
Ha jelez a karkötő, az ügyeletes rendőrök kötelesek felvenni a kapcsolatot az áldozattal és a bántalmazóval is
Fotó: Pinti Attila
A családon belüli erőszakot elkövetők, akik nevére távolságtartási parancsot adnak ki, elektronikus nyomkövető karkötőt kell viseljenek Maros megyében ősztől – egy országos program részeként. Hargita és Kovászna megyében a programot 2024-ben ültetik életbe.
2022. április 05., 11:422022. április 05., 11:42
2022. április 05., 12:262022. április 05., 12:26
Csaknem egy éve fogadták el azt a törvényt, amely szabályozza, hogy a rendőrség elektronikus nyomkövetőkkel felügyelheti azokat a személyeket, akik nevére távolságtartási parancsot adnak ki. Az eredeti elképzelés szerint a törvényt idén március elsejétől alkalmazták volna Bukarestben, valamint Maros, Vrancea és Iași megyékben. Azonban az említett időpontig nem tudták beszerezni az alkalmazáshoz szükséges rendszert, így életbe ültetését elhalasztották október elejére.
A törvény értelmében az elektronikus nyomkövető karkötőket a családon belüli erőszak megállítása érdekében alkalmaznák. Jelenleg a bántalmazás bejelentése nyomán a helyszínre kiszálló rendőr is eltávolíthatja a lakásból az agresszort, és megtilthatja, hogy oda visszatérjen. A távolságtartási parancsot viszont a bíróság bocsátja ki, az áldozat feljelentése alapján.
A rendőrségen szerelik fel a bokára vagy a csuklóra oly módon, hogy ne akadályozza viselőjét a mindennapi tevékenységében. Az eszközt be lehet programozni, hogy mekkora távolságon belül adjon jelt, ami azt jelenti,
hogy pontosan megtudják, miért jelzett a nyomkövető. A rendőrség egyébként be tudja mérni, hogy hol van a karkötő viselője.
Mint a Maros megyei rendőrség sajtószóvivője, Aurica Sabău a Székelyhonnak elmondta, egyelőre konkrétumokat nem tud mondani a programról, hiszen még az sem világos, hogy hány elektronikus nyomkövető karkötőt kap a megye, és hány rendőrt alkalmaznak arra, hogy ezt a programot életbe ültessék. Azt viszont elmondta, hogy
Mint az illetékes korábban elmondta, sok esetben az áldozat kihívja a rendőrséget és segítséget kér, de amikor a bíróság előtt kell jelentkeznie a távolságtartási rendeletért, már nem tesz feljelentést. Vagy ha tesz is, pár nap múlva visszavonja azt.
Az is megtörténik, hogy az érintett nem jelzi, ha a bántalmazó nem tartja be a távoltartási rendeletet, mert közben visszafogadja, kibékülnek. De vannak olyan esetek is, amikor az agresszor nem tartja be a rendeletet, és próbál nyomást gyakorolni a családtagjaira, hogy visszatérhessen a közös lakásba. A karkötő alkalmazása ilyen esetben lenne a leghasznosabb, mert
A jelenlegi rendelkezések értelmében Maros megyében október elsejétől, Hargita és Kovászna megyében 2024 januárjától alkalmaznák az elektronikus nyomkövető karkötőket.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
1 hozzászólás