Virágoznak az ősz hírnökei
Fotó: Farkas Orsolya
Az évszak melankóliáját élénk színnel töri meg az őszi kikerics, amelyet már szeptember első heteiben megcsodálhattunk a réteken. A lilában pompázó, szőnyegként elterülő virágok köztudottan mérgezőek, azt viszont kevesebben tudják, milyen népi elnevezések, hagyományok, mítoszok kapcsolódnak hozzá.
2024. szeptember 22., 09:022024. szeptember 22., 09:02
Nem csak a természetjárók számára tűnnek fel a lilán tündöklő rétek ebben az időszakban, az őszi kikerics gyakran jelenik meg a vidéki települések határában is. Sokan tartják úgy, hogy a virágok az évszak hírnökei, sőt, többen időjárást is jósolnak a növényekkel: minél több nő belőle, annál hosszabban fog tartani az ősz.
Az őszi kikerics rendszertani neve a Colchicum autumnale, de vidékenként különbözik a megnevezése.
Rácz János nyelvész gyűjteményéből kiderül, hogy Kalotaszegen csókahagymának, Gyimesbükkben és a csángó vidékeken varjúhagymának is hívták, utalva az őszi kikerics hagymájára.
Fotó: Farkas Orsolya
A háromszéki Árapatakon csóka-törökbúzaként emlegették, ez a növény tavaszi alakjára vonatkozik. A varjúzászpa szintén a kikerics seregnyi nevének egyike Erdélyben, noha a zászpa utótag eredete nem ismert pontosan, ez a növény élettani hatására utal, vagyis arra, hogy mérgező. A kakukk-kendő megnevezés Siklódon és a Mezőségen volt elterjedt. Kriza János guzsalyülőfűként, guzsalyvirágként jegyezte fel. Magyarországon egyébként a varjúkikerics, gólyabors, leánykökörcsin neveket is használták.
A Colchicum autumnale a görög Kolchis városával van összefüggésben, amely a méregkeverők városa volt a Fekete-tenger keleti partvidékén. Úgy tartják, Médeia, a kolchisi boszorkány használta ezt a növényt mérgei elkészítéséhez. A hitrege szerint az őszi kikerics annak a főzetnek a földre hullott cseppjéből nőtt, amit Médeia a hegyekben kilenc éjszakán át gyűjtött.
Fotó: Farkas Orsolya
A legenda mesebeli történetet sző a növény eredete köré, az viszont igaz: veszélyes, mérgező virágról van szó. Ez alatt értendő, hogy
A kecskékre, juhokra nem hat a méreganyag, azonban a tejbe átjut, ennél fogva az embert is megmérgezheti a növény, ezt jelzi a hasmenés, hányás, légszomj, súlyos esetekben keringés- és légzésleállás.
Mérgező hatását a növényben jelenlevő kolhicin alkaloida okozza, amely elsősorban a növény magjában található.
Székelyföld-szerte látni lehet már a vadontermő növényeket, fotóinkon éppen a Hilib faluhoz közeli réteken virágzó kikericseket örökítettük meg.
Cikkünkben Rácz János Madárneves összetételek a növényvilág terminológiájában című szótárát, valamint az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság folyóiratában megjelent, Majdik Kornélia kémikus, egyetemi oktató által írt cikket használtuk forrásanyagként.
Fotó: Farkas Orsolya
Sokan úgy feltételezik, hogy Arany János kései versciklusa, az Őszikék tette közismertté a virág Székelyföldön is elterjedt megnevezését:
Olvasó, ha fennakadsz, hogy
Könyvem címe „Őszikék”,
Tudd meg: e néven virágok
Vannak ősszel, és - csibék.
A lilában tündöklő őszi kikerics azonban Kányádi Sándor költőnket is megihlette, akinek Őszi réten című költeményének első versszaka így szól:
Őszi réten
lila-fehéren
csak viríts, csak viríts,
menyasszony-ruhás kikerics.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható a lapárusoknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
Jelentős mennyiségű hó hullott az éjszaka Udvarhelyszéken is, több centiméteres hóréteg rakódott le reggelre, fehérre festve a tájat. Vajon meddig csodálhatjuk? Mivel valószínűleg nem sokáig, megörökítettük az idei szezon első hófödte reggelét.
A választásokra való tekintettel rendhagyó programmal tartanak nyitva Maros megyében a lakosságnyilvántartó-hivatalok, érvényes személyazonossági igazolványt lehet igényelni.
A brassói regionális út- és hídügyi igazgatóság (DRDP) több mint 150 munkagépet vetett be a szerdáról csütörtökre virradó éjszaka a lehullott nagy mennyiségű hó eltakarítására a közigazgatása alá tartozó országutakról.
Havazott csütörtökre virradóan Maros megye teljes területén, de komolyabb fennakadást nem okozott a télies időjárás, a hókotrók mindenhol dolgoztak.
Noha a hőmérséklettel eddig sem volt gond, Csíkszereda mindegyre bejelentkezett az ország leghidegebb pontjaként az idei ősz folyamán (ebben a szezonban már mínusz tíz fok is volt), most nemcsak érezni, látni is lehet a telet. S hogy milyen? Mutatjuk.
Jelenleg nincsenek az időjárási viszonyok miatt lezárt utak Hargita megyében – adott ki közleményt röviddel hármnegyed kilenc előtt a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Több mint tízezer fogyasztó maradt áram nélkül csütörtök reggel Gyergyószéken – tájékoztat az Elctrica áramszolgáltatótól kapott információkra hivatkozva a Hargita megyei tűzoltóság,
Fehérbe borult táj várta reggel a Csíkszeredában ébredőket, az éjszakai havazás nyomán ugyanis hajnalra 6 centiméteres hóréteg alakult ki a városban. Hargitafürdőn 10 centiméteres a hóvastagság – derül ki Bors Béla alpolgármester bejegyzéséből.
szóljon hozzá!