Hirdetés
Hirdetés

Ősztől korszerű épületben tanulhatnak a Bányai János Szakközépiskola diákjai

Épül, szépül, újul a székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskola főépülete, mi is szemügyre vettük a kissé nehézkesen indult munkálatok jelenlegi állását. A tervek szerint ősztől már a felújított tantermekben, új eszközökkel vághatnak bele a tanulásba a diákok.

László Ildikó

2024. április 23., 08:022024. április 23., 08:02

2024. április 23., 10:222024. április 23., 10:22

Nehézkesen, több csúszással tudták csak elkezdeni a munkálatokat 2022-ben, idén nyárra ígérik a főépület befejezését •  Fotó: László Ildikó

Nehézkesen, több csúszással tudták csak elkezdeni a munkálatokat 2022-ben, idén nyárra ígérik a főépület befejezését

Fotó: László Ildikó

Épül, szépül, újul a székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskola főépülete, mi is szemügyre vettük a kissé nehézkesen indult munkálatok jelenlegi állását. A tervek szerint ősztől már a felújított tantermekben, új eszközökkel vághatnak bele a tanulásba a diákok.

László Ildikó

2024. április 23., 08:022024. április 23., 08:02

2024. április 23., 10:222024. április 23., 10:22

Nehézkesen, több csúszással tudták csak elkezdeni a munkálatokat 2022-ben, idén nyárra ígérik a főépület befejezését •  Fotó: László Ildikó

Nehézkesen, több csúszással tudták csak elkezdeni a munkálatokat 2022-ben, idén nyárra ígérik a főépület befejezését

Fotó: László Ildikó

Körülbelül nyolcvan százalékában elkészült már a székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskola főépülete, a felújítási munkálatok azonban nem indultak zökkenőmentesen.

Mint arról korábban több ízben beszámoltunk, a projektet még 2018-ban kezdték el, amikor pályázatot adott le Székelyudvarhely önkormányzata, de

Hirdetés
a szerződéskötésre egy évet kellett várni, miután elkészült a műszaki terv és lezárultak az engedélyeztetési folyamatok.
Az épület hőszigetelése, a tetőzet és a nyílászárók cseréje már kész, a vízelvezetés miatt az összkép még nem teljes •  Fotó: László Ildikó

Az épület hőszigetelése, a tetőzet és a nyílászárók cseréje már kész, a vízelvezetés miatt az összkép még nem teljes

Fotó: László Ildikó

Noha a munkálatok megkezdését eredetileg már 2022 februárjára tervezték egy bukaresti céggel, az oktatási intézmény felújítását érintő beruházás kivitelezéséről szóló szerződést megóvta egy másik pályázó cég, és újra kellett értékelni a beérkezett ajánlatokat, majd a jelentősen megnövekedett építőanyag-árak miatt is csúszott a kezdés időpontja. Végül a bukaresti cég nyerte el a kivitelezést és még az év júniusában nekiláttak a felújításnak, akkor 2023 vége volt a cél.

Az ajtó már a helyén, lámpa is kerül a plafonra és még egy kis színt is kap a folyosó fala •  Fotó: László Ildikó

Az ajtó már a helyén, lámpa is kerül a plafonra és még egy kis színt is kap a folyosó fala

Fotó: László Ildikó

Mára már látni a fényt az alagút végén:

az iskola új tetőt, szigetelést kapott, felszerelték a napkollektoros paneleket, az új nyílászárókat, az udvaron a vízelvezetési és kanalizálási munkálatok zajlanak, ugyanakkor a belső építési folyamatok is jól haladnak.

A kivitelező cég szereli a lámpatesteket, több teremhez felkerültek az új ajtók, a mosdókat csempézik – tudtuk meg Feleki Csabától, az oktatási intézmény igazgatójától, aki körbe is vezetett az épületben.

Az osztálytermek egy-egy fala színes lesz •  Fotó: László Ildikó

Az osztálytermek egy-egy fala színes lesz

Fotó: László Ildikó

Ottjártunkkor bemutatta, hogy az említett épületnek csupán a szerkezete maradt meg, a vakolatot, a padlózatot is eltávolították. Mostanra az osztálytermek kialakítása is a végső fázishoz érkezett, már csak néhány simítás és az új berendezés hiányzik. Az igazgató és a kivitelező tárgyalásai alapján és becsléseik szerint

nyárra teljesen elkészül az épület, szeptemberben pedig vadonatúj termeket lakhatnak be a diákok

– részletezte Feleki Csaba.

