Fotó: Gábos Albin
Ha 169 éve a nyergestetői csatában résztvevő székelyek nem hozták volna meg áldozatukat, ma nem lenne mire emlékezni, nem lenne egy olyan összetartó kapocs magyar és magyar között, ami közel 170 év után is visszahozza őket erre a földre, ehhez az emlékműhöz – mutatott rá szombaton elmondott nyergestetői beszédében Potápi Árpád János magyarországi nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
2018. július 28., 19:432018. július 28., 19:43
Több mint százan gyűltek össze szombaton délután Nyergestetőn, hogy részt vegyenek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik utolsó helyszínén 169 éve zajlott csatára való megemlékezésen. Az esemény első mozzanataként átadták az elmúlt hetekben a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával felújított nyergestetői parkolót, amelynek emléktábláját Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár Csíkkozmás polgármesterével közösen leplezte le.
Ezt követően Szántó László polgármester köszöntötte az egybegyűlteket, beszédében hangsúlyozta, hogy Nyergestető a kitartás, a meg nem alkuvás, az összefogás és a megmaradás üzenetét közvetíti. S ahogy 169 évvel korábban, úgy most is vannak viharos idők, amelyek bizonytalanságot, elkeseredést okoznak, de őseink, még ha vesztettek is, mégis győztes csatát vívtak. Győztes csatát, mivel leszármazottaik azóta is megmaradtak magyarnak – fogalmazott a községvezető.
Fotó: Gábos Albin
Majd felvetette a kérdést, hogy az elmúlt évtizedekben a magyar közösségek vezetőit miért és hogyan hurcolhatták, illetve hurcolhatják meg még mindig. S mivel erre, meglátása szerint, nincs ésszerű magyarázat, így inkább arra a felvetésre válaszolt, hogy ebben a helyzetben mi is a teendő, hogy továbbra is megmaradhassanak magyarnak.
„Nyergestető üzenete erre választ ad őseink csatája révén. Kitartani, összefogni mind szűkebb régiónkban, mint pedig Erdélyben, és ugyanúgy összefogni az anyaországi magyarsággal, mert másképpen nem tehetünk.
A magyar kormány nevében Potápi Árpád János államtitkár is megosztotta ünnepi gondolatait az összegyűltekkel. Miután röviden felelevenítette azoknak a hősöknek a történetét, akik miatt Nyergestetőt a székelyföldi Termopülének nevezték, felvetette a kérdés, hogy mi értelme volt 169 éve csatába vonulni.
Fotó: Gábos Albin
Mint fogalmazott, ha csak a hadászati oldalát nézzük az eseményeknek, akkor azt lehet mondani: nem sok. Ennek ellenére mégis harcba szálltak a székelyek, mert nemcsak hazájukat, hanem otthonaikat, családjukat védték, nem lett volna ugyanis hova visszavonulniuk.
„Ha ők ezt az áldozatot nem hozták volna meg, ma nem lenne mire emlékeznünk. Nem lenne egy olyan összetartó kapocs közöttünk, ami jó 170 év után is visszahoz bennünket erre a földre, ehhez az emlékműhöz. Valószínűleg ők is tudták ezt” − magyarázta.
Korodi Attila parlamenti képviselő a székelyek életének sarokpontjaként értékelte a 169 éve történt eseményeket, amely emlékét felhasználva mutatott rá felszólalásában a hagyományápolásnak, a nemzeti emlékhelyek gondviselésének, fenntartásának fontosságára, és az emlékhelyek által ránk hagyott eszmények, értékek ápolására.
Fotó: Gábos Albin
Ezután Bilibók Géza tusnádfürdői plébános vezetésével közös imát mondtak a megemlékezők. Végül pedig Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke mondott ünnepi beszédet, melyben a lehetetlennek tűnő dolgok megvalósítására bátorított mindenkit, illetve köszönetet mondott azoknak, akik ennek érdekében eddig is tevékenykedtek.
A kegyelet koszorúinak elhelyezése után elhangzott a székely himnusz. A csíkkozmási falunapok részeként megtartott ünnepi eseményen közreműködött a csíkkozmási Bojzás Néptáncegyüttes és a Tuzson János Fúvószenekar.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
szóljon hozzá!