Csak reklámfelületen volt más neve, hivatalosan mindig Udvarhely Néptáncműhelynek hívták az együttest
Fotó: Farkas Antal
A néhai Kacsó András elismert néptáncoktatóról neveznék el az Udvarhely Néptáncműhelyt. A névváltoztatás ötlete a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselő-testület legutóbbi ülésén is terítékre került, a javaslatról azonban sem a felvetés előtt, sem utána nem kérték ki az érintett intézmény, a néptáncműhely vezetőségének véleményét, így a döntést elhalasztották. A javaslattal kapcsolatban megkerestük a táncműhely igazgatóját, a városházán pedig az esetleges névváltás részleteiről érdeklődtünk.
2017. április 06., 13:412017. április 06., 13:41
2017. április 06., 16:122017. április 06., 16:12
A harminc éve elhunyt Kacsó András néptáncoktató nevét vegye fel az Udvarhely Néptáncműhely, erről terjesztett elő javaslatot – Jakab Árpád újságíró kezdeményezésére – Sinka Arnold, az RMDSZ-frakció képviselője az udvarhelyi önkormányzat legutóbbi ülésén. A határozattervezetről szóló elvi szavazást Jakab Attila ülésvezető egy későbbi időpontra halasztotta, mert az MPP–EMNP-koalíció akkor hallott először az ötletről.
Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely vezetője a tanácsülésről szóló cikkekből értesült a kezdeményezésről. Mint elmondta, sem az újságíró, sem az önkormányzati képviselő nem beszélt vele a határozattervezet iktatása előtt, utólag Jakab Attila, az MPP–EMNP-koalíció frakcióvezetője kereste meg, akitől annyit kért, hogy amikor érdemben tárgyalnának az intézmény átnevezéséről, hívják meg őt is.
– magyarázta. A sajtóban megjelent cikkeket követően a táncegyüttes tagjaival is beszélgettek a felvetésről, de az intézményvezető szerint korábban nem volt az Udvarhely Néptáncműhelyben tevékenykedők részéről névváltoztatásra vonatkozó javaslat, „még említésként sem”. Így a témafelvetés is meglepte, és az is, hogy bármilyen előzetes megbeszélés, értesítés nélkül került napirendre a névcsere.
„Ez szerepel minden hivatalos okiratban, és hivatalosan sosem volt megváltoztatva. Egyik elődöm egy logóváltoztatásnál tért át a Táncműhely megnevezésre, évekig ez jelent meg a reklámfelületeken is, de a hivatalos okmányokon továbbra sem változott a táncegyüttes neve” – mondta Orendi, aki a tervezőt, Kubanek Lászlót kérte meg utólag, hogy ismét Néptáncműhelyként jelenjen meg az intézmény neve a logón. „Tudatosan ezt használom, tevékenységünket a Néptáncműhely elnevezés tükrözi leginkább” – tette hozzá az igazgató.
Érdeklődésünkre Jakab Attila, az MPP–EMNP-koalíció frakcióvezetője arról tájékoztatott, hogy egy hónap haladékot kértek az ülésen, azóta az Udvarhely Néptáncműhely vezetőjével beszélt a felvetésről, de megkérte, hogy írásban is véleményezze a névváltoztatás javaslatát és fogalmazza meg az intézmény álláspontját. „Emellett egy független, a tánckultúrához közel álló személyt is megkértünk, hogy véleményezze az ötletet. Vélhetőleg a következő ülést megelőzően beszélni fogunk erről a kulturális bizottság ülésén, ahova az Udvarhely Néptáncműhely vezetőjét is meghívjuk” – mondta Jakab Attila.
Hogyan cserélhet nevet egy intézmény?
Arról is érdeklődtünk a polgármesteri hivatal sajtóosztályán, hogy miként lehet hivatalosan is „átkeresztelni” egy intézményt. Simon Mária Tímea szóvivő közölte, hogy elsőként egy civil szervezetnek vagy egy magánszemélynek névadási javaslatot kell benyújtania a polgármesteri hivatalhoz, meg is indokolva, hogy miért azt a nevet javasolja az intézménynek, érveket kell felsorakoztatnia a választott személyiség történelmi jelentősége mellett, rámutatva, hogy az illető hozzájárult a város hírnevének öregbítéséhez, vagy munkássága az egyetemes és a magyar kultúra, tudományosság része. Ezt követően a javasolt nevet felterjesztik az önkormányzati képviselő-testülethez, melynek egy névadó bizottsága is van. A bizottságnak össze kell ülnie és meg kell vitatnia a javaslatot, amelyet ezt követően a prefektúra mellett működő, független szakértőkből álló megyei névadási bizottsághoz kell felterjeszteni. A megyei bizottság döntése csak konzultatív jellegű, de kötelező módon ki kell kérni a véleményét. A megyei bizottságnak harmincnapos határideje van a döntés meghozatalára, utána a helyi tanácsnak kell határoznia az ügyben. Amennyiben a képviselő-testület elfogadja a javaslatot, az lesz az új neve az intézménynek.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
szóljon hozzá!