
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Érdemes beírni a naptárunkba a 30. Szent György Napok dátumát: április 23–30. A szervezők szerdán ismertették a nagyszínpadi előadókat, illetve olyan programokról is szót ejtettek, amelyek a reményeik szerint sok látogatót vonzanak majd.
2023. április 05., 17:062023. április 05., 17:06
2023. április 06., 12:472023. április 06., 12:47
Alig három hét van már csak a Szent György Napok 30., évfordulós kiadásának megnyitásához, így elárulták a városnapok főszínpadi fellépőit, illetve a közösségi színpad műsorairól, és egy érdekes, a helyi képzőművészeket saját műhelyeikben bemutató kezdeményezésről is beszámolt a szervezők részéről Dancs Zsolt, Bordás Beáta, Lázár-Prezsmer Endre és Erdély András.
Péntek délutántól vasárnap estig egy tucat zenekar lép fel, ennek java része sepsiszentgyörgyi vagy a városhoz köthető.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
A Made in Sepsi RETRO keretében három helyi együttes ad összesen kétórás koncertet. A 2001-ben alakult Free Connection a Szent György-napi jazzklubos eseményeken kezdte a karrierjét, ma már felnőttek a nagyszínpadhoz, ahol szabadon „lépnek kapcsolatba” a jazz-blues zene óriásai által megírt zeneszámokkal.
A PressTones a 2016-os városnapok alkalmával alakult, a zenekar tagjai mind sajtómunkások, akik a szabadidős zenélést vitték sikerre. Az 1993-ban alakult Semaphore nélkül nem is lehetne retróhangulatról beszélni, hiszen
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
A nagyszínpadi műsort pénteken, április 28-án 17 a kézdivásárhelyi Sing Floyd nyitja, majd a kizárólag saját dalokat játszó, a tavalyelőtt alakult dirty rock zenekar, a szentgyörgyi ZanZa zenekar következik; ők vezetik fel a magyar rock egyik nagyágyúját, az Ossiánt. Dancs ennek kapcsán elmondta, hogy
A napot az Electro Swing mozgalom prominens képviselője, az osztrák Klaus Waldeck zárja majd a táncoslábú bulizók örömére.
Szombaton a 2019-ben alakult, erdélyi alternatív rockot játszó Szintaxis nyitja a színpadi produkciók sorát, Radics Gigi és öttagú zenekara ad kétórás koncertet. Őt a román könnyűzene egyik legmenőbb előadója (melynek Damian Rusu révén sepsiszentgyörgyi gitárosa van) a The Motans követi a színpadon.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Vasárnap a helyi kötődésű zenekarok kapnak több teret, a Sepsiszentgyörgyről elköltözött, Kolozsváron alkotó duó, Ráduly Botond és Petri Gergő, Mano&Gregor lép elsőként színpadra kiegészülve egy négytagú zenekarral, őket követi a Made in Sepsi koncertje, amely során vizuálisan is próbálják visszaidézni a régi városnapok hangulatát. A sztármeghívott idén a Kossuth-, EMeRTon- és Fonogram-díjas Földes László, Hobo lesz, aki bandájával érkezik. A szervezők szerint
Arra a kérdésre, hogy mi újat lehet behozni egy városnapi programba 30 év után, a válasz az Erdélyi Művészeti Központ vezetője, Bordás Bea által ismertetett ArtBrunch képzőművészeti program. Az egyedülálló projekt célja
A kiscsoportos látogatás lehetőséget nyújt a képzőművészek kötetlenebb formában való megismerésére.
Elsők között Vargha Mihály szobrászművész Csíki utcai, Petrovits István szobrászművész Domb utcai műhelyébe lehet betekintést nyerni, majd Simó Enikő textilművész, Nicu Barb festőművész, Miklóssy Mária, Albert Levente és Éltes Barna képzőművészek, Izsák Előd, Koter Vilmos és Vetró Bodoni Barnabás (Baji) képzőművészek fogadják a látogatókat. A műhelyvizit ingyenes, de regisztrációhoz kötött, a helyek száma korlátozott. Az ArtBrunch Finisszázs záróeseményeként a részt vevő képzőművészek munkáiból egy pop-up kiállítás nyílik az Erdélyi Művészeti Központban. Erre az eseményre nem szükséges az előzetes bejelentkezés.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Lázár-Prezsmer Endre, a Közösségi színpad fellépői kapcsán elmondta, hogy felhívásukra, amely ingyenes fellépési és bemutatkozási lehetőséget kínált helyi és környékbeli tanintézményeknek, ifjúsági együtteseknek, 25 csoport jelentkezett. Az 1956-os emlékparkban felszerelt színpadon lesznek kortárs- és moderntánc-, zumba-, versenytánc- és néptánc-előadások, fellép többek között a Százlábacska, Kincskeresők néptáncegyüttesek és a Rétyi Ifjúsági Fúvószenekar is.
Délutántól, esténként ugyanezen a helyszínen működik a borkert, a színpadon pedig Ana Maria Gâlea Quartet, Luiza Zan & Jazzpar Trio, Marcian Petrescu și Trenul de Noapte, Borbély Műhely Jazz Zenekar, Cimbaliband és a szíriai származású, Bukarestben élő Mohamad Zatari előadásában jazz, blues és világzenei koncertek lesznek.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
szóljon hozzá!