Hirdetés
Hirdetés

Összegezték a hivatalos szervek feladatait az összeomlott bentlakás ügyében

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Munkamegbeszélést tartottak a 2023 – as évi 325- ös számú prefektusi rendelettel létrehozott vegyes ellenőrző-bizottság tagjai a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal székhelyén, akiknek a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumnál a 2023. december 18-án történt tragédia körülményeit kell kivizsgálniuk – adja hírül a prefektusi hivatal sajtóosztálya.

Székelyhon

2024. január 06., 10:082024. január 06., 10:08

2024. január 06., 10:122024. január 06., 10:12

Mint a közleményből kiderül, Petres Sándor, Hargita Megye prefektusa mellett Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Țepelus Marius, Hargita Megye alprefektusa, Lukács Vilmos, a Hargita Megyei Építkezési Felügyelőség főfelügyelője, Dorin Male, a Hargita Megyei Területi Munkafelügyelőség főfelügyelője, Stelian Cimpoeșu, a Hargita Megyei Olt Katasztrófavédelmi Felügyelőség főfelügyelője, valamint Demeter Levente, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség főtanfelügyelője vettek részt, ismertetve az intézményeik elmúlt 10 napban kifejtett tevékenységét a székelyudvarhelyi katasztrófa ügyében.

korábban írtuk

Napokon belül elkezdődhetnek a részben összeomlott bentlakás állagmegőrzési munkálatai
Napokon belül elkezdődhetnek a részben összeomlott bentlakás állagmegőrzési munkálatai

Az időjárás függvényében napokon belül elkezdődhetnek a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium részben leomlott diákotthonának állagmegőrzési munkálatai – tájékoztatta az MTI-t pénteken Lukácsi Katalin, az iskola szóvivője.

Mint írják, Hargita Megye Tanácsa szakértői segítséget nyújtott a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekségnek az építkezési engedélyek megszerzéséhez szükséges dokumentumok összeállításában. Ugyanakkor támogatást nyújtanak minden olyan szervezetnek, akik hozzá tudnak járulni az érintett épület helyreállításához, újraépítéséhez, biztonságossá való tételéhez, illetve az érintett diákok elvesztett személyes javainak a pótlásához.

Az elkövetkező időszakban támogatni fogják a megyei oktatási intézmények igazgatóinak a vészhelyzetekkel kapcsolatos képzését, valamint segítséget nyújtanak nekik abban, hogy jobban ismerjék az építkezésekhez szükséges engedélyeztetéseket és folyamatokat.

Ez azért is fontos, mert ettől az évtől kezdődően több oktatási intézményben is rehabilitációs munkálatok indulnak, az Országos Helyreállítási Terv (PNRR), illetve az „Anghel Saligny” Nemzeti Beruházási Program keretein belül.

Továbbá, a Megyei Tanfelügyelőséggel közösen, a diákoknak is szándékoznak vészhelyzetekkel kapcsolatos felkészítőket tartani, több modulban, a képzési szintek figyelembe vételével.

korábban írtuk

Személyesen tájékozódott a székelyudvarhelyi bentlakás helyzetéről Potápi Árpád János
Személyesen tájékozódott a székelyudvarhelyi bentlakás helyzetéről Potápi Árpád János

Megrázta Potápi Árpád Jánost, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárát a Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál tavaly év végén történt tragédia, ezért pénteken délelőtt maga is ellátogatott a helyszínre.

A Hargita Megyei Építkezési Felügyelőség 2023. december 19 -én helyszíni ellenőrzést végzett az Országos Építkezési Felügyelőség főfelügyelőjének vezetésével. Az ellenőrzési jegyzőkönyvet 2023. december 20- án állította ki, ez tartalmazza az észlelt szabálytalanságokat és a szükséges intézkedéseket.

Ugyanakkor, az 1995- ös évi 10- es számú törvény 26. cikkelye alapján

kineveztek egy szakértőt, akinek az épület műszaki állapotát kell felmérnie.

Ez alapján állapítják meg a további használatra vagy bontásra vonatkozó feltételeket.

Ugyanakkor az építkezési felügyelet a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának a biztonságossá való tételéhez és megerősítéséhez szükséges műszaki segítséget is nyújt, illetve

a hatáskörén belül ellenőrzi az ehhez szükséges kiadott dokumentumok törvényességét és megfelelő minőségét.

korábban írtuk

Hat bentlakásban kapnak helyett a Tamási Áron Gimnázium kollégistái
Hat bentlakásban kapnak helyett a Tamási Áron Gimnázium kollégistái

Hat székelyudvarhelyi bentlakásban szállásolják el hétfőtől a Tamási Áron Gimnázium részben leomlott diákotthonának lakóit – jelezte hivatalos internetes oldalán csütörtökön az iskola vezetősége.

A Hargita Megyei Olt Katasztrófavédelmi Felügyelőség szükség esetén támogatást nyújt az érintett épület védelméhez és biztonságossá tételéhez.

A Hargita Területi Munkaügyi Felügyelőség szakértői támogatást nyújt arra az időszakra, amíg az esemény körülményeit kivizsgálják.

A Hargita Megyei Tanfelügyelőség gondoskodik arról, hogy a bentlakásban lévő diákok mindegyikének számára biztosítva legyen az elszállásolás Székelyudvarhely más bentlakásaiban 2024. január 8 -tól kezdődően.

A megfelelő intézmények és szakemberek bevonásával továbbra is biztosított a pszichológiai segítségnyújtás az arra rászorulóknak.

