Ha valaki úgy érzi, hogy nem bírja, akkor merjen segítséget kérni, merje elmondani, hogy ez túl sok neki. Képünk illusztráció
Fotó: MTI/Komka Péter
Az otthoni munkavégzés és az online iskolába, óvodába járó gyermekek gondozásának terhét mind a nők, mind pedig a férfiak megérzik, de ennek oroszlánrésze mégis a nőket terheli – olvashatjuk egy európai uniós elemzésből. Az idézett forrás szerint a nemek közötti egyenlőség több évtizedes előrelépését is fenyegethetik a járvány következményei. Pszichológussal jártuk körül a főként nőket érintő jelenséget.
2020. december 28., 21:552020. december 28., 21:55
Az Eurydice európai platformon közzétett elemzés olyan szülőknek a helyzetét vizsgálta, akiknek a járványban két dolgot kell párhuzamosan elvégezniük: otthonról dolgozni és online oktatásban lévő gyermekeket gondozni. Az ENSZ Nők nemrég kiadott jelentését is idézik, amely szerint
Az elemzés utal a Világbank jelentésére is, amely szerint az otthoni munkavégzés terhe és az állandó gyermekgondozás jelentősen befolyásolhatja a karrier- és gazdasági lehetőségeket, különösen a nők esetében. Ugyanis az anyák szembesülnek gyermekeik gondozásának legnagyobb részével, ami miatt csökkenthetik a munkaidőt, elveszíthetik fizetésük egy részét, vagy teljesen feladhatják a munkájukat, különösen akkor, ha nincs lehetőségük távmunkára sem.
Lukács-Márton Réka pszichológus, Marosvásárhelyen oktató egyetemi tanár is alátámasztja az európai uniós tanulmányban elemzett jelenséget. A hagyományos női szerepekből kifolyólag a nőknek adatott meg az a feladat, hogy a család és a ház körüli teendőket elvégezzék, persze a hagyományos szerepek átíródtak, mert sok női munkát férfiak is megcsinálnak, és fordítva is igaz, de
– fejtette ki a pszichológus. „Ha otthoni munkavégzés, otthoni iskola, otthoni óvoda van, akkor ebben az is benne van, hogy mindenki otthon van, ami azt jelenti, hogy naponta többet kell főzni, illetve a mosás, főzés, takarítás és gyereknevelés körüli teendők is megsokszorozódnak. Tanítói és óvónői is kell legyünk most a saját gyerekeinknek, de a szülő nem tud saját gyereke pedagógusa lenni. Számon kérheti ugyan a feladatokat, de sokszor erőszakos a gyerekkel, mert esetleg emlékszik arra, hogy ez a tantárgy neki jobban ment az iskolában, és elvárja, hogy gyerekének is jobban menjen.
– tette hozzá a szakember. A gyereknek is nehéz, hogy egy személyben anya a minden, a szerepek megosztása volna jó, de van olyan eset, hogy csak az anyának van lehetősége távmunkára, és az apának nincs erre lehetősége, ezért a nők munkája megduplázódik. A saját munkáját is meg kell csinálnia, közben folyamatosan meg van szakítva azzal, hogy enni kell adni a gyerekeknek, mosogatni kell. Ha nem szakítják meg, akkor utána az egész házimunka és a gyerekek oktatása egyszerre zuhan a nyakába – emlékeztetett.
Meg kell találni az egyensúlyt, hogy a férfiak is kivegyék a részüket ebből, amennyire lehet – tanácsolja a szakember. „Ha nem lehet, akkor valahogy teret kell adni az anyának, hogy elszabaduljon otthonról, vagy csináljon valami olyat, amiből lelkileg tud töltekezni, például sportolni vagy a barátnőivel találkozni, hogy kimozduljon ebből a helyzetből” – javasolja Lukács-Márton Réka.
Felőrlő tud lenni a folyamatos stressz, a megfelelési igény, az állandó pörgés, nyilván az egyén teherbírása és mentális állapota is befolyásolja ezt, de tény, hogy
A szakember arra figyelmeztet, egyre több a pánikbeteg, megnőtt a válások száma, a szerfogyasztás is gyakoribb, de az internetfüggőség és egyéb más függőségek is gyakoribbak. Hozzátette, nagyon fontos, ha valaki úgy érzi, hogy nem bírja, akkor merjen segítséget kérni, merje elmondani, hogy ez túl sok neki, mert ez nem szégyen.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!