
Fotó: Gergely Imre
Tizenkettedik alkalommal rendezték meg Gyergyószentmiklóson az Őszi Gazdanapi Sokadalmat és Nagyvásárt szombaton, amelynek célja minden évben, hogy hálát mondjanak a begyűjtött termésért. A rendezvénynek ezúttal is volt jótékony mozzanata, előadáson lehetett hasznos információkat szerezni, tartottak kamramustrát és megmérettettek az óriástermények is.
2019. október 05., 17:332019. október 05., 17:33
Ezen a szombaton nem csak a gyergyószentmiklósi piactéren, hanem a környékén is igazi vásári forgatag volt. Az Őszi Gazdanapi Sokadalmat ezúttal is a gazdálkodók munkájának elismerése jegyében szervezték, ezt hangsúlyozta megnyitó beszédében Len Emil, Gyergyószentmiklós alpolgármestere is.
– fejtette ki az elöljáró, aki kiemelte azt is, hogy óriási köszönettel tartozunk a gazdáknak, hiszen munkájukkal értéket őriznek a térségben, másrészt általuk kerülnek egészséges falatok az asztalunkra. Elhangzott: napjainkban az is kérdés, hogy lesz-e, aki továbbvigye a gazdálkodást, de egyelőre hála a Fennvalónak, ma is sokan igyekeznek továbbadni a mesterséget, így bízhatunk benne, hogy 20-30-40 év múlva is lehet szervezni gazdanapokat a térségben.
Fotó: Gergely Imre
Sokan keresték fel a különböző terményárusokat, vásároltak hús-, tejtermékeket, kézműves ajándéktárgyakat, egy percre ugyanakkor mindenki megállt, és hálát mondott az idei termésért Korom Imre, a Munkás Szent József templom plébánosa és Mátyás István református lelkész vezetésével, akik meg is áldották a termést.
A előadósátorban Bara István a saját tanyájuk példáját bemutatva hívta fel a figyelmet, hogy kis területen is meg lehet termelni mindazt, ami egy család számára szükséges. A játékos kedvűek pedig a gyógynövénykvízen is kipróbálhatták tudásukat.
A sokadalomnak már megvannak a maga minden évben ismétlődő hagyományos elemei, ilyen a hogy a gazdák gazdasszonyok kertjéből, földjéről várják azokat a terményeket, amelyek különösen nagyra nőttek.
Fotó: Gergely Imre
A vásárosokat és a vásárlókat is megszólították ezúttal is a szervezők, arra kérve őket, hogy portékájukból valamennyit a tegyenek fel adományként a terményszekérre, vagy vásároljanak a saját konyhájukra szánt terményekből többet a szükségesnél és a többlet szintén kerüljön a szekérre.
A városháza munkatársai ebben az évben is megfőzték az óriás túrós puliszkát, és a 60 méteresre nyúlt tekercsből bárki kaphatott egy szeletet hagymával, tejföllel, ahogy illik.
Fotó: Gergely Imre
Visszatért az őszi sokadalom programjába a kamramustra is, ahol lekvárok, savanyúságok, vagy zöldségkrémek, szörpök, ételízesítők versenyeztek egymással. Amint azt Jánossy Alíz, zsűritag elmondta, több mint ötven ilyen finomságot hoztak zsűrizésre a háziasszonyok vagy éppen főzni szerető férfiak.
A legeslegjobbak különdíjat kaptak. Orosz Zsolt eperlekvárja, Vajda Zsuzsa vinetás zakuszkája, és Benedek Árpád uborka-savanyúsága érdemelte ki a legmagasabb elismeréseket.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!