
Úgy tűnik, átlendültünk az ötödik hullám csúcsán • Infografika: Tóth Szilárd
Egyre több adat erősíti meg, hogy Székelyföldön is átlendültünk az ötödik hullám csúcsán, az elmúlt napokban számos járványmutató indult csökkenésnek. A kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma is visszaesett egy kevéssel, így sem Hargita, sem Maros megyében nem indokolt az online oktatásra való áttérés.
2022. február 11., 09:032022. február 11., 09:03
2022. február 11., 11:342022. február 11., 11:34
Az elmúlt napok adatai alapján enyhülni kezdett a járványhelyzet Hargita megyében, ahol a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma is csökkent egy kevéssel: míg múlt csütörtökön 236 beteget ápoltak az egészségügyi intézményekben, most csütörtökön 234-et. Maros megyében is hasonló a helyzet, enyhe visszaesés figyelhető meg. Múlt héten 264 fertőzöttet ápoltak a megye kórházaiban, ez az érték csütörtökön 260-ra csökkent. Mint ismert, az előírások értelmében
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 112 igazoltan koronavírus-fertőzött pácienst ápoltak csütörtökön, közülük 75-en szorultak oxigénnel történő légzéstámogatásra – tudtuk meg Kiss Edit sajtószóvivőtől. A Covid intenzív terápiás osztályon biztosított tíz ágyból négy volt foglalt, az itt fekvő betegek mind kritikus állapotban voltak, ahogy az osztályokon kezelt további 31 páciens is. Emellett 32-en a betegség súlyos tüneteit tapasztalták.
Emellett a non-Covid intenzív osztályon négy olyan beteget kezeltek, akiknek már negatív a teszteredményük, de még mindig intenzív terápiás ellátásra szorulnak. A kórház által kidolgozott visszarendeződési terv szerint legtöbb 197 ágyat tudnak szükség esetén a koronavírusos betegeknek fenntartani úgy, hogy emellett a más betegségekben szenvedők ellátása is biztosított legyen (a kórház leterheltsége tehát 56,85 százalékos).
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban 74 igazoltan koronavírus-fertőzött pácienst kezeltek csütörtökön Zörgő Noémi szóvivő tájékoztatása szerint. A bennfekvők közül 65-en voltak súlyos vagy középsúlyos állapotban, kilencen pedig enyhe tüneteket tapasztaltak. Az intenzív osztályon öt fertőzöttet kezeltek, közülük két személyt intubáltak, az osztályokon pedig további 42 páciens szorult oxigénnel történő légzéstámogatásra. A kórházban egyébként a visszarendeződési terv szerint legtöbb 153 ágyat tudnak szükség esetén a koronavírusos betegeknek fenntartani, ami jelenleg 48,36 százalékos leterheltséget jelent.
A Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban érezhetően csökkent a fertőzöttek száma az elmúlt héten, így csütörtökön már csak 26 beteget ápoltak az intézményben Fülöp Enikő kórházmenedzser elmondása szerint. A bennfekvők mind súlyos vagy középsúlyos állapotban voltak, az intenzív terápiás osztályon egy személyt kezeltek, az osztályokon pedig további 14 beteg részesült légzéstámogatásban. Hivatalosan legtöbb 54 helyet tudnak a koronavírusos betegeknek fenntartani, ami közel 48 százalékos leterheltséget jelent a múlt heti 76 százalék helyett.
Míg szerdán kiugróan magas, 891 új koronavírusos megbetegedést regisztráltak Maros megyében, csütörtökön ez a szám csaknem felére csökkent, 449 betegről számolnak be a Maros Megyei Prefektusi Hivatal közleményében. Ez azt jelenti, hogy 54 562-re nőtt a járvány kezdete óta azonosított esetek száma.
A Maros Megyei Klinikai Kórházban jelenleg 175 ágy van fenntartva COVID-19 fertőzéssel azonosított betegek számára, ezekből 78 foglalt – tudtuk meg Gáll Boglárkától, az intézmény sajtószóvivőjétől. Emellett 11 ágyat tartanak fenn gyanús esetek számára, ebből négy foglalt, valamint 10 intenzív terápiás ágyat, amelyből csütörtökön mind a tíz foglalt volt. „Az elmúlt időszakban voltak szabad intenzív terápiás ágyaink is, most mind a tíz foglalt. A fertőzötteknek fenntartott ágyak számát azonban a járvány kezdeteitől változtatjuk a járványhelyzet függvényében. Ha szükség van rá, növeljük a számukat, ha pedig arra van szükség, akkor csökkentjük, mert azokat is el kell látni, akik nem covidosok, hanem más jellegű kezelésre szorulnak” – mondta a Székelyhonnak Gáll Boglárka.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
szóljon hozzá!