
Fotó: Gergely Imre
Tizenkettedik alkalommal rendezték meg Gyergyószentmiklóson az Őszi Gazdanapi Sokadalmat és Nagyvásárt szombaton, amelynek célja minden évben, hogy hálát mondjanak a begyűjtött termésért. A rendezvénynek ezúttal is volt jótékony mozzanata, előadáson lehetett hasznos információkat szerezni, tartottak kamramustrát és megmérettettek az óriástermények is.
2019. október 05., 17:332019. október 05., 17:33
Ezen a szombaton nem csak a gyergyószentmiklósi piactéren, hanem a környékén is igazi vásári forgatag volt. Az Őszi Gazdanapi Sokadalmat ezúttal is a gazdálkodók munkájának elismerése jegyében szervezték, ezt hangsúlyozta megnyitó beszédében Len Emil, Gyergyószentmiklós alpolgármestere is.
– fejtette ki az elöljáró, aki kiemelte azt is, hogy óriási köszönettel tartozunk a gazdáknak, hiszen munkájukkal értéket őriznek a térségben, másrészt általuk kerülnek egészséges falatok az asztalunkra. Elhangzott: napjainkban az is kérdés, hogy lesz-e, aki továbbvigye a gazdálkodást, de egyelőre hála a Fennvalónak, ma is sokan igyekeznek továbbadni a mesterséget, így bízhatunk benne, hogy 20-30-40 év múlva is lehet szervezni gazdanapokat a térségben.
Fotó: Gergely Imre
Sokan keresték fel a különböző terményárusokat, vásároltak hús-, tejtermékeket, kézműves ajándéktárgyakat, egy percre ugyanakkor mindenki megállt, és hálát mondott az idei termésért Korom Imre, a Munkás Szent József templom plébánosa és Mátyás István református lelkész vezetésével, akik meg is áldották a termést.
A előadósátorban Bara István a saját tanyájuk példáját bemutatva hívta fel a figyelmet, hogy kis területen is meg lehet termelni mindazt, ami egy család számára szükséges. A játékos kedvűek pedig a gyógynövénykvízen is kipróbálhatták tudásukat.
A sokadalomnak már megvannak a maga minden évben ismétlődő hagyományos elemei, ilyen a hogy a gazdák gazdasszonyok kertjéből, földjéről várják azokat a terményeket, amelyek különösen nagyra nőttek.
Fotó: Gergely Imre
A vásárosokat és a vásárlókat is megszólították ezúttal is a szervezők, arra kérve őket, hogy portékájukból valamennyit a tegyenek fel adományként a terményszekérre, vagy vásároljanak a saját konyhájukra szánt terményekből többet a szükségesnél és a többlet szintén kerüljön a szekérre.
A városháza munkatársai ebben az évben is megfőzték az óriás túrós puliszkát, és a 60 méteresre nyúlt tekercsből bárki kaphatott egy szeletet hagymával, tejföllel, ahogy illik.
Fotó: Gergely Imre
Visszatért az őszi sokadalom programjába a kamramustra is, ahol lekvárok, savanyúságok, vagy zöldségkrémek, szörpök, ételízesítők versenyeztek egymással. Amint azt Jánossy Alíz, zsűritag elmondta, több mint ötven ilyen finomságot hoztak zsűrizésre a háziasszonyok vagy éppen főzni szerető férfiak.
A legeslegjobbak különdíjat kaptak. Orosz Zsolt eperlekvárja, Vajda Zsuzsa vinetás zakuszkája, és Benedek Árpád uborka-savanyúsága érdemelte ki a legmagasabb elismeréseket.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!