károly „léleknyomorító, embereket és nemzeteket megsebző” időkben maradt hűséges szülőföldjéhez, amikor Erdély sokszínűségét „nemzet- és emberidegen” egységbe akarták bekényszeríteni.
Bár a mai fiatalokat is próbára teszi a világjárvány és a háború fenyegetése, azt kérte tőlük, hogy egymásért küzdve, összefogva, közösségükről gondoskodva tanulják meg hordozni ezeket a nehézségeket, mert ezzel megtanulnak helytállni a hétköznapokban is.
Ökumenikus áhítat a romániai magyar iskolák országos tanévnyitó ünnepségén a temesvári Új Ezredév Református Központban
Fotó: Rosta Tibor/MTI
Potápi Árpád János köszönetet mondott a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének, hogy a tizedik alkalommal megszervezett országos magyar tanévnyitó helyszínéül a bánsági magyar szórvány központját, Temesvárt választotta. Felidézte:
Temesvár a 20. század végén Tőkés László, valamint az őt támogató magyarok és románok hősiessége révén vált a helytállás és a kitartás, a kommunista diktatúra megdöntésének jelképévé, ugyanakkor az első elektromos közvilágítással rendelkező európai városként a műszaki újítások városa is – sorolta.
Fotó: Potápi Árpád János Facebook-oldala
„A nemzeti összetartozás erősítése mindannyiunk közös feladata” – figyelmeztette a temesvári tanévnyitón összegyűlt magyar pedagógusokat, szülőket és diákokat az államtitkár, rámutatva:
Mint mondta, ennek a célnak a szolgálatában áll a bruttó 100 ezer forintra megemelt oktatási, nevelési támogatás és az az intézményhálózat, amely a bölcsődétől a felsőoktatásig biztosítja a magyar anyanyelvű oktatást a külhoni régiókban.

Hétfőn indul a megemelt összegű, bruttó 100 ezer forint értékű oktatási-nevelési és hallgatói támogatás utalása, amelyre azok a külhoni magyar gyerekek és fiatalok jogosultak, akik tanulmányaikat a szomszédos országokban magyar nyelven végzik.
Kiemelte, Magyarország kormánya számára minden magyar ember, minden magyar gyermek számít, hiszen magyar gyermekek nélkül, magyar fiatalok nélkül nincsen magyar jövő. A 2010-es nemzetpolitikai fordulat óta a kormány olyan intézményhálózatot hozott létre a Kárpát-medencében, amely 300 ezer gyermek számára teszi lehetővé a minőségi anyanyelvi oktatást – mutatott rá Potápi Árpád János.
Fotó: Rosta Tibor/MTI
Felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy a 21. század harmadik évtizedében sem magától értetődő egy nemzeti közösség széles körű oktatási, kulturális és nyelvi jogainak biztosítása, az őshonos nemzeti kisebbségek anyanyelvi oktatásának támogatása: ennek megőrzéséhez mindenkor közösen és bátran kell cselekedni.
„Ezért is emeljük fel itt Temesváron is a szavunkat, a Kárpátalján mindennapi küzdelmüket folytató pedagógusok, szülők, nagyszülők és diákok védelmében” – mondta a romániai magyar iskolák országos tanévnyitóján a nemzetpolitikai államtitkár, méltatva a munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola közösségét, „akik csendesen, de büszkén fejezték ki tiltakozásukat az intézmény magyartalanítása ellen”.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
szóljon hozzá!