A kompenzált oltásra jogosultak kategóriájának a bővítésével növelné az átoltottságot a szaktárca
Fotó: Veres Nándor
Hasznos lenne, ha a felnőtt lakosság is kaphatna kompenzált áru védőoltásokat, hiszen így azok is védettséget szereznének különböző betegségek ellen, akik számára a vakcinák költsége gondot jelent, illetve azok a felnőttek is, akik gyerekkorukban nem kaptak meg bizonyos oltásokat, mert azok akkor még nem voltak részei az oltásprogramnak – véli a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.
2023. április 28., 08:012023. április 28., 08:01
Az elmúlt tíz évben folyamatosan csökkent az átoltottság Romániában az oltásprogramba tartozó oltások esetében, részben ez az oka annak, hogy
Erről Adriana Pistol, a szaktárca egyik államtitkára beszélt egy sajtótájékoztatón a napokban. Elmondta, az egészségügyi minisztérium lépéseket tesz egyes, felnőtteknek szánt oltóanyagok árkompenzálására, különösen a krónikus betegségekben szenvedők, az idősek és azok esetében, akiknek fokozottan ajánlott bizonyos vakcinák beadatása.
– fogalmazott az államtitkár, aki szerint ez már az év második felében megvalósul.
„Ennek mi csak örvendeni tudunk, mert például az influenza elleni oltás bizonyos embereknek ingyen jár, másoknak csak pénzért. Lehet, hogy akik nem tartoznak az ingyenes oltásra jogosultak kategóriájába, azok is beoltatnák magukat, és azzal védenének másokat is, különösen, ha például olyan munkakörben dolgoznak, mint amilyen a közönségszolgálat. Egy ilyen alkalmazott sok emberrel találkozik és közvetett módon őket is védené, és csökkenne annak az esélye, hogy egyfajta gócként ő továbbadja a fertőzést másoknak. De ha neki nem jár ingyen az oltás, akkor lehet, hogy nem adatja be” – érvelt a kompenzált oltásokra jogosultak kategóriájának a bővítése mellett megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. Megjegyezte azonban azt is, hogy
hanem a jelenség vélhetően az időnként kialakuló oltóanyaghiánnyal is összefüggésben áll.
Az egészségügyi szakhatóság vezetője szerint ugyanakkor egy másik tényező miatt is hasznos lenne az intézkedés: azok a felnőttek is megkaphatnák bizonyos betegségek ellen a védőoltásokat, akik gyerekkorukban azért nem kaphatták meg azokat, mert az adott vakcinák még nem voltak részei az oltásprogramnak, vagy még nem is léteztek.
„Ilyen például a hepatitis B elleni védőoltás. A hepatitisek sajnos Romániában nagy gondot jelentenek, sokan fertőzöttek, de jelenleg csak az egészségügyben dolgozóknak jár ingyen az oltás, mert ők vannak leginkább kitéve annak, hogy például véletlenül megszúrják magukat egy fertőzött tűvel, hiszen a hepatitis B vér útján és szexuális úton terjed. A hosszú lappangási idő miatt – lényegében tünetmentes ez az időszak – nagy a rizikója annak is, hogy továbbadja az, aki fertőzött.
Nálunk csak a fiatal generációk, a huszonévesnél nem idősebbek vannak beoltva, mert Romániában csak 1996 óta része az országos programnak, tehát aki azelőtt született, az nem kapta meg” – magyarázta a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője. Megemlítette ugyanakkor azt is, hogy hasznos lenne a tetanusz elleni vakcinából is emlékeztető oltást adni 15 évente a felnőtteknek, hogy védettek maradjanak.
Azért is jön jól a szaktárca intézkedése Tar Gyöngyi szerint, mert a koronavírus-világjárvány idején szárnyra kelt álhírek nagyon sokat ártottak a különböző fertőző betegségek védőoltásokkal történő megelőzésének, világszerte csökkent a nem Covid-elleni vakcinák esetében is az átoltottság.
– fogalmazott.
A témában éppen a napokban jelent meg egy UNICEF-figyelmeztetés, amely szerint a világjárvány idején a gyermekkori védőoltások fontosságának megítélése a lakosság körében a vizsgált 55 országból 52-ben csökkent. Az UNICEF felmérése szerint
Az UNICEF az ENSZ Gyermekalapja.
Megváltozik a védőoltások kiszállítási módja a háziorvosi rendelőkbe, az év közepéig módosítják az eddigi gyakorlatot – erről Alexandru Rafila egészségügyi miniszter tett bejelentést a napokban. „Többé nem kell majd a háziorvosok elmenjenek a vakcinákért, és nem kell a bürokráciával küszködjenek, amikor a népegészségügyi igazgatóságoknál átveszik az országos oltásprogramba tartozó vakcinákat, hanem megkapják azokat közvetlenül a rendelőben” – idézte a központi sajtó a tárcavezetőt.
Erről korábban már tartott videokonferenciát a minisztérium számukra, jelezte nekünk Tar Gyöngyi, aki szerint majd a gyakorlatban eldől, hogy jobban működik-e az új elképzelés. Megjegyezte azt is, az csak egy opcionális lehetőség volt, hogy a háziorvosok elmehetnek az oltóanyagokért az igazgatósághoz, normális esetben ugyanis kiszállították számukra. Sikerült elérni az elmúlt években, hogy a legtöbb oltóanyaggyártó egyenesen a megyei egészségügyi szakhatóságokhoz szállítsa ki a szükséges mennyiségű oltóanyagot, és Tar Gyöngyi szerint nem biztos, hogy költséghatékonyabb lesz az, ha ezután az ország regionális központjaiban rakodják le azokat, és onnan állami pénzen szállítják ki a megyékbe. Megjegyezte ugyanakkor azt is, hogy az új elképzelés szerint csak egy alkalommal szállítják majd ki a háziorvosoknak az oltóanyagokat, és ha ők akkor valamilyen okból nem veszik át, érte kell majd menjenek a megyei népegészségügyi igazgatósághoz.
Újabb oltóanyag-utánpótlás érkezett
Újabb oltóanyag-utánpótlást kapott szerdán a korábban hónapokig hiányzó ROR-oltóanyagból a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság. A kanyaró, rózsahimlő és mumpsz elleni kombinált oltóanyagból – amelyet 11-12 hónapos korban kell megkapjanak a kisgyerekek – 1900 dózist kapott a megyei egészségügyi szakhatóság. A korábbi, elhúzódó hiány miatt a most érkezett mennyiség egy részéből a korábban elmaradt oltásokat kell pótolják a háziorvosok. A megmaradó mennyiség három hónapra elegendő, azaz nagyjából július végéig fedezi a ROR-oltóanyag szükségletet Hargita megyében – tudtuk meg Tar Gyöngyitől.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!