
A küldőpapírok egyes tartalmi elemeit időnként megváltoztatják, az új nyomtatványok megérkezéséig pedig néha hiány alakul ki. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnak van egy kisebb tartaléka a küldőpapírokhoz szükséges nyomtatványokból, így nem áll fenn az a veszély, hogy nem tudják kiszolgálni a háziorvosokat, akik emiatt nem tudják szakorvoshoz küldeni betegeiket. A háziorvosi szövetség megyei vezetője szerint digitális küldőpapír bevezetésével elejét lehetne venni minden ilyen jellegű problémának.
2022. május 25., 11:032022. május 25., 11:03
2022. május 25., 14:042022. május 25., 14:04
Az ország egyes egészségbiztosítási pénztárainál fogytán vannak azok a nyomtatványok, amelyeket kitöltve a háziorvosok szakorvoshoz irányíthatják betegeiket, a központi sajtó híradásai szerint Bukarestben már vannak olyan háziorvosok, akik a nyomtatványhiány miatt ezt nem tudják megtenni.
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnak van még egy kisebb tartaléka az említett nyomtatványokból, így nem áll fenn a veszélye annak, hogy a hiány miatt fennakadások lesznek az egészségügyi alapellátásban – tudtuk meg az intézmény vezérigazgatójától. Duda Tihamér elmondta, korábban voltak ilyen jellegű problémák Hargita megyében is, ugyanis időnként megváltoznak a nyomtatványok bizonyos tartalmi elemei, és olyankor újakat kell nyomtasson az Országos Nyomdavállalat. Olyan viszont már régen nem fordult elő a megyében, hogy elfogytak a nyomtatványok.
„Nemrég is megváltoztak a küldőpapír egyes tartalmi elemei, az újakat most nyomtatják, és nekünk is jelezték, hogy ha sürgős, akkor már mehetünk az újakért, ha nem, akkor pedig jövő hétfőtől kiszállítják.
A rendelés egy élő kapcsolattartás, mi minden héten kielemezzük a helyzetet és annyit rendelünk, hogy legyen megfelelő mennyiség készleten ahhoz, hogy tudjuk biztosítani a pillanatnyi igényléseket” – fogalmazott Duda Tihamér. Arra is kitért, hogy amikor változtatásokat eszközölnek a küldőpapíron – ami viszonylag gyakran megtörténik –, mindig van egy átmeneti időszak, amíg használni lehet a régi küldőpapírokat.
Nincs fogytán rendelőjében a küldőpapírhoz szükséges nyomtatvány, és kollégáitól sem hallott ilyen jellegű problémáról – mondta el megkeresésünkre Soós-Szabó Klára, a háziorvosi szövetség Hargita megyei vezetője. „Mi viszont már évek óta mondjuk, hogy digitalizált formában vezessék be, hiszen akkor el sem fogyhat. Miért kell tonnaszámra papírt használni erre?” – tette fel a kérdést. Központi szinten évek óta nem képesek meghozni az erről szóló döntést, folytatta a háziorvos, aki szerint
„A háziorvosok, a járóbeteg-rendelők, a kórházak mind meg kell vásárolják ezt, és ez valakinek nagyon jó üzlet” – fogalmazott. Tekintettel arra, hogy már évek óta működik az elektronikus egészségügyi rendszer, amelyben számos művelet már digitálisan történik, véleménye szerint csak szándék kérdése, hogy országosan bevezessék a digitalizált küldőpapírokat, ami egyrészt mentesítené az egészségügyi szolgáltatókat egy állandó költségtől, másrészt pedig környezetkímélő megoldás is lenne. „A józan ész azt mondatja, hogy a papíralapú nyomtatványokat már rég fel kellett volna számolni” – mondta.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!