Nincs, aki megvegye a télről megmaradt takarmányokat

•  Fotó: Pál Árpád

Fotó: Pál Árpád

A széna kilójáért jelenleg 40–60 bani körüli árat kérnek, míg a búzát minőségétől függően 70–78 baniért lehet értékesíteni kilogrammonként. A megkérdezett gazdák szerint mindkettő iránt nagyon visszafogott a kereslet.

Szabó Kamilla-Mária

2017. március 18., 12:472017. március 18., 12:47

Mivel a tavasz beköszöntével egyre több gazdálkodó próbálja meg értékesíteni tavalyi gabonáját, szénáját, a takarmányok áráról, keresletről és kínálatról mezőgazdasági szakembereket és mezőgazdálkodókat is kérdeztünk.

Viharverte gabona

Tavaly tavasszal ugyan szépen fejlődtek a kalászosok, de a sok vihar és csapadék miatt több parcellán is ledőlt a gabona. Így a betakarítás során a gabonatermés mennyisége ugyan jól alakult, de a minősége már kevésbé. Emellett az ára is alacsony maradt: míg 2015-ben aratáskor 74 banit fizettek egy kiló malmi búzáért, tavaly 55 banit ugyanazért a minőségért, míg a takarmánygabonáért még kevesebbet. Októberre emelkedett az ára, 63–65 banit adtak a jó minőségű búza kilójáért, de még ez is kevesebb volt, mint a korábbi években.

A búza áráról

Azzal kapcsolatban, hogy hogyan hasznosították a tavalyi termést, Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője elmondta, mivel a búza minősége tavaly gyengébb volt, így kevesebbet hasznosítottak malmi búzaként, elsősorban az állatok takarmányozására használták a termést. Ugyanakkor kevesebb kukoricát hoztak be vidékünkre – egyre kevésbé működik a kukorica alapú cserekereskedelem –, emiatt elsősorban azt etették állataikkal a gazdák, amit maguk megtermeltek (árpát, tavasz és őszi búzát, zabot). Az igazgató kiemelte, mostanra valamivel javult a búza ára, jelenleg 70–74 baniért szerezhető be a gyengébb minőségű kilója, míg a malmi minőségért 74–78 banit is adnak. A kukorica kilogrammonkénti ára 65 bani. A kispiaci árak ennél valamivel magasabbak – tisztázta.

Rendhagyó növekedés

Nem jellemző az idén kialakult helyzet, az ekkora mértékű áremelkedés: mintegy harminc százalékos növekedést mutat a gabona jelenlegi ára az őszihez képest. Így, amíg a pityóka értékesítése esetében nem volt érdemes tavaszig tartogatni a termést, a kiváró búzatermesztők viszont jól jártak – avatott be az intézményvezető. Tapasztalatuk szerint ez az ár a következőkben már nem növekszik jelentősen, májustól pedig csökkenésre is lehet számítani. Tehát, aki teheti, értékesítse a termést, hiszen ahogy az új vetések milyensége alakul, úgy esik vissza a tavalyi termés ára. Azt is megjegyezte Török Jenő, hogy az őszi gabonák szépek, jól teleltek, habár a korábbi évekhez képest nagyobb hidegek voltak. De mivel a leghidegebb időkben legalább 10 centiméteres hóréteg takarta a termőföldeket, így a fagy nem tett kárt a vetésekben. Szebbek az őszi vetések, mint tavaly ilyenkor.

A többletet értékesítik

Elsősorban saját használatra termelik meg a szénát a csíki gazdálkodók, azok értékesítenek belőle, akiknek a tél folyamán nem fogyott el a betakarított mennyiség. A kaszálókat inkább bérbe adják, mint a betakarított szénát értékesítsék azokról – fejtegette a szakember. Hozzátette, szénából többlet lehet a megyében, hiszen nagyobb a kaszálóterület, mint amekkorára az állatállomány kiszolgálására szükség lenne – sőt, az állatállomány is kisebb, mint például a '90-es években.

Népszerű termesztett takarmányok

Sebestyén Sándor, a mezőgazdasági igazgatóság munkatársa is megerősítette, hogy a gazdálkodók jelentős része állataik számára gyűjtik be a takarmányokat. 25–30 százalékra tehető azok száma, akik elsősorban a támogatásért gazdálkodnak, így ha nincs saját állatuk, akkor értékesítik a betakarított termést. Megjegyezte, „egyre nagyobb teret hódítanak a termesztett takarmányok (lucerna, here, bükköny, silókukorica), amelyekből hektáronként nagyobb tömegeket lehet learatni. Ezeket szívesebben termesztik a nagyobb állattartók”.

Egyre nő azok száma, akik a legelők melletti kaszálókat nem művelik meg,

felhagyják, hiszen ha a pásztor legelteti a területet, dolgozni nem kell, de támogatás jár a területre. Ezáltal viszont leromlik a kaszálóterületek minősége.