Az épület korszerűsítése mellett új eszközök beszerzéséről is szól a pályázat, a mechanikai eszközök már megérkeztek, amelyek ideiglenes helye a műhely, amelyet szintén új festést kapott.

Az iskola rendbetételének költségvetése 12,8 millió lej, amelyet 98 százalékban az európai uniós pályázat és 2 százalékban pedig az önkormányzati finanszíroz. Az összegből egy millió lejt költenek eszközbeszerzésre, amely magába foglalja a termek teljes bútorzatát, felszerelését, valamint a díszterem, informatika terem, valamint a műhelyek felszerelését – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a városháza sajtóreferensétől.

A mosdók csempéi jórészt már a helyükön vannak •  Fotó: László Ildikó

A mosdók csempéi jórészt már a helyükön vannak

Fotó: László Ildikó

Az órák megtartását is sikerült megoldani

Szűkösen ugyan, de az intézmény kapuin belül sikerült megoldaniuk az órahallgatást:

a műhelyekben és a bentlakás tanulótermeiben alakítottak ki az elméleti oktatáshoz termeket a szabályoknak eleget téve

– tette hozzá az igazgató. Mint mondta, a diákok is toleránsak voltak az elmúlt időszakban, tudomásul vették az átszervezés okait.

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Vadonatúj edzőtermet is kapott az intézmény

Mint az igazgató említette, új edzőteremmel is büszkélkedhetnek. A vadonatúj létesítményről tavaly novemberében mi is hírt adtunk, létrejöttét a Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) és Magyarország Kormánya támogatta.

Az erőnléti edzőterem délelőttönként az iskola diákjai, délutánonként pedig a kézilabdázók használatában áll.

A többi épületrészről sem feledkeznek meg

A korszerűsítési pályázat ugyan a főépületre vonatkozik, de a bejárathoz közelebb eső épületben is eszközöltek újításokat, egyelőre a második emelettel végeztek – tért ki az igazgató.

Tágas, fényes könyvtárat terveznek a terembe •  Fotó: László Ildikó

Tágas, fényes könyvtárat terveznek a terembe

Fotó: László Ildikó

Körbe is vezetett a felújított részen, ahol a tantermek és a mosdók is megújultak:

újravakolták a falakat, új padlózatot és burkolatot tettek le, és terveik szerint pedig a többi emeleten is sikerül majd saját erőből korszerűsítést végezniük.

„Építkezünk és haladunk, ez kell ahhoz, hogy minőségi oktatást tudjunk nyújtani, ugyanakkor mi is felelősek vagyunk a minőségért” – hangsúlyozta az intézményvezető.

Korszerű felszerelés kerül a laborokba •  Fotó: László Ildikó

Korszerű felszerelés kerül a laborokba

Fotó: László Ildikó

A díszterem is elnyeri hamarosan a végleges formáját •  Fotó: László Ildikó

A díszterem is elnyeri hamarosan a végleges formáját

Fotó: László Ildikó

A hátsó udvar egyelőre nem diákokkal van tele – egyelőre •  Fotó: László Ildikó

A hátsó udvar egyelőre nem diákokkal van tele – egyelőre

Fotó: László Ildikó

A másik épület osztálytermei önrészből újulnak •  Fotó: László Ildikó

A másik épület osztálytermei önrészből újulnak

Fotó: László Ildikó

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Könnyű vagy nehéz munkát találni Romániában? A Jooble szakértői véleménye

Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!

Könnyű vagy nehéz munkát találni Romániában? A Jooble szakértői véleménye
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Még egy kategória, ahol élen vagyunk a drágulásban

A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.

Még egy kategória, ahol élen vagyunk a drágulásban
2026. június 25., csütörtök

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat

Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat
2026. június 25., csütörtök

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére
2026. június 25., csütörtök

Kánikula az állatkertben: az elefánt és a bivaly sárral védekezik a meleg ellen

Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.

Kánikula az állatkertben: az elefánt és a bivaly sárral védekezik a meleg ellen
2026. június 25., csütörtök

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.

Egyre fokozódik a hőség, hétfőig marad a kánikula
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.

Helyreállították a Jávárdi-vízesést
Helyreállították a Jávárdi-vízesést
2026. június 25., csütörtök

Helyreállították a Jávárdi-vízesést

2026. június 25., csütörtök

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak

A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.

Tüntetéssel indul a nyár a szakszervezetis pedagógusoknak
2026. június 25., csütörtök

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is

Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Narancssárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényben Maros megyében is
Hirdetés