Az első régizene-fesztivált 1980-ban szervezték meg Csíkszeredában
Fotó: Borbély Fanni
Július 13. és 21. között szervezik meg az újabb Csíkszeredai Régizene-fesztivált. Az idei év újdonsága, hogy párhuzamok és ellentétek témában hallhatnak műveket az érdeklődők, továbbá hogy az előző évekhez képest nagyobb hangsúlyt kap az énekhang.
2024. július 09., 16:322024. július 09., 16:32
2024. július 10., 15:552024. július 10., 15:55
Hamar eltelt az esztendő: szombaton újabb régizene-fesztivál kezdődik Csíkszeredában, a több mint egy hét alatt számos programmal várják az érdeklődőket. A koncertek 14 év alattiak számára ingyenesek, azonban
Az idei fesztiválról tartottak sajtótájékoztatót kedden délután, az eseményen jelen volt Ferencz Angéla, a fesztivál igazgatója, Filip Ignác Csaba, a fesztivál művészeti vezetője, Szabó András, a fesztivál műsorfüzetének szerkesztője, illetve Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere.
Filip Ignác ismertette a fesztivál részletes programját. Mint mondta, az idei esemény témája a párhuzamok és ellentétek lesz, ekképpen állították össze a fellépőket és az általuk képviselt zenei stílusokat is.
Fotó: Borbély Fanni
A résztvevőket a zenetörténet korai közötti utazásra kalauzolják a fellépők,
Szám szerint tizenkét együttes koncertjére látogathatnak el az érdeklődők, továbbá két szólóelőadásra, összesen hat ország képviselteti magát a csíkszeredai fesztiválon.
Fotó: Borbély Fanni
A koncerteken kívül is számos programmal készülnek a szervezők: lesz közös piknik, kerekasztal-beszélgetés és természetesen nyári egyetem is, ahol kipróbálhatjuk magunkat a letűnt korok zenéinek művelésében. Filip Ignác arra is kitért, hogy
Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere szerint a fesztivál a mai korok zenéjében és a régi korokéban keresi meg a közös nevezőt, így egy hidat alkot a történelem és a jelen között.
– fogalmazott az alpolgármester.
Fotó: Borbély Fanni
Mint elhangzott, a régizene-fesztiválhoz társul egy részletes programfüzet is, ennek a szerkesztéséért immár második éve Szabó András felel. A szervezők számára ez nem egy egyszerű programismertető, hiszen a borítótól kezdve a különböző megjegyzésekig, leírásokig minden részlete gondosan kidolgozott. A füzet egyébként elérhető magyar, román és angol nyelven – a részletes programokért azonban a legegyszerűbb felkeresni a Régizene.ro oldalt.
A fesztiválra jegyek és bérletek elővételben a Hargita Megyei Kulturális Központban (Csíkszereda, Temesvári sugárút 4.) válthatók és a fesztivál alatt a koncertek helyszínén, az előadások előtt egy órával.
A Régizene.ro szerint az első régizene-fesztivált 1980-ban szervezték meg Csíkszeredában, így Románia legnagyobb múltra visszatekintő fesztiválja. Csíkszereda nem véletlenül karolta fel évtizedekkel ezelőtt a régizenét, hiszen a XVII. században olyan kultúrateremtő, meghatározó személyiség élt és tevékenykedett a városhoz tartozó csíksomlyói szerzetesrendben, mint Joannes Kájoni (1629/30–1687). A fesztivált a diktatúra idején, 1986–89 között betiltották, a rendszerváltás után indulhatott újra a helyi és megyei önkormányzat közös szervezésével. 2005-től az esemény főszervezője a Hargita Megyei Kulturális Központ, fenntartó intézménye pedig Hargita Megye Tanácsa és Csíkszereda Polgármesteri Hivatala. A fesztivál továbbképzési lehetőséget is biztosít a zenészek számára: programjában 2008-tól helyet kap a Régizenei Nyári Egyetem hangszeres mesterkurzusokkal és előadásokkal. 2008-tól a régizene-fesztivál tagja az Európai Régizene-fesztiválok Hálózatának (REMA). A fesztivál a legjobb európai fesztiválok EFFE-minősítését is megszerezte. 2020-tól tagja az Erdélyi Fesztiválszövetségnek.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!