Fotó: Gergely Imre
Az 50 éve Gyergyószárhegyen elindult, és ma is élő művésztelep jubileumi ünnepségsorozatának részeként szervezték meg a Szárhegyi Jubileumi Konferenciát. Felelevenítették az elmúlt évek történéseit, és sor került egy kerekasztal-beszélgetésre is, ahol erdélyi és magyarországi művésztelepek szervezői keresték az együttműködési lehetőségeket.
2024. október 09., 21:082024. október 09., 21:08
A konferenciára olyan képzőművészeket, intézményvezetőket hívtak meg, akik szerves részesei, szervezői az egyetemes magyar képzőművészetnek. A kedden és szerdán zajlott konferencia célja az volt, hogy
Fotó: Ferencz Levente
Az első napon Márton Árpád festőművész a tábor egyik alapítója összegezte a kezdeti éveket, majd Erős István a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora a KorkéP időszakát mutatta be, ami jelentőős változást hozott, az új generáció megjelenésével, a legutóbbi időkről pedig Ferencz Zoltán beszélt aki tíz éve a Szárhegyi Művésztelep művészeti vezetője.
Mellettük még megosztotta a témához kötődő gondolatait Verebes György, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, Marczin István művészetszociológus, és Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész, az Erdélyi Művészeti Központ alapítója is.
Fotó: Ferencz levente
Amint Kolcsár Béla a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ igazgatója összegezte:
„Feljogosít arra a múlt, hogy reménykedhetünk, hogy ennél szebb eredményeket is el fogunk érni. Fontos, hogy az intézmény működése egy stabilitást tudjon megélni, hogy az idelátogató művészek tudják, hogy itt Szárhegyen egy biztos környezet van, ahol
– fogalmazott Kolcsár.
Fotó: Ferencz Levente
Ferencz Zoltán a Szárhegyi Művésztelep művészeti vezetője kifejtette, hogy a konferencián azokat a lehetőségeket keresték, hogy
„Mindenkinek megvannak a maga lehetőségei, erősségei. Ezeket összeadva akár nagy, határokon átnyúló projektekben is gondolkodhatunk.
Így mindenki használhatja ezt, és ennek a segítségével tudja, hogy az adott helyzetben kihez lehet fordulni vagy ő miben tud segíteni. Kapcsolati háló épül” – ismertette Ferencz.
Fotó: Ferencz Levente
Fotó: Ferencz Levente
Fotó: Ferencz Levente
A Csíki- és Kászoni-medencét összekötő hágón egy teljes órára lezárták a forgalmat szombaton, hogy csendben emlékezhessenek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire, a Tuzson János egysége által vívott nyergestetői csatára.
Hankó Balázs kulturális és innovációs minisztertől vehette át a magyar köztársasági elnök által adományozott kitüntetését Nagy Anna, Székely Emese, Józsa István, Mátyás-János László, dr. Péter Sándor és Kiss Imre Csíkszeredában szombaton este.
Március idusa nyári hőmérsékletben – ilyen sincs sokszor, de ma pont úgy esett. Nem ritka, hogy havazik a nemzeti ünnepen Székelyföldön, szombaton ettől viszont nagyon messze voltunk.
A Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt szombaton 13 óra 42 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
„Tartalmas” közlekedési felvételt tettek közzé szombaton az Info Trafic 24 Facebook-oldalon, amelyet végignézve úgy tűnik, igencsak elgurult a gyógyszer egy személyautó sofőrjénél.
A szemerkélő eső ellenére hosszú sorokban várták az érdeklődők szombat délelőtt a budapesti Kossuth Lajos téren, hogy a Nyitott Parlament program keretében megtekintsék az Országházban a díszlépcsőházat, a kupolacsarnokot és a Szent Koronát.
Orbán Viktor a hagyományoknak megfelelően a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében mondta el ünnepi beszédét március 15-én.
Szombati ülésén a Központi Választási Iroda (BEC) elutasította az SOS Románia párt elnöke, Diana Șoșoacă jelöltségét, viszont jóváhagyta a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion indulását az elnökválasztáson.
Közös felelősségünk határozottan szembeszállni a széthúzást és a bizalmatlanságot gerjesztő ideológiákkal – állapította meg a magyar nemzeti ünnep alkalmából megfogalmazott szombati üzenetében az ügyvivő államfő.
„Azt mondták, mi vagyunk a múlt, de a nagy víz túloldalán, túl az Óperencián, fordulat történt, és kiderült, mi vagyunk a jövő” – mondta Orbán Viktor a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében tartott ünnepi beszédében március 15-én.
szóljon hozzá!