
• Infografika: Tóth Szilárd
Ismét hétről hétre nő a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma Hargita és Maros megyében, a helyzet viszont – szerencsére – egyelőre meg sem közelíti a negyedik hullám súlyosságát. A helyek számát viszont már növelni kellett, és szükség esetén további bővítéseket eszközölnek.
Míg január 13-án Hargita megyében 99 koronavírus-fertőzöttet ápoltak a kórházakban, csütörtökre ez a szám 148-ra nőtt. Ennek megfelelően a kórházak leterheltsége is valamelyest emelkedett:
Említésre méltó adat továbbá az is, hogy október óta most fordult elő először, hogy a feleakkora lakossággal rendelkező Hargita megyében több Covid-beteget ápoltak, mint Maros megyében.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 72 igazoltan koronavírus-fertőzött pácienst ápoltak csütörtökön, közülük 46-an szorultak oxigénnel történő légzéstámogatásra – tudtuk meg Kiss Edit sajtószóvivőtől. A Covid intenzív terápiás (ATI) osztályon biztosított tíz ágyból négy volt foglalt, és Covid-betegeket kezeltek a tüdőgyógyászati, a fertőző és a gyermekosztályon is, utóbbiban kilenc gyereket és három hozzátartozót ápoltak.
Kiss Edit arra is kitért, hogy 98-ra növelték a koronavírusos betegek számára elkülönített kórházi helyek számát. Azt viszont nem tudta megmondani, hogy ennek függvényében mekkora a kórház leterheltsége, ugyanis nem volt egyértelmű, mi alapján számítják ezt ki.
Ugyancsak az új szabályozással kapcsolatos bizonytalanságokat emelte ki Zörgő Noémi, a Székelyudvarhelyi Városi Kórház szóvivője: intézményükben 47 igazoltan koronavírus-fertőzött pácienst kezeltek csütörtökön. A bennfekvők közül 38-an voltak súlyos vagy középsúlyos állapotban, 9-en pedig csak enyhe tüneteket tapasztaltak vagy tünetmentesek voltak. Az intenzív osztályon négy fertőzöttet kezeltek, az osztályokon pedig további 15 személy szorult oxigénnel történő légzéstámogatásra.
Zörgő Noémi elmondása szerint ismét több osztályon kezelnek koronavírusos betegeket: a kardiológián, a belgyógyászaton, a fertőzőn, a gyermekosztályon és a nőgyógyászaton is. Azt viszont, hogy pontosan hány helyet tartanak fent számukra, nem szabályozzák, mivel ez az igény függvényében folyamatosan változik. Árulkodó adat viszont szerinte, hogy
A Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban szintén arról számoltak be, hogy változó a koronavírus-fertőzöttek számára fenntartott helyek száma: csütörtökön 50 hely volt elkülönítve a részükre, de szükség esetén ez bővíthető. Az egészségügyi intézményben csütörtökön 32 igazoltan koronavírusos személyt kezeltek, az intenzív osztályon pedig két személyt ápoltak, egyiküket intubálták – számolt be megkeresésünkre Fülöp Enikő kórházmenedzser. Hozzátette: két beteg állapota súlyos, a többieké középsúlyos, és az osztályokon kilencen szorultak oxigénnel történő légzéstámogatásra.
Maros megyében a prefektusi hivataltól kapott adatok megerősítik az országos szinten a szakemberek által hangoztatott tényeket:
Hétfőtől csütörtökig a megyében 1042 új koronavírusos beteget azonosítottak, a kórházakban kezelt személyek száma azonban nem ugrott meg ezzel arányosan. Míg hétfőn 121 személy szorult kórházi ellátásra, csütörtökön a Maros megyei kórházakban 144 koronavírusos beteget kezeltek. Ha az egy héttel korábbi adatokat vesszük figyelembe, azok is azt támasztják alá, hogy bár a megbetegedések száma nő, a kórházi ápolásra szorulóké nem olyan nagy mértékben. Január 14-én Maros megyében a kórházi ágyak 15 százaléka volt elfoglalva, csütörtökön pedig 23 százalékuk volt betöltve.
A Maros Megyei Klinikai Kórházhoz tartozó fertőző betegségek klinikáin, valamint a tüdőklinikán a koronavírusosoknak fenntartott ágyak közül csupán 39 volt foglalt csütörtökön, így több mint száz üresen állt. A tíz intenzív terápiás ágy közül hatban feküdt páciens. Az intézmény sajtószóvivője, Gáll Boglárka szerint is úgy tűnik, hogy az ötödik hullámban nem szorulnak olyan sokan orvosi ellátásra.
Hogyan működik?
A kórházi ágyak telítettségének kiszámítási módjáról megkérdeztük Tar Gyöngyit, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjét. Mint kiderült, nem a pillanatnyi helyzetet veszik alapul, hanem azt az elméletben meghatározott legmagasabb értéket, amelyet a kórházak az ötödik hullám elején közöltek. Az egészségügyi intézmények ugyanis a járvány kezdete óta több alkalommal is fogatókönyvet dolgoztak ki és adtak le arra vonatkozóan, hogy legtöbb hány ágyat tudnak szükség esetén a koronavírusos betegeknek fenntartani úgy, hogy emellett a más betegségekben szenvedők ellátása is biztosított legyen.
Hargita megyében a legutóbbi összesítés szerint 349 a koronavírusos betegek számára elkülönített kórházi helyek száma. A telítettségre vonatkozó adatokat viszont a kórházaknak kell naponta feltölteniük egy egységes adatbázisba, ez alapján számítják ki a megyék szintjén, hogy az ágyak hány százaléka foglalt. Amennyiben tehát egy kórház nem tölti fel az aktuális adatokat vagy csak későn teszi ezt meg, az adatok torzulhatnak. Tar Gyöngyi ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy ha az igény nagyobb lesz, mint a kijelölt 349 hely, átszervezésekkel tovább növelik az ágyak számát, mivel senkit sem hagyhatnak ellátás nélkül.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.