
Akár a 35 százalékos részvételi arány is elérhető a népszámlálás online szakaszán
Fotó: Haáz Vince
1,77 millió beküldött kérdőívről számolt be az Országos Statisztikai Intézet a hét elején, ami azt jelenti, hogy a lakosság 8–9 százaléka már részt vett a népszámláláson. A székelyföldiek nagyon változóan teljesítenek: Kovászna megye ott az élvonalban, az ország 45 megyéjéből ugyanis a 7. a legjobban teljesítők között, Maros megye 12., Hargita megye azonban csupán a mezőny második felében teljesít.
2022. április 03., 21:232022. április 03., 21:23
2022. április 03., 21:262022. április 03., 21:26
Bár a Statisztikai Intézet 1,77 millió kitöltött kérdőívről számolt be, ezek között még lehetnek csak részben kitöltött kérdőívek, másodlagos lakások űrlapjai, illetve duplumok (másodpéldányok) is – hívja fel a figyelmet a Népszámlálás.ro sajtóközleményében. Ennek ellenére feltételezhető, hogy a lakosság 8-9 százaléka már részt vett a népszámláláson. „Ez viszonylag jó aránynak tekinthető, ha sikerül fenntartani az érdeklődést, akkor az önkitöltéses szakaszban elérhető a 35 százalékos részvételi arány” – áll a közleményében.
A számokból kiