
Képünk illusztráció
Fotó: Rab Zoltán
Marosvásárhelyen, de az egész megyében nagy port kavartak azok a videófelvételek, amelyeken a magukat RSS-bandának nevező fiatalok másokat bántalmaznak. A gyermeküket féltő szülők a közbiztonság romlásáról beszélnek. A megyei rendőrség éves statisztikái azonban azt mutatják, hogy az utcai bántalmazások, rablások száma a tavaly húsz százakkal csökkent az egy évvel azelőtti adatokhoz képest.
2024. február 25., 12:332024. február 25., 12:33
2024. február 25., 12:392024. február 25., 12:39
A Maros megyei rendőrség éves beszámolóján, amelyet az elmúlt napokban tartottak, többek között a közbiztonságról, az utcai verekedésekről, rablásokról és az agresszív személyek követéséről, a lábbilincsekről is szó esett.
A rendőrségi nyilvántartások szerint az utcai lopások, bántalmazások, bűncselekmények 70 százalékát városon követik el, 30 százalékát vidéken. Az esetek 62 százaléka nappal történik, a többi éjszaka. Tavaly az utcai rablások, verekedések 20 százalékkal csökkentek a korábbi évhez képest. Az illetékesek elismerik, az utcán nappal vagy éjszaka történő megfélemlítések, rablások, bűncselekmények csökkentik a lakosság biztonságérzetét, ezért nagy hangsúlyt fektetnek ezek megelőzésére.

Előzetes letartóztatási parancsot adott ki a marosvásárhelyi bíróság három 16 és 17 éves fiatal nevére egy 13 és egy 14 éves gyermek súlyos bántalmazása miatt.
A sajtótájékoztatón szóba került a magát RSS-nek nevező fiatalok ügye is. Mint ismert, nyilvánosságra került több videófelvétel, amelyen fiatalok csoportja kisebb gyermeket bántalmaz, vagy egy nagyáruházban ütlegelnek többen egy sarokba szorított személyt. Az illetékesek elmondták,
Összesen tíz személyt azonosítottak, akiket a bántalmazásokban való szerepvállalással gyanúsítanak, ők 12–17 év közöttiek. Többeket 24 órára őrizetbe vettek,
A kivizsgálást folytatják.
Mint megírtuk, Maros megyében 2022 októberétől alkalmazzák az elektronikus nyomkövetőt, úgynevezett lábbilincset. Ezt azokra a személyekre szerelik fel, akiknek a nevére távoltartási parancsot adtak ki, elsősorban azért, mert bántalmaztak valakit. A nyomkövető jelzi, ha az érintett személy a megengedettnél közelebb kerül az áldozathoz.
Tavaly Maros megyében 60 esetben szerelték fel a nyomkövetőt, 35 esetben ideiglenes távoltartási parancs, 25 esetben a bíróság által kiadott, távoltartási rendelet nyomán. Az előbbit a rendőrség adhatja ki a helyszínelés nyomán, és csak pár napig érvényes, az utóbbit a bíróság az érintettek meghallgatása és a hivatalos panasz nyomán, ez pedig több hónapra szól.
A nyomkövetők 44 esetben jeleztek, a rendőrség 13 esetben állapította meg, hogy bűncselekmény történt. Mint ismert, az, aki a megszabott távolságot megszegi, börtönbe is kerülhet.

A marosvásárhelyi rendőrségnek sikerült azonosítania azt a két fiatalt, akik szerepelnek azon a videón, amely nagy port kavart a világhálón. A felvételen az látszik, hogy egy fiatal arcon rúg egy másikat.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!