Arra is kitértek, hogy Székelyudvarhely 1 206 000 lej költségvetési támogatásban részesült Románia Kormányának a tartalékalapjából, a 2023- as évi 1297- es kormányhatározat által, melyet a bentlakás megerősítése és újjáépítésére kell fordítania.

A Munkaügyi és Szociális Védelmi Minisztérium támogatásával, a Hargita Megyei Kifizetési és Szociális Ügynökség pénzügyi gyorssegélyben részesítette a tragikus balesetet szenvedettek családjait.

Az elkövetkező időszakban a bizottságban részt vevő intézmények mindegyike figyelemmel kíséri a bentlakásnak helyt adó épület biztonságossá tételének a folyamatát.

Hirdetés

A helyi vészhelyzeti bizottságokat ugyanakkor felkérik, hogy elemezzék azokat az intézkedéseket, amelyek szükségesek az igazgatásuk alatt álló oktatási intézményekben zajló javítási, felújítási, építkezési stb. munkálatok során.

Minden vészhelyzeti bizottság határozatba foglalja azokat a szükséges szervezési intézkedéseket, amelyek a biztonságos oktatási folyamatot garantálják – zárul a prefektusi tájékoztatás.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 06., hétfő

Több, mint 10 ezer lej értékű lopást követtek el Hargita megyei fiatalok – rendőr kézre kerültek

Összesen 13 ezer lej értékben tulajdonított el vagyontárgyakat három Hargita megyei fiatal egy kézdivásárhelyi vállalat telephelyéről, közülük kettőt már őrizetbe vettek – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.

Több, mint 10 ezer lej értékű lopást követtek el Hargita megyei fiatalok – rendőr kézre kerültek
Hirdetés
2026. április 06., hétfő

Melléképület gyulladt ki Székelyhodoson, a lakók eloltották a tüzet

Egy lakóház melléképületében csaptak fel a lángok hétfőn délután Székelyhodoson, a tüzet már eloltották a lakók, amire a tűzoltók a helyszínre érkeztek – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Melléképület gyulladt ki Székelyhodoson, a lakók eloltották a tüzet
2026. április 06., hétfő

Több sofőrt is ittas vezetésen kaptak a rendőrök vasárnap

Többen ültek ittasan a kormányhoz húsvét vasárnap Hargita megyében: volt, aki emiatt árokba hajtott, ugyanakkor akadt olyan sofőr is, aki nem elég, hogy ittas volt, jogosítvánnyal sem rendelkezett sőt, autója sem volt bejegyezve.

Több sofőrt is ittas vezetésen kaptak a rendőrök vasárnap
2026. április 06., hétfő

Hideg, szeles és csapadékos időre vált a napsütés Székelyföldön

Hideg időre, erős szélre és vegyes csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amely Székelyföld térségét is érinti.

Hideg, szeles és csapadékos időre vált a napsütés Székelyföldön
Hirdetés
2026. április 06., hétfő

Fennakadásmentesen zajlik a levélszavazatok átvétele a csíkszeredai Főkonzulátuson

Gördülékenyen zajlik a levélszavazatok átvétele a Csíkszeredai Főkonzulátuson, ahol a választókat hosszabbított nyitvatartással, személyes segítséggel és rugalmas megoldásokkal is segítik, hogy mindenki érvényesen és határidőn belül adhassa le voksát.

Fennakadásmentesen zajlik a levélszavazatok átvétele a csíkszeredai Főkonzulátuson
2026. április 06., hétfő

Hétfőtől ismét vásárolhatók lakossági állampapírok

Ismét jegyezhetők hétfőtől a Tezaur államkötvények – közölte a pénzügyminisztérium. Az április 6. és május 8. között kibocsátott 1, 3 és 5 éves futamidejű állampapírok évi 6,5, 7 és 7,5 százalékot kamatoznak.

Hétfőtől ismét vásárolhatók lakossági állampapírok
2026. április 05., vasárnap

Apáca: a hely, ahol húsvét vasárnapján leszámolnak az áruló kakassal

A barcasági Apácán a húsvéti kakaslövés éppúgy része az ünnepnek, mint a szemetelés és kapulopás, a piros tojás és a locsolkodás. A hagyomány világszinten egyedülálló, a jelképes bosszúállással több évszázados sérelemre emlékeznek.

Apáca: a hely, ahol húsvét vasárnapján leszámolnak az áruló kakassal
Hirdetés
2026. április 05., vasárnap

Áldott húsvétot kíván Ilie Bolojan miniszterelnök

Ilie Bolojan miniszterelnök áldott ünnepeket kívánt a katolikus és protestáns híveknek, akik április 5-én ünneplik a húsvétot.

Áldott húsvétot kíván Ilie Bolojan miniszterelnök
2026. április 05., vasárnap

Nicușor Dan szerint a NATO-hoz tartozás a jogállamiság közösségéhez való tartozás

Románia NATO-hoz vezető útja azon a mély meggyőződésen alapult, hogy az ország a demokrácia, a szabadság és a jogállamiság közösségéhez akar tartozni – üzente vasárnap Nicușor Dan a szövetség alapító okirata aláírásának 77. évfordulója alkalmából.

Nicușor Dan szerint a NATO-hoz tartozás a jogállamiság közösségéhez való tartozás
2026. április 05., vasárnap

A békéért hirdet imavirrasztást XIV. Leó pápa jövő szombatra

XVI. Leó pápa húsvétvasárnapi beszédében bejelentette, hogy április 11-re imavirrasztást hirdet meg a békéért. A pápa mindenkit arra szólított fel, csatlakozzon az imához.

A békéért hirdet imavirrasztást XIV. Leó pápa jövő szombatra
Hirdetés