Kevés a vásárolni akaró

Egy csíkszentkirályi gazda érdeklődésünkre arról számolt be, hogy mivel egyre nehezebb az állattartásból boldogulni, így a többlet takarmányát kínálja eladásra: ömlesztett szénát (bálázási lehetőséggel), őszi tritikálét és búzát, illetve feketeborsó-zab keveréket. Elmondása szerint 1500 kilogramm tritikálét már értékesített, kilónkénti 65 baniban sikerült kiegyezni a vevővel. Emellett háromezer kilogramm szénát is eladna, az iránt viszont még csak nem is érdeklődtek. Annak kilóját 40 baniért hirdette a gazda, de még abból is kihagyna, ha lenne komoly érdeklődő. A feketeborsó-zab keverékből mindössze 100 kg-ot értékesítenek 2 lejes kilónkénti áron, de még emiatt sem keresték meg.

A göröcsfalvi Kovács Jenő – aki többek között árpát, zabot, búzát kínál eladásra – szintén a többlet gabonáját próbálja hirdetések révén értékesíteni. Mint fogalmazott, nagyon visszafogott az érdeklődés, hiába a hirdetés, mindeddig 500 kilogrammot tudott csak eladni. Tapasztalata szerint inkább korpát vásárolnak a gazdák, minthogy a gabonáért fizessenek.

Idézet
Egy hektáron a gabona előállítási ára, még úgy is hogy megvan hozzá a gépparkom, legkevesebb 2000-2500 lejbe kerül. Ha termelek négy tonna gabonát, amit 50 baniért tudok értékesíteni, akkor esetleg nullába kijövök

– végzett egy gyors számítást Kovács Jenő.

Mindkét gazda egyetértett abban, hogy lassan olyan nehéz helyzetbe kerülnek a mezőgazdálkodók, hogy sem termeszteni, sem tenyészteni nem érdemes semmit vidékünkön.

A visszafogott érdeklődés okáról

A széna iránti visszafogott érdeklődés kapcsán Sebestyén Sándor rámutatott, egy kiló széna annyinak felel meg, mint egy félkiló abraktakarmány. Amíg ez utóbbi nagy mennyiségben 60 baniért megvásárolható, addig az állattartók nem szívesen fizetnek ahhoz közeli árat, 40–50 banit a szénáért. Az sem elhanyagolható, hogy a szállításkor sem mindegy, hogy egy tonna búzát vagy szénát kell-e hazavinni. Azt is belátta, hogy a csökkenő állatállomány is hozzájárulhat a visszafogott kereslethez. A csökkenő állatlétszám oka viszont nem más, minthogy egyre jobb minőségű állományokat tartanak a gazdák. Azaz, a korábbi 6-8 liter tejet adó fejőstehenek helyett 25 litert adó szarvasmarhákat tenyésztenek. Ennek értelmében, habár a szarvasmarhák mennyisége csökken, az állományok minősége nő.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 11., vasárnap

Oktatnak, tanítanak és láttatnak a huszártoborzók

Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.

Oktatnak, tanítanak és láttatnak a huszártoborzók
2025. május 11., vasárnap

Nem szavainkból, hanem tetteinkből tanulnak a gyermekek

A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.

Nem szavainkból, hanem tetteinkből tanulnak a gyermekek
2025. május 11., vasárnap

Az AUR szerint George Simonnak tulajdonított hamis levél terjed a közösségi oldalakon

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.

Az AUR szerint George Simonnak tulajdonított hamis levél terjed a közösségi oldalakon
2025. május 11., vasárnap

Nicușor Dan: a romániai magyaroknak is joguk van beleszólni abba, hogy milyen irányban haladjon az ország

Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.

Nicușor Dan: a romániai magyaroknak is joguk van beleszólni abba, hogy milyen irányban haladjon az ország
2025. május 11., vasárnap

Jövő héten is kitart a szokatlanul hideg, csapadékos idő

A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.

Jövő héten is kitart a szokatlanul hideg, csapadékos idő
2025. május 11., vasárnap

Nőtt a nyugdíjasok és a szociális juttasában részesülők száma is

Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.

Nőtt a nyugdíjasok és a szociális juttasában részesülők száma is
2025. május 11., vasárnap

Áramszünet lesz több Hargita és Maros megyei településen

Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.

Áramszünet lesz több Hargita és Maros megyei településen
2025. május 11., vasárnap

Májusi fagy: mínusz 1 fok alá hűlt Csíkban

Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.

Májusi fagy: mínusz 1 fok alá hűlt Csíkban
2025. május 11., vasárnap

A legősibb szakma virágzása eleinknél

A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.

A legősibb szakma virágzása eleinknél
A legősibb szakma virágzása eleinknél
2025. május 11., vasárnap

A legősibb szakma virágzása eleinknél

2025. május 10., szombat

Orbán–Kelemen egyeztetés: a magyar kormány meghatározónak tekinti az RMDSZ álláspontját

Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.

Orbán–Kelemen egyeztetés: a magyar kormány meghatározónak tekinti az RMDSZ álláspontját