Fotó: Gábos Albin
Ha 169 éve a nyergestetői csatában résztvevő székelyek nem hozták volna meg áldozatukat, ma nem lenne mire emlékezni, nem lenne egy olyan összetartó kapocs magyar és magyar között, ami közel 170 év után is visszahozza őket erre a földre, ehhez az emlékműhöz – mutatott rá szombaton elmondott nyergestetői beszédében Potápi Árpád János magyarországi nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
2018. július 28., 19:432018. július 28., 19:43
Több mint százan gyűltek össze szombaton délután Nyergestetőn, hogy részt vegyenek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik utolsó helyszínén 169 éve zajlott csatára való megemlékezésen. Az esemény első mozzanataként átadták az elmúlt hetekben a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával felújított nyergestetői parkolót, amelynek emléktábláját Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár Csíkkozmás polgármesterével közösen leplezte le.
Ezt követően Szántó László polgármester köszöntötte az egybegyűlteket, beszédében hangsúlyozta, hogy Nyergestető a kitartás, a meg nem alkuvás, az összefogás és a megmaradás üzenetét közvetíti. S ahogy 169 évvel korábban, úgy most is vannak viharos idők, amelyek bizonytalanságot, elkeseredést okoznak, de őseink, még ha vesztettek is, mégis győztes csatát vívtak. Győztes csatát, mivel leszármazottaik azóta is megmaradtak magyarnak – fogalmazott a községvezető.
Fotó: Gábos Albin
Majd felvetette a kérdést, hogy az elmúlt évtizedekben a magyar közösségek vezetőit miért és hogyan hurcolhatták, illetve hurcolhatják meg még mindig. S mivel erre, meglátása szerint, nincs ésszerű magyarázat, így inkább arra a felvetésre válaszolt, hogy ebben a helyzetben mi is a teendő, hogy továbbra is megmaradhassanak magyarnak.
„Nyergestető üzenete erre választ ad őseink csatája révén. Kitartani, összefogni mind szűkebb régiónkban, mint pedig Erdélyben, és ugyanúgy összefogni az anyaországi magyarsággal, mert másképpen nem tehetünk.
A magyar kormány nevében Potápi Árpád János államtitkár is megosztotta ünnepi gondolatait az összegyűltekkel. Miután röviden felelevenítette azoknak a hősöknek a történetét, akik miatt Nyergestetőt a székelyföldi Termopülének nevezték, felvetette a kérdés, hogy mi értelme volt 169 éve csatába vonulni.
Fotó: Gábos Albin
Mint fogalmazott, ha csak a hadászati oldalát nézzük az eseményeknek, akkor azt lehet mondani: nem sok. Ennek ellenére mégis harcba szálltak a székelyek, mert nemcsak hazájukat, hanem otthonaikat, családjukat védték, nem lett volna ugyanis hova visszavonulniuk.
„Ha ők ezt az áldozatot nem hozták volna meg, ma nem lenne mire emlékeznünk. Nem lenne egy olyan összetartó kapocs közöttünk, ami jó 170 év után is visszahoz bennünket erre a földre, ehhez az emlékműhöz. Valószínűleg ők is tudták ezt” − magyarázta.
Korodi Attila parlamenti képviselő a székelyek életének sarokpontjaként értékelte a 169 éve történt eseményeket, amely emlékét felhasználva mutatott rá felszólalásában a hagyományápolásnak, a nemzeti emlékhelyek gondviselésének, fenntartásának fontosságára, és az emlékhelyek által ránk hagyott eszmények, értékek ápolására.
Fotó: Gábos Albin
Ezután Bilibók Géza tusnádfürdői plébános vezetésével közös imát mondtak a megemlékezők. Végül pedig Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke mondott ünnepi beszédet, melyben a lehetetlennek tűnő dolgok megvalósítására bátorított mindenkit, illetve köszönetet mondott azoknak, akik ennek érdekében eddig is tevékenykedtek.
A kegyelet koszorúinak elhelyezése után elhangzott a székely himnusz. A csíkkozmási falunapok részeként megtartott ünnepi eseményen közreműködött a csíkkozmási Bojzás Néptáncegyüttes és a Tuzson János Fúvószenekar.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) tizenöt megye folyóvizeire.
Szenvedélybetegeknek és felnőtt hozzátartozóiknak szervez 12 napos terápiás programot a Bonus Pastor alapítvány Szentkatolnán augusztus 4-e és 15-e között – adják hírül a szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményükben.
Bűnvádi feljelentést nyújtott be a Maros megyei környezetvédelmi ügynökség a Kis-Küküllő Maros megyei szakaszán történt pusztítás miatt. A szakemberek szerint fontos tudni, hogy ki a hibás a sószennyezésért, mert a helyreállítás sok pénzbe kerül.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Meghosszabbította szerdáig az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a korábban kiadott vörös, narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztásokat. Emellett hétfőn 13 és 21 óra között zivatarokra figyelmeztető narancssárga jelzésű riasztás lesz érvényben.
A romániai választópolgárok 40,5 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki az INSCOP Research legfrissebb közvélemény-kutatásából.
Tizenhárom év és három hónap szabadságvesztésre ítélték a „zsenimentornak” is nevezett Kristóf Lajost, aki ellen egy 14 éves fiú megerőszakolása miatt emelt vádat az ügyészség.
Szinte hihetetlennek tűnik, hogy már húsz éve annak, hogy inflációcsökkentő intézkedésként levágtak négy nullát az akkor már milliós nagyságrendű román lejről.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!