
Útjavítás önerőből, támogatókat várnak
Fotó: Forrás: Facebook
Ha minden a tervek szerint halad, Csíkszékről a Szellő tetőn át személyautóval is megközelíthető lesz Kostelek, az egyik legelzártabb gyimesi település, amely közigazgatásilag a Bákó megyei Ágas községhez tartozik. Az útjavítást a helybeliek kezdték el, akiket vállalkozók, közbirtokosságok, magánszemélyek támogatnak.
2020. május 25., 09:112020. május 25., 09:11
A cél az, hogy Kostelek elzártsága megszűnjön, és az 1952-ben közigazgatásilag Hargita megyétől elcsatolt település ismét elérhetővé váljon a csíkszépvízi víztározótól induló úton. Ennek teljes hossza 15 kilométer, és az elmúlt években a kormány Helyi Fejlesztési Programjának (PNDL) támogatásával a közel 9 kilométeres Hargita megyei szakasz korszerűsítése elkészült. Az aszfaltút viszont a megyehatárnál, a Motorsirülő közelében véget ér, és a Szellő-tetőt érintő további szakaszon már csak munkagépekkel, traktorokkal, terepjárókkal közlekedve lehet megközelíteni Kosteleket.
A Kostelekről elszármazott Timar Daniel kezdeményezte a kritikus útszakasz felújítását egy Facebook-csoportot is létrehozva ennek érdekében. Az első támogatás a csíkszentmiklósi és borzsovai közbirtokosságoktól érkezett, így munkagépet fogadtak fel, és a kosteleki önkéntesek is jelentkeztek – számolt be kérdésünkre Vaszi Levente kosteleki tanár, ismert népdalénekes. A munkához gyimesközéploki és felsőloki vállalkozók munkagépeket és ezekhez üzemanyagot biztosítottak, segítséget adtak a csomortáni Aracs és a fitódi és csíkszentléleki Suta közbirtokosságok is.
Fotó: Forrás: Facebook
– ismertette Vaszi Levente, aki szerint a pénz mellett munkagépeket, így kotrógépet, és az ezekhez szükséges üzemanyagot is szívesen fogadnak a jó szándékú emberektől.
Az útszakaszt olyan állapotba szeretnék hozni, hogy makadámútként személygépkocsival is járható legyen, a javítás mindkét oldalról, Kostelektől és a megyehatártól is megkezdődött. Mivel az utat két helyen is patak szeli át, és hidak építésére nincs mód, két nagy méretű betongyűrűt is kaptak, amelyeket beépítenek az útszerkezetbe, ezeken vezetve át a patakok vizét – tudtuk meg. „Hála Istennek, folyamatosan jönnek az adományok, sok Kostelekről elszármazott ember támogat, még külföldről is” – mondta bizakodva Vaszi Levente. Ha az út megfelelő körülmények között járható lesz, a 80 kilométeres kerülő helyett a Csíkszereda és Kostelek közötti távolság 25 kilométerre rövidül.
Fotó: Forrás: Facebook
Aki támogatni szeretné a kezdeményezést, a Szellő Egyesület számára is utalhat pénzt a Raiffeisen Banknál nyitott számlákra.
A számlaadatok:
Asociația Viscol-Szellő Egyesület, Cod fiscal: 28661860
Cod IBAN RON: RO 35 RZBR 0000 0600 1371 4884
Cod IBAN HUF: RO48 RZBR 0000 0600 1458 0569
Cod IBAN EUR: RO83 RZBR 0000 0600 1371 4893
SWIFT Kód: RZBR ROBU
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!