
Úgy tűnik, átlendültünk az ötödik hullám csúcsán • Infografika: Tóth Szilárd
Egyre több adat erősíti meg, hogy Székelyföldön is átlendültünk az ötödik hullám csúcsán, az elmúlt napokban számos járványmutató indult csökkenésnek. A kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma is visszaesett egy kevéssel, így sem Hargita, sem Maros megyében nem indokolt az online oktatásra való áttérés.
2022. február 11., 09:032022. február 11., 09:03
2022. február 11., 11:342022. február 11., 11:34
Az elmúlt napok adatai alapján enyhülni kezdett a járványhelyzet Hargita megyében, ahol a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma is csökkent egy kevéssel: míg múlt csütörtökön 236 beteget ápoltak az egészségügyi intézményekben, most csütörtökön 234-et. Maros megyében is hasonló a helyzet, enyhe visszaesés figyelhető meg. Múlt héten 264 fertőzöttet ápoltak a megye kórházaiban, ez az érték csütörtökön 260-ra csökkent. Mint ismert, az előírások értelmében
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 112 igazoltan koronavírus-fertőzött pácienst ápoltak csütörtökön, közülük 75-en szorultak oxigénnel történő légzéstámogatásra – tudtuk meg Kiss Edit sajtószóvivőtől. A Covid intenzív terápiás osztályon biztosított tíz ágyból négy volt foglalt, az itt fekvő betegek mind kritikus állapotban voltak, ahogy az osztályokon kezelt további 31 páciens is. Emellett 32-en a betegség súlyos tüneteit tapasztalták.
Emellett a non-Covid intenzív osztályon négy olyan beteget kezeltek, akiknek már negatív a teszteredményük, de még mindig intenzív terápiás ellátásra szorulnak. A kórház által kidolgozott visszarendeződési terv szerint legtöbb 197 ágyat tudnak szükség esetén a koronavírusos betegeknek fenntartani úgy, hogy emellett a más betegségekben szenvedők ellátása is biztosított legyen (a kórház leterheltsége tehát 56,85 százalékos).
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban 74 igazoltan koronavírus-fertőzött pácienst kezeltek csütörtökön Zörgő Noémi szóvivő tájékoztatása szerint. A bennfekvők közül 65-en voltak súlyos vagy középsúlyos állapotban, kilencen pedig enyhe tüneteket tapasztaltak. Az intenzív osztályon öt fertőzöttet kezeltek, közülük két személyt intubáltak, az osztályokon pedig további 42 páciens szorult oxigénnel történő légzéstámogatásra. A kórházban egyébként a visszarendeződési terv szerint legtöbb 153 ágyat tudnak szükség esetén a koronavírusos betegeknek fenntartani, ami jelenleg 48,36 százalékos leterheltséget jelent.
A Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban érezhetően csökkent a fertőzöttek száma az elmúlt héten, így csütörtökön már csak 26 beteget ápoltak az intézményben Fülöp Enikő kórházmenedzser elmondása szerint. A bennfekvők mind súlyos vagy középsúlyos állapotban voltak, az intenzív terápiás osztályon egy személyt kezeltek, az osztályokon pedig további 14 beteg részesült légzéstámogatásban. Hivatalosan legtöbb 54 helyet tudnak a koronavírusos betegeknek fenntartani, ami közel 48 százalékos leterheltséget jelent a múlt heti 76 százalék helyett.
Míg szerdán kiugróan magas, 891 új koronavírusos megbetegedést regisztráltak Maros megyében, csütörtökön ez a szám csaknem felére csökkent, 449 betegről számolnak be a Maros Megyei Prefektusi Hivatal közleményében. Ez azt jelenti, hogy 54 562-re nőtt a járvány kezdete óta azonosított esetek száma.
A Maros Megyei Klinikai Kórházban jelenleg 175 ágy van fenntartva COVID-19 fertőzéssel azonosított betegek számára, ezekből 78 foglalt – tudtuk meg Gáll Boglárkától, az intézmény sajtószóvivőjétől. Emellett 11 ágyat tartanak fenn gyanús esetek számára, ebből négy foglalt, valamint 10 intenzív terápiás ágyat, amelyből csütörtökön mind a tíz foglalt volt. „Az elmúlt időszakban voltak szabad intenzív terápiás ágyaink is, most mind a tíz foglalt. A fertőzötteknek fenntartott ágyak számát azonban a járvány kezdeteitől változtatjuk a járványhelyzet függvényében. Ha szükség van rá, növeljük a számukat, ha pedig arra van szükség, akkor csökkentjük, mert azokat is el kell látni, akik nem covidosok, hanem más jellegű kezelésre szorulnak” – mondta a Székelyhonnak Gáll Boglárka.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!