A Csíkcsomortáni Magyarok Nagyasszonya Ifjúsági Néptánccsoport. Összetartó csapat alakult ki az évek során
Fotó: Varga Emőke
Több mint tíz éve alapított néptánccsoportot Csíkcsomortánban gyermekeknek és ifjaknak Dezső Tibor Attila református lelkész. Mindkét csoport a Magyarok Nagyasszonya nevet kapta. Az itteni néptáncosok büszkeségei a falunak – véli Gábos Endre táncoktató.
2017. április 25., 14:032017. április 25., 14:03
Öt éve tanítja táncolni a csomortáni gyerekeket és fiatalokat a tavaly Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Gábos Endre, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes táncosa. A csoportokat Dezső Tibor tiszteletes 2006-ban alapította, de mivel aztán Zágonba került szolgálni,
Felajánlotta, hogy megkeresi számukra azt, akit szeretnének, hogy oktassa őket.
„Volt pár táncos, aki átjárt a csobotfalvi néptánccsoportba is, ott tanítottam egy alkalommal felcsíki verbunkot, és onnan ismertek.
A falusi közeg mindig másabb. Csomortán egy kis falu, nincsenek sokan, de nagyon lelkesek és barátságosak velem és egymással is. Amikor odakerültem, néztem, hogy az óvodást pártfogolja a hatodikos,
– mutatott rá Gábos Endre.
Gábor Endre
Fotó: Pinti Attila
A legkisebbek óvodások, a nagyobbak zöme öt és hatodik osztályos. A próbákat heti rendszerességgel tartják, amikor fellépésre készülnek, akkor hetente több alkalommal is találkoznak – ahogy az idejük engedi. Járnak a Hargita együttes és az András Alapítvány által szervezett Csűrdöngölő néptánctalálkozókra, fellépnek a falunapokon,
De nagy élmény volt számukra az is, amikor Kostelekre mentek fellépni, a hegyen át traktorral, és végig énekeltek az úton. „A kicsik még nem voltak Magyarországon, de bele fognak nőni ebbe a helyzetbe. Eddig inkább a felkészülési korszakban voltak, és csűrdöngölőkor vagy falunapokkor léptek fel, hogy ők is szokják a fellépést.
A fellépésekkor zenészek húzzák a talpalávalót. Minden egyes figuratanulásnál nem mennek be ugyan próbára, de amikor a koreográfiát rakják össze, bemennek és közösen állítják össze a zenei anyagot.
A Csíkcsomortáni Magyarok Nagyasszonya Gyermek Néptánccsoport
Fotó: Varga Emőke
Az oktató rámutatott, a nagyobbak szívesen járnak táncházba. Beöltöznek viseletbe, és közösen mennek. „Nagyon összetartó a csapat. Ha egyet meglátok a táncházban, biztos, hogy tíz perc múlva a többi is előkerül. Egy jó baráti társaság alakult ki. Ez a tiszteletesnek is köszönhető, már eleve úgy kezdte őket nevelni, hogy szokjanak össze. Végül is falustársak, és jó, ha van egy mag, akik összejárnak és jól érzik magukat. Másrészt pedig a falubeliek felnéznek rájuk. Megnézik falunapokkor, hogy milyen ügyesen táncolnak, következő évben ismét, hogy mennyit fejlődtek.
– hangsúlyozta Gábos. Hozzátette, nem is szabad kérdés legyen, hogy kell-e ismerjük a táncainkat, mert ez a miénk. Mint mondta, sokfelé tanított már a megyében az elmúlt húsz évben, és azt tapasztalta, hogy aki kezdi megtanulni a néptáncot, az megszereti. „Kérdeztem sokszor: jártok-e diszkóba hétvégén? Egy idő után mondták, hogy eleinte elmentek, de egyre inkább unták. És akkor csak ilyen mulatságokba mennek, ahol lehet néptáncot táncolni.
Csíkcsomortáni Magyarok Nagyasszonya Ifjúsági Néptánccsoport
Gergely Dorottya, Gál Kinga, Boros Szilvia, Elekes Kalló Noémi, Miklós Emőke, Gergely Karolina,
Csibi Nándor, László Zsolt, Ferencz Zsolt, Baczoni Gellért, Baczoni Szilveszter, Ferencz Dávid, Ferencz Ildikó, György László, Csomortáni Csongor, Fekete Albert, Petres Boglárka, Ferencz Mónika, Lajos Orsolya, Gergely Apollónia, Karácsony Kinga, Petres Attila
Csíkcsomortáni Magyarok Nagyasszonya Gyermek Néptánccsoport
Acatrinei Brigitta, Acatrinei Dániel, Acatrinei Mihály, Antal Ferenc, Antal Orsolya, Antal Tamás, Baczoni Bence, Baczoni Réka, Balázs Viktória, Bartalis Krisztina, Benchea Gyula, Bende Henrietta, Ciceu András, Farkas Denisa, Fekete Kászoni Endre, Fekete Kászoni Kinga, Ferencz Boróka, Ferencz Cecilia, Ferencz Vince, Fülöp Barbara, Gál Ágnes, Gál Ede, Gál Eszter, Gál Sándor, Gergely Magor, Hafliger Kristóf, Karácsony Beáta, Pál Andrea, Páncél Ágnes, Páncél Antal, Páncél Mária, Tache Amelia.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!