
Csütörtökön a szervezők sajtótájékoztatón harangozták be az eseményt
Nyújtózkodik a rekordkürtős, sokkal hosszabb lesz, mint tavaly; átalakul a cukros csemege, aranyos-ropogós, sajtos kéreggel borított sós kürtőssé változik – az október 6–8. közötti 5. kürtőskalács-fesztivál ismét látványosságokat, zsongást, ízkavalkádot, reformokat ígér.
2023. szeptember 29., 12:572023. szeptember 29., 12:57
A háromnapos esemény gazdag programot kínál az érdeklődőknek Sepsiszentgyörgy főterén;
„Törvény nyújtotta kötelezettségünkön túl olyan önként vállalt feladatokat is teljesítünk, amelyek révén támogatjuk a székelyföldi közösséget, a székely családok megélhetését. Az elkövetkező két hétvégén az őstermelők munkáját karoljuk fel” – mondta Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke azon a minapi sajtótájékoztatón, amelyen a szervezők beharangozták az eseményt.

Péntektől vasárnapig tart Sepsiszentgyörgy hagyományos Őszi Vására. A szervezők idén is nagy választékot felsorakoztató kézműves bazárral, színes zenei kínálattal, valamint izgalmas családi- és gyermekprogramokkal várják az érdeklődőket a város főterére.
A szeptember 30-án végső állomásához, a díjátadóhoz érkezett Nektáriára (székelyföldi mézversenyre) a tavalyinál kétszer több jelentkező nevezett be minőségi termékkel. A jövő hétvégére szervezett Édes ízek fesztiválja pedig Tamás Sándor szerint szintén több mint verseny: a régió gasztronómiai különlegességének népszerűsítése, hagyományos receptek újragondolása, összehangolt csapatmunka, szaktudás, elhivatottság és kreativitás lesz összegyúrva a dorongos süteménybe. Ugyanakkor azt a célt is szolgálja, hogy
illetve erősítsen egy olyan helyi termékeket előállító hálózatot, amelyet a tanácselnök szerint „érdemes erőnk szerint támogatni”.
Hagyományos és érdekes, újragondolt kürtősök is születnek a rendezvényen
Az 5. kiadásához érkezett rendezvényre Székelyföld minden szegletéből és – idén először – a régió határain túlról, Kolozsvárról és Brassó megyéből is jelentkeztek csapatok.
Idén is két kategóriában mérettetnek meg a jelentkezők. Szombaton a csapatok versenybe szállnak az Év Székelyföldi Kürtőskalácsa – 2023 díjért, ekkor hagyományos, cukros kürtőst kell sütniük. „Beépített emberek” eközben a vásári standokon is vásárolnak a termékből, ezt is pontozza majd a zsűri.
– fogalmazott sejtelmesen Igyártó Réka, az AgroSic Közösségek Közti Társulás igazgatója.
Összekovácsolódott zsűri birkózik meg az elbírálás édes terhével
Jövő szombaton a délutáni órákban a Szentivánlaborfalvi Ifjúsági Egyesület
Az idei kürtőskalács-fesztivál egyik újdonsága a vasárnap 11 órai édes reggeli, amelyen kürtőskalácsot és kakaós tejet kínálnak azoknak, akik előzetesen regisztrálnak a programpontra az esemény Facebook-oldalán. A verseny díjazására délután kerül sor.
Idén merészen 5 méterrel licitálnak rá a tavalyi 15 méteres rekordkürtősre – most 20 méteres lesz
Fotó: Kovászna Megye Tanácsa
További programok
A jól bejáratott programok idén sem hiányoznak a rendezvény kínálatából. Lesz gyerekfoglalkozás és kincskereső verseny a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat szervezésében, valamint tiroli az Erzsébet parkban a Kovászna Megyei Hegyimentő Közszolgálat közreműködésével. Könnyű- és népzenei előadásokban is bővelkedik az 5. Kürtőskalács – Édes ízek fesztiválja. Pénteken fellépnek a Tekergők, Kaly Roland és a Voltaj, szombaton a PKW, a Dreamflow, Keresztes Ildikó, valamint Cári Tibor biztosítják a jó hangulatot. Vasárnap a Florile Zagonului tánccsoport, és az azt követő Kincskeresők Néptáncegyüttes előadásaira lehet pördülni, de színpadon lesz a Day by Day, a Slágerebbje és a ManGoRise is.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!