
Ha jelez a karkötő, az ügyeletes rendőrök kötelesek felvenni a kapcsolatot az áldozattal és a bántalmazóval is
Fotó: Pinti Attila
A családon belüli erőszakot elkövetők, akik nevére távolságtartási parancsot adnak ki, elektronikus nyomkövető karkötőt kell viseljenek Maros megyében ősztől – egy országos program részeként. Hargita és Kovászna megyében a programot 2024-ben ültetik életbe.
2022. április 05., 11:422022. április 05., 11:42
2022. április 05., 12:262022. április 05., 12:26
Csaknem egy éve fogadták el azt a törvényt, amely szabályozza, hogy a rendőrség elektronikus nyomkövetőkkel felügyelheti azokat a személyeket, akik nevére távolságtartási parancsot adnak ki. Az eredeti elképzelés szerint a törvényt idén március elsejétől alkalmazták volna Bukarestben, valamint Maros, Vrancea és Iași megyékben. Azonban az említett időpontig nem tudták beszerezni az alkalmazáshoz szükséges rendszert, így életbe ültetését elhalasztották október elejére.
A törvény értelmében az elektronikus nyomkövető karkötőket a családon belüli erőszak megállítása érdekében alkalmaznák. Jelenleg a bántalmazás bejelentése nyomán a helyszínre kiszálló rendőr is eltávolíthatja a lakásból az agresszort, és megtilthatja, hogy oda visszatérjen. A távolságtartási parancsot viszont a bíróság bocsátja ki, az áldozat feljelentése alapján.
A rendőrségen szerelik fel a bokára vagy a csuklóra oly módon, hogy ne akadályozza viselőjét a mindennapi tevékenységében. Az eszközt be lehet programozni, hogy mekkora távolságon belül adjon jelt, ami azt jelenti,
hogy pontosan megtudják, miért jelzett a nyomkövető. A rendőrség egyébként be tudja mérni, hogy hol van a karkötő viselője.
Mint a Maros megyei rendőrség sajtószóvivője, Aurica Sabău a Székelyhonnak elmondta, egyelőre konkrétumokat nem tud mondani a programról, hiszen még az sem világos, hogy hány elektronikus nyomkövető karkötőt kap a megye, és hány rendőrt alkalmaznak arra, hogy ezt a programot életbe ültessék. Azt viszont elmondta, hogy
Mint az illetékes korábban elmondta, sok esetben az áldozat kihívja a rendőrséget és segítséget kér, de amikor a bíróság előtt kell jelentkeznie a távolságtartási rendeletért, már nem tesz feljelentést. Vagy ha tesz is, pár nap múlva visszavonja azt.
Az is megtörténik, hogy az érintett nem jelzi, ha a bántalmazó nem tartja be a távoltartási rendeletet, mert közben visszafogadja, kibékülnek. De vannak olyan esetek is, amikor az agresszor nem tartja be a rendeletet, és próbál nyomást gyakorolni a családtagjaira, hogy visszatérhessen a közös lakásba. A karkötő alkalmazása ilyen esetben lenne a leghasznosabb, mert
A jelenlegi rendelkezések értelmében Maros megyében október elsejétől, Hargita és Kovászna megyében 2024 januárjától alkalmaznák az elektronikus nyomkövető karkötőket.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő medencéjére.
A meteorológusok újabb figyelmeztetéseket adtak ki légköri instabilitás, megerősödő szél, viharok és jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások miatt. A riasztások pénteken és szombaton Románia 33 megyéjére érvényesek.
Három hét folyamatos drágítás után pénteken újra csökkentették a benzin és a gázolaj árát az üzemanyag-forgalmazók. A benzin 15 banival, a gázolaj 20 banival lett olcsóbb literenként.
Újabb Fidelis-kötvényeket bocsát ki péntektől a pénzügyminisztérium.
Csapadékra, megerősödő szélre, villámlásra és jégesőre figyelmeztető előrejelzést adtak ki pénteken délelőtt több csík- és udvarhelyszéki településre.
Több meleg- és egy szélrekord is megdőlt csütörtökön – közölte a HugaroMet Zrt. az előzetes adatok alapján Facebook-oldalán.
Felkorbácsolta a kedélyeket az állategészségügyi hatóság belső levelezésének egy kiszivárgott része, amely a juh- és kecsketej, és az abból készült élelmiszerek forgalmazásának a szigorításáról szól. Mi az igazság, valóban eltűnnek ezek a piacról?
Nem mindennapi bejelentéssel rukkolt elő csütörtök délután a Grand Theft Auto hatodik részét is fejlesztő Rockstar Games.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a villamosenergia-ágazati kockázatokra való felkészülésről szóló országos tervet.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy már négy éve a közlekedési minisztériumnál van egy olyan projekt, amely megakadályozhatta volna a Duna vízhozamának csökkenésével kapcsolatos problémákat Romániában.
1 hozzászólás