Senki sem tudja garantálni, hogy az esetleges beruházás után megszűnnek az ilyen jellegű problémák
Fotó: Beliczay László
Közbeszerzési eljárást indított Hargita Megye Tanácsa a Székelyudvarhely és Tibód között harmadjára is beszakadt út rendbetételére – ezúttal komolyabb beruházást terveznek. Egyelőre nem tolonganak a munkavállalók a feladat elvégzéséért, hiszen kényes építkezésről van szó, és a megrendelő szerint sincs rá garancia, hogy a későbbiekben nem csúszik meg ismét a talaj az út alatt.
2019. július 13., 13:352019. július 13., 13:35
A 2014–2016 között történt heves esőzések miatt csúszott el a talaj a 134C jelzésű megyei út Tibódhoz közeli szakaszán, s noha azóta már háromszor is megjavították, ismét ugyanazzal a problémával néz szembe Hargita Megye Tanácsa. Az intézmény elnökétől, Borboly Csabától megtudtuk, hogy az általuk készíttetett tanulmányok szerint a probléma fő oka a talaj kedvezőtlen szerkezete. A domboldal ugyanis több agyagrétegből tevődik össze, amelyek könnyen elcsúszhatnak egymáson, ha víz kerül közéjük. Ez pedig az út leszakadásához vezet.
A legújabb elképzelés szerint több méter hosszú betonvas oszlopokkal és támfalakkal stabilizálnák a talajt a 134C jelzésű út alatt – tudtuk meg Borboly Csabától. Mint mondta, ez a munkálat
Árvízkárról lévén szó, a megyei tanács megpróbált kormánytámogatást kérni, de nem járt sikerrel, így kénytelen saját forrásait felhasználni. Borboly szerint elő tudják teremteni a szükséges pénzt, legrosszabb esetben kölcsönt vesznek fel. A javítás már csak azért is sürgős, mert
a helyzet pedig napról napra romlik. Mindemellett a másik, Ülkén és Székelyfancsalon átvezető kövezett községi út – amelyen el lehet jutni a községközpontba, Oroszhegyre – esetében is hasonló gondokkal küzd a helyi önkormányzat.
Fotó: Beliczay László
A megyei tanács már meg is hirdette a közbeszerzési eljárást a 134C jelzésű megyei út megjavítása érdekében, kivitelezőt és tervezőt is keresnek. Borboly ugyanakkor elmondta, rendkívül kényes földmunkáról van szó, így az építőcégek sem szívesen vállalják el a feladatot. A helyzetet az is nehezíti, hogy
„Senki sem tudja garantálni, hogy a beruházás után megszűnnek a problémák. Ennek ellenére úgy döntöttünk, hogy belevágunk és reménykedünk, hogy sikerül stabilizálni a domboldalt” – fogalmazott a tanácselnök. Hozzátette, a kényes helyzet ellenére bízik benne, hogy még idén elkezdődhetnek a javítási munkálatok, amelyek kivitelezésére kilenc hónapja lesz a közbeszerzési eljáráson nyertes cégnek.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
2 hozzászólás