
Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A koronavírus-járvány miatti korlátozó intézkedések és a kórházak átalakítása következtében több mint egymillióval kevesebb beteget utaltak be idén januártól augusztusig a romániai kórházakba, mint egy évvel ezelőtt – hívja fel a közvélemény figyelmét Lorenzovici László orvos, közgazdász, egészségügyi elemző.
2020. október 24., 20:332020. október 24., 20:33
2020. október 24., 20:362020. október 24., 20:36
A kórházak hivatalos jelentései alapján a fekvőbeteg ellátásban kezelt akut és krónikus betegek, és a sebészeti esetek országos szinten áprilisban a tavalyi évhez képest 71 százalékkal, májusban 61 százalékkal csökkentek, június és szeptember között pedig 45-40 százalék között volt ez az érték.
Év elején, januárban az onkológiai esetek 8,3 százalékos, februárban 2 százalékos növekedést mutattak az előző évhez képest, a tavasztól viszont itt is drasztikus csökkenés következett be, áprilisban 46 százalékkal, augusztusban 40 százalékkal kevesebb rákos beteget kezeltek. Az összesített kimutatásokban szerepelnek az állami és a magán egészségügyi intézmények is. Mint az adatokkal kapcsolatosan Lorenzovici László orvos, közgazdász, egészségügyi elemző kiemelte:
A szakember azt is kiemelte, hogy a megyék között is nagy különbségek vannak, például a számadatokból kiderül, hogy Kolozsváron jobban kezelték a járványt, a korlátozások ellenére elég sok beteget tudtak fogadni és kezelni. Maros megyében viszont az országos és helyi döntések nem kedveztek a krónikus betegeknek. Példaként említette, hogy a tavalyi év augusztusához képest idén augusztusban a Maros Megyei Klinikai Kórházban 69,4 százalékkal kevesebb akut beteget utaltak be, szeptemberben ez a szám -45,6 százaléknyi volt. Utóbbi csökkenés számokban így néz ki:
A Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház esetében augusztusban ez a csökkenés 42,2 százalékos, szeptemberben pedig 25,9 százalékos volt.
A Hargita megyei kórházak összességében jobb helyzetben vannak, mint az országos átlag, ezekben augusztusban az akut esetszámcsökkenés az előző évhez képest csupán 31,8 százalékos volt, szeptemberben pedig 28 százalékos, de itt is nagy különbségek figyelhetők meg.
Székelyudvarhelyen is nagy a csökkenés, augusztusban -41 százalék, szeptemberben -38,5 százalék, ez konkrét számokban így néz ki: tavaly szeptemberben 1350 akut esetet kezeltek, idén szeptemberben pedig 830-at.
A szakember szerint elgondolkodtató a Maros és Hargita Megyei kórházak közötti nagy különbség.
Kovászna megyében ugyanakkor szintén kisebb volt a csökkenés az országos átlaghoz képest szeptemberben, pontosabban 28 százalékos visszaesést jegyeztek a korábbi évhez viszonyítva.
Lorenzovici László szerint helyi szinten is jobban oda kellene figyelni a nem koronavírusos betegekre, és megoldásokat kell találni, hogy kezelésük, követésük biztosítva legyen. Ellenkező esetben a koronavírus-járvány nagy áldozatai lesznek azok a krónikus betegek, akik idén szinte egész évben nem tudtak megfelelő orvosi ellátáshoz, kezeléshez jutni.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás