
Fotó: László Ildikó
Munkamegbeszélést tartottak a 2023 – as évi 325- ös számú prefektusi rendelettel létrehozott vegyes ellenőrző-bizottság tagjai a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal székhelyén, akiknek a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumnál a 2023. december 18-án történt tragédia körülményeit kell kivizsgálniuk – adja hírül a prefektusi hivatal sajtóosztálya.
2024. január 06., 10:082024. január 06., 10:08
2024. január 06., 10:122024. január 06., 10:12
Mint a közleményből kiderül, Petres Sándor, Hargita Megye prefektusa mellett Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Țepelus Marius, Hargita Megye alprefektusa, Lukács Vilmos, a Hargita Megyei Építkezési Felügyelőség főfelügyelője, Dorin Male, a Hargita Megyei Területi Munkafelügyelőség főfelügyelője, Stelian Cimpoeșu, a Hargita Megyei Olt Katasztrófavédelmi Felügyelőség főfelügyelője, valamint Demeter Levente, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség főtanfelügyelője vettek részt, ismertetve az intézményeik elmúlt 10 napban kifejtett tevékenységét a székelyudvarhelyi katasztrófa ügyében.

Az időjárás függvényében napokon belül elkezdődhetnek a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium részben leomlott diákotthonának állagmegőrzési munkálatai – tájékoztatta az MTI-t pénteken Lukácsi Katalin, az iskola szóvivője.
Mint írják, Hargita Megye Tanácsa szakértői segítséget nyújtott a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekségnek az építkezési engedélyek megszerzéséhez szükséges dokumentumok összeállításában. Ugyanakkor támogatást nyújtanak minden olyan szervezetnek, akik hozzá tudnak járulni az érintett épület helyreállításához, újraépítéséhez, biztonságossá való tételéhez, illetve az érintett diákok elvesztett személyes javainak a pótlásához.
Ez azért is fontos, mert ettől az évtől kezdődően több oktatási intézményben is rehabilitációs munkálatok indulnak, az Országos Helyreállítási Terv (PNRR), illetve az „Anghel Saligny” Nemzeti Beruházási Program keretein belül.
Továbbá, a Megyei Tanfelügyelőséggel közösen, a diákoknak is szándékoznak vészhelyzetekkel kapcsolatos felkészítőket tartani, több modulban, a képzési szintek figyelembe vételével.

Megrázta Potápi Árpád Jánost, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárát a Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál tavaly év végén történt tragédia, ezért pénteken délelőtt maga is ellátogatott a helyszínre.
A Hargita Megyei Építkezési Felügyelőség 2023. december 19 -én helyszíni ellenőrzést végzett az Országos Építkezési Felügyelőség főfelügyelőjének vezetésével. Az ellenőrzési jegyzőkönyvet 2023. december 20- án állította ki, ez tartalmazza az észlelt szabálytalanságokat és a szükséges intézkedéseket.
Ugyanakkor, az 1995- ös évi 10- es számú törvény 26. cikkelye alapján
Ez alapján állapítják meg a további használatra vagy bontásra vonatkozó feltételeket.
Ugyanakkor az építkezési felügyelet a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának a biztonságossá való tételéhez és megerősítéséhez szükséges műszaki segítséget is nyújt, illetve

Hat székelyudvarhelyi bentlakásban szállásolják el hétfőtől a Tamási Áron Gimnázium részben leomlott diákotthonának lakóit – jelezte hivatalos internetes oldalán csütörtökön az iskola vezetősége.
A Hargita Megyei Olt Katasztrófavédelmi Felügyelőség szükség esetén támogatást nyújt az érintett épület védelméhez és biztonságossá tételéhez.
A Hargita Területi Munkaügyi Felügyelőség szakértői támogatást nyújt arra az időszakra, amíg az esemény körülményeit kivizsgálják.
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség gondoskodik arról, hogy a bentlakásban lévő diákok mindegyikének számára biztosítva legyen az elszállásolás Székelyudvarhely más bentlakásaiban 2024. január 8 -tól kezdődően.
Arra is kitértek, hogy Székelyudvarhely 1 206 000 lej költségvetési támogatásban részesült Románia Kormányának a tartalékalapjából, a 2023- as évi 1297- es kormányhatározat által, melyet a bentlakás megerősítése és újjáépítésére kell fordítania.
Az elkövetkező időszakban a bizottságban részt vevő intézmények mindegyike figyelemmel kíséri a bentlakásnak helyt adó épület biztonságossá tételének a folyamatát.
A helyi vészhelyzeti bizottságokat ugyanakkor felkérik, hogy elemezzék azokat az intézkedéseket, amelyek szükségesek az igazgatásuk alatt álló oktatási intézményekben zajló javítási, felújítási, építkezési stb. munkálatok során.
Minden vészhelyzeti bizottság határozatba foglalja azokat a szükséges szervezési intézkedéseket, amelyek a biztonságos oktatási folyamatot garantálják – zárul a prefektusi tájékoztatás.
Románia csak abban az esetben képviselteti magát Washingtonban a Béketanács február 19-i alakuló ülésén, ha a chartát alá nem író országok is részt vehetnek – közölték szerdán politikai források. Tájékoztatásuk szerint Románia elhalasztja a csatlakozást.
A hálózatüzemeltető megkezdte a gáz elzárását azokban a háztartásokban, amelyek nem rendelkeznek gázérzékelővel, és felszólításra sem pótolták azt. Más okok is vannak, amelyek gázelzáráshoz vezethetnek. A fogyasztók megrohamozták a szakcégeket.
Életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte szerdán a Prahova megyei törvényszék azt a férfit, aki fejszével végzett várandós élettársával.
Kovászna megyében tavaly 518 pénzbírságot róttak ki azokra, akik ok nélkül tárcsázták az 112-es sürgősségi hívószámot.
Egy napra beszüntették a munkát az észt hátterű vállalat fuvarozói Románia számos városában, közöttük Sepsiszentgyörgyön is. A Bolt egyik fuvarozója szerint a megemelt jutalék, a megszorítások és a kommunikációhiány okozza a felháborodást.
Újabb, ideiglenes célállomást jelentettek be szerdán, ahová a marosvásárhelyi reptérről utazhatunk majd.
Raluca Turcan nemzeti PNL-s képviselő szerdán bejelentette, módosító indítványt nyújt be egy általa kezdeményezett törvénytervezethez, amely lehetővé tenné az alkotmánybírák egyénenkénti anyagi felelősségre vonását az államnak okozott kár esetén.
Járdára írt verssorok jelentek meg a napokban a sepsiszentgyörgyi Olt-utcában: a tettes ismeretlen, de az ott dolgozók egy érzelmes, szerelmes ismeretlennek tulajdonítják az akciót.
Az utolsó simításokat végzi a kormány a közigazgatási reformról szóló tervezeten, amelyet sürgősségi rendelet formájában készül elfogadni – nyilatkozta szerdán Cseke Attila fejlesztési miniszter.
A legfelsőbb bíróság „trükközése” miatt Románia valószínűleg el fog veszíteni 231 millió euró uniós támogatást.
2 hozzászólás