Hirdetés
Hirdetés

Ősztől korszerű épületben tanulhatnak a Bányai János Szakközépiskola diákjai

Épül, szépül, újul a székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskola főépülete, mi is szemügyre vettük a kissé nehézkesen indult munkálatok jelenlegi állását. A tervek szerint ősztől már a felújított tantermekben, új eszközökkel vághatnak bele a tanulásba a diákok.

László Ildikó

2024. április 23., 08:022024. április 23., 08:02

2024. április 23., 10:222024. április 23., 10:22

Nehézkesen, több csúszással tudták csak elkezdeni a munkálatokat 2022-ben, idén nyárra ígérik a főépület befejezését •  Fotó: László Ildikó

Nehézkesen, több csúszással tudták csak elkezdeni a munkálatokat 2022-ben, idén nyárra ígérik a főépület befejezését

Fotó: László Ildikó

Épül, szépül, újul a székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskola főépülete, mi is szemügyre vettük a kissé nehézkesen indult munkálatok jelenlegi állását. A tervek szerint ősztől már a felújított tantermekben, új eszközökkel vághatnak bele a tanulásba a diákok.

László Ildikó

2024. április 23., 08:022024. április 23., 08:02

2024. április 23., 10:222024. április 23., 10:22

Nehézkesen, több csúszással tudták csak elkezdeni a munkálatokat 2022-ben, idén nyárra ígérik a főépület befejezését •  Fotó: László Ildikó

Nehézkesen, több csúszással tudták csak elkezdeni a munkálatokat 2022-ben, idén nyárra ígérik a főépület befejezését

Fotó: László Ildikó

Körülbelül nyolcvan százalékában elkészült már a székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskola főépülete, a felújítási munkálatok azonban nem indultak zökkenőmentesen.

Mint arról korábban több ízben beszámoltunk, a projektet még 2018-ban kezdték el, amikor pályázatot adott le Székelyudvarhely önkormányzata, de

Hirdetés
a szerződéskötésre egy évet kellett várni, miután elkészült a műszaki terv és lezárultak az engedélyeztetési folyamatok.
Az épület hőszigetelése, a tetőzet és a nyílászárók cseréje már kész, a vízelvezetés miatt az összkép még nem teljes •  Fotó: László Ildikó

Az épület hőszigetelése, a tetőzet és a nyílászárók cseréje már kész, a vízelvezetés miatt az összkép még nem teljes

Fotó: László Ildikó

Noha a munkálatok megkezdését eredetileg már 2022 februárjára tervezték egy bukaresti céggel, az oktatási intézmény felújítását érintő beruházás kivitelezéséről szóló szerződést megóvta egy másik pályázó cég, és újra kellett értékelni a beérkezett ajánlatokat, majd a jelentősen megnövekedett építőanyag-árak miatt is csúszott a kezdés időpontja. Végül a bukaresti cég nyerte el a kivitelezést és még az év júniusában nekiláttak a felújításnak, akkor 2023 vége volt a cél.

Az ajtó már a helyén, lámpa is kerül a plafonra és még egy kis színt is kap a folyosó fala •  Fotó: László Ildikó

Az ajtó már a helyén, lámpa is kerül a plafonra és még egy kis színt is kap a folyosó fala

Fotó: László Ildikó

Mára már látni a fényt az alagút végén:

az iskola új tetőt, szigetelést kapott, felszerelték a napkollektoros paneleket, az új nyílászárókat, az udvaron a vízelvezetési és kanalizálási munkálatok zajlanak, ugyanakkor a belső építési folyamatok is jól haladnak.

A kivitelező cég szereli a lámpatesteket, több teremhez felkerültek az új ajtók, a mosdókat csempézik – tudtuk meg Feleki Csabától, az oktatási intézmény igazgatójától, aki körbe is vezetett az épületben.

Az osztálytermek egy-egy fala színes lesz •  Fotó: László Ildikó

Az osztálytermek egy-egy fala színes lesz

Fotó: László Ildikó

Ottjártunkkor bemutatta, hogy az említett épületnek csupán a szerkezete maradt meg, a vakolatot, a padlózatot is eltávolították. Mostanra az osztálytermek kialakítása is a végső fázishoz érkezett, már csak néhány simítás és az új berendezés hiányzik. Az igazgató és a kivitelező tárgyalásai alapján és becsléseik szerint

nyárra teljesen elkészül az épület, szeptemberben pedig vadonatúj termeket lakhatnak be a diákok

– részletezte Feleki Csaba.

Az épület korszerűsítése mellett új eszközök beszerzéséről is szól a pályázat, a mechanikai eszközök már megérkeztek, amelyek ideiglenes helye a műhely, amelyet szintén új festést kapott.

Az iskola rendbetételének költségvetése 12,8 millió lej, amelyet 98 százalékban az európai uniós pályázat és 2 százalékban pedig az önkormányzati finanszíroz. Az összegből egy millió lejt költenek eszközbeszerzésre, amely magába foglalja a termek teljes bútorzatát, felszerelését, valamint a díszterem, informatika terem, valamint a műhelyek felszerelését – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a városháza sajtóreferensétől.

A mosdók csempéi jórészt már a helyükön vannak •  Fotó: László Ildikó

A mosdók csempéi jórészt már a helyükön vannak

Fotó: László Ildikó

Az órák megtartását is sikerült megoldani

Szűkösen ugyan, de az intézmény kapuin belül sikerült megoldaniuk az órahallgatást:

a műhelyekben és a bentlakás tanulótermeiben alakítottak ki az elméleti oktatáshoz termeket a szabályoknak eleget téve

– tette hozzá az igazgató. Mint mondta, a diákok is toleránsak voltak az elmúlt időszakban, tudomásul vették az átszervezés okait.

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Vadonatúj edzőtermet is kapott az intézmény

Mint az igazgató említette, új edzőteremmel is büszkélkedhetnek. A vadonatúj létesítményről tavaly novemberében mi is hírt adtunk, létrejöttét a Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) és Magyarország Kormánya támogatta.

Az erőnléti edzőterem délelőttönként az iskola diákjai, délutánonként pedig a kézilabdázók használatában áll.

A többi épületrészről sem feledkeznek meg

A korszerűsítési pályázat ugyan a főépületre vonatkozik, de a bejárathoz közelebb eső épületben is eszközöltek újításokat, egyelőre a második emelettel végeztek – tért ki az igazgató.

Tágas, fényes könyvtárat terveznek a terembe •  Fotó: László Ildikó

Tágas, fényes könyvtárat terveznek a terembe

Fotó: László Ildikó

Körbe is vezetett a felújított részen, ahol a tantermek és a mosdók is megújultak:

újravakolták a falakat, új padlózatot és burkolatot tettek le, és terveik szerint pedig a többi emeleten is sikerül majd saját erőből korszerűsítést végezniük.

„Építkezünk és haladunk, ez kell ahhoz, hogy minőségi oktatást tudjunk nyújtani, ugyanakkor mi is felelősek vagyunk a minőségért” – hangsúlyozta az intézményvezető.

Korszerű felszerelés kerül a laborokba •  Fotó: László Ildikó

Korszerű felszerelés kerül a laborokba

Fotó: László Ildikó

A díszterem is elnyeri hamarosan a végleges formáját •  Fotó: László Ildikó

A díszterem is elnyeri hamarosan a végleges formáját

Fotó: László Ildikó

A hátsó udvar egyelőre nem diákokkal van tele – egyelőre •  Fotó: László Ildikó

A hátsó udvar egyelőre nem diákokkal van tele – egyelőre

Fotó: László Ildikó

A másik épület osztálytermei önrészből újulnak •  Fotó: László Ildikó

A másik épület osztálytermei önrészből újulnak

Fotó: László Ildikó

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért

A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért
2026. június 22., hétfő

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent
2026. június 22., hétfő

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás

Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.

A székelyföldi megyékre is érvényes a most kiadott zivatarriasztás
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Kiemeltük az apró betűs részt: ezért lesz elviselhető a hőség Székelyföld egyes részein
2026. június 22., hétfő

Kizárják Adrian Veșteát és négy párttársát a PNL-ből

Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.

Kizárják Adrian Veșteát és négy párttársát a PNL-ből
2026. június 22., hétfő

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány

A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány
Hirdetés