Az egyre kiszámíthatatlanabb időjárás miatt is szükség van az öntözőrendszerekre térségünkben is. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Öntözőrendszerek kiépítéséről egyeztetett csütörtökön Tusnádon az alcsíki polgármesterekkel és gazdákkal Tánczos Barna szenátor és Könczei Csaba, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság ügyvezető igazgatója, majd a megbeszélést Madéfalván folytatták felcsíki érintettekkel. Az első megbeszélés után sajtótájékoztatón számoltak be a részletekről.
2020. november 19., 15:302020. november 19., 15:30
A hosszútávú infrastrukturális fejlesztési elképzelésről bővebben Könczei Csaba beszélt, mivel Kovászna megyében már több ilyen rendszer is működik. Mint mondta, Háromszék szerencsés helyzetben van, mert visszamaradt a régi rendszerből mintegy 2500 hektárnyi öntözhető felület, amelyből 1598 hektárnyit helyre tudtak állítani.
„Jelenleg folyamatban van további mintegy 600 hektárnyi terület helyreállítása pályázati forrásokból.
– emelte ki. Tánczos a továbbiakban azt is elárulta, azért pont az említett helyszíneken folytattak egyeztetéseket, mivel az elképzelések szerint Alcsíkon, Csíkszentkirálytól Tusnádig hoznának létre egy öntözőrendszert, illetve a Csíkszereda északi részén található térségben, ahol Csíkcsicsó, Csíkrákos, Madéfalva, Szépvíz és Csíkpálfalva gazdái közösen össze tudnak hozni egy akkora területet, amely elegendő egy rendszer kiépítéséhez.
Emellett a Gyergyói-medence északi részén is van igény hasonló beruházásra. A beruházás előkészítése már elkezdődött Hargita Megye Tanácsának közreműködésével, de ezt a fázist is önkormányzati segítséggel vállalnák, mivel az előkészítést helyi erőforrások, önkormányzati támogatások formájában valósítanák meg. „2021-től új kiírási periódus kezdődik el, a feladatunk az, hogy elérjük a minisztériumban a megfelelő pályázati lehetőségek meglétét az új rendszerek kiépítésére. Utána lehetne ezt megfinanszírozni közpénzből, európai uniós pályázatokból, annak a 80 milliárd eurós támogatás egy részének felhasználásával, amelyre Románia lehetőséget kapott” – osztotta meg a részleteket a szenátor.
Megnyitni a piacokat
Tánczos továbbá arra is kitért, hogy a gazdákkal folytatott csütörtöki egyeztetésen felszínre kerültek a koronavírus miatti megszorítások okozta problémák is. „Továbbra is arra kérjük, arra szólítjuk fel a kormányt, hogy a lehető legrövidebb időn belül nyissák újra a piacokat, azokat az értékesítési területeket, ahol a gazdák árusíthatják a termékeiket, mert óriási károkat okoz a jelenlegi helyzet. Idén hihetetlenül alacsony a pityóka ára, és ha még így sem tudják értékesíteni, kritikus helyzetbe kerülhetnek a gazdák” – hangsúlyozta.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!