
Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A koronavírus-járvány miatti korlátozó intézkedések és a kórházak átalakítása következtében több mint egymillióval kevesebb beteget utaltak be idén januártól augusztusig a romániai kórházakba, mint egy évvel ezelőtt – hívja fel a közvélemény figyelmét Lorenzovici László orvos, közgazdász, egészségügyi elemző.
2020. október 24., 20:332020. október 24., 20:33
2020. október 24., 20:362020. október 24., 20:36
A kórházak hivatalos jelentései alapján a fekvőbeteg ellátásban kezelt akut és krónikus betegek, és a sebészeti esetek országos szinten áprilisban a tavalyi évhez képest 71 százalékkal, májusban 61 százalékkal csökkentek, június és szeptember között pedig 45-40 százalék között volt ez az érték.
Év elején, januárban az onkológiai esetek 8,3 százalékos, februárban 2 százalékos növekedést mutattak az előző évhez képest, a tavasztól viszont itt is drasztikus csökkenés következett be, áprilisban 46 százalékkal, augusztusban 40 százalékkal kevesebb rákos beteget kezeltek. Az összesített kimutatásokban szerepelnek az állami és a magán egészségügyi intézmények is. Mint az adatokkal kapcsolatosan Lorenzovici László orvos, közgazdász, egészségügyi elemző kiemelte:
A szakember azt is kiemelte, hogy a megyék között is nagy különbségek vannak, például a számadatokból kiderül, hogy Kolozsváron jobban kezelték a járványt, a korlátozások ellenére elég sok beteget tudtak fogadni és kezelni. Maros megyében viszont az országos és helyi döntések nem kedveztek a krónikus betegeknek. Példaként említette, hogy a tavalyi év augusztusához képest idén augusztusban a Maros Megyei Klinikai Kórházban 69,4 százalékkal kevesebb akut beteget utaltak be, szeptemberben ez a szám -45,6 százaléknyi volt. Utóbbi csökkenés számokban így néz ki:
A Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház esetében augusztusban ez a csökkenés 42,2 százalékos, szeptemberben pedig 25,9 százalékos volt.
A Hargita megyei kórházak összességében jobb helyzetben vannak, mint az országos átlag, ezekben augusztusban az akut esetszámcsökkenés az előző évhez képest csupán 31,8 százalékos volt, szeptemberben pedig 28 százalékos, de itt is nagy különbségek figyelhetők meg.
Székelyudvarhelyen is nagy a csökkenés, augusztusban -41 százalék, szeptemberben -38,5 százalék, ez konkrét számokban így néz ki: tavaly szeptemberben 1350 akut esetet kezeltek, idén szeptemberben pedig 830-at.
A szakember szerint elgondolkodtató a Maros és Hargita Megyei kórházak közötti nagy különbség.
Kovászna megyében ugyanakkor szintén kisebb volt a csökkenés az országos átlaghoz képest szeptemberben, pontosabban 28 százalékos visszaesést jegyeztek a korábbi évhez viszonyítva.
Lorenzovici László szerint helyi szinten is jobban oda kellene figyelni a nem koronavírusos betegekre, és megoldásokat kell találni, hogy kezelésük, követésük biztosítva legyen. Ellenkező esetben a koronavírus-járvány nagy áldozatai lesznek azok a krónikus betegek, akik idén szinte egész évben nem tudtak megfelelő orvosi ellátáshoz, kezeléshez jutni.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
2 hozzászólás