A Maros megyei csapatok eredményhirdetése a tavasszal a Bolyai Farkas Gimnázium dísztermében. Archív
Fotó: Haáz Vince
Idén is megszervezik az Örökségünk őrei vetélkedőt, amelyre október 18-ig lehet jelentkezni. A 2012 óta évente megszervezett örökségvédelmi versenyre azokat a 9-12. osztályos diákokat várják, akiket érdekel az épített örökség, kíváncsiak szülőföldjük, településük régi templomaira, iskoláira, kastélyaira, vagy más, a múlthoz kapcsolódó építményeire.
2019. október 10., 12:362019. október 10., 12:36
2019. október 10., 13:442019. október 10., 13:44
A versenyt először a szórványban élők számára hirdették meg, majd a nagy érdeklődésre való tekintettel Kolozs megyére is kierjesztették. Azóta mozgalommá nőtte ki magát, 13 megye több mint háromezer diákja kapcsolódott be. Három éve a Maros megyei iskolák is kiveszik részüket a vetélkedőből, sőt az elsők között szerepeltek, Brüsszelben is bemutatták projektjeiket. Tavaly Háromszék is csatlakozott a versenyhez. Idén a szervezők azt remélik, hogy azokból a megyékből is lesznek jelentkező csapatok, amelyek eddig még nem vettek részt: a Hargita és a Szilágy megyei középiskolásokra is számítanak.
Hegedűs Csilla, a vetélkedő ötletgazdája, az RMDSZ ügyvezető alelnöke érdeklődésünkre elmondta, nagyon szeretné, ha idén Hargita megyei diákok és tanáraik is beneveznének a vetélkedőre, hiszen nagyon sok, értékes műemlék, műemlékjellegű épület található a megye településein.
amelyekről úgy érzik, többet érdemelnek, vagy szeretnék mások érdeklődését is felkelteni irántuk. A tevékenységükbe bekapcsolhatják az iskolai közösségüket, a szülőket, ismerősöket és a szakembereket is.
Ahogy Hegedűs Csilla elmondta, ez az első olyan örökségvédelmi verseny, amelyet hivatalosan is elismertek Romániában, amelyért a résztvevő tanárok szakmai minősítést kapnak az oktatási minisztériumtól. „Tizennégy fős csapatokat várunk az irányító tanáraikkal együtt. Érdemes benevezni, sok szép élmény és tapasztalat vár mindenkire” – hangsúlyozta a vetélkedő ötletgazdája, hozzátéve, hogy az előző évekhez hasonlóan, idén is megszervezik a helyi és a megyei döntőket, majd a három regionális döntőt: a székelyföldit, az észak-erdélyit és a szórványt. Az országos döntőt ez alkalommal a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnáziummal szervezi az RMDSZ kulturális főosztálya.
„Az Örökségünk Őrei mozgalom olyan generációkat nevel 2012 óta, amely nélkülözhetetlennek tartja épített örökségünk megbecsülését, és amely nem csak nyilatkozatokban, hanem tettekben is hozzájárul annak védelméhez. A diákok évről évre bebizonyítják, hogy fontos számukra erdélyi kincseink védelme, ezeknek népszerűsítése, újjáélesztése, funkcióinak továbbgondolása” – fogalmazott Hegedüs Csilla, hangsúlyozva, hogy bízni kell a fiatalokban és segíteni nekik, hogy bebizonyíthassák: ismerik értékeinket és felelősséget vállalnak értük.
A csapatok jelentkezését október 18-ig várják az info.oroksegunkorei@gmail.com e-mail címen. További információkat is ugyanitt, vagy az Örökségünk őrei Facebook oldalán találnak az érdeklődők.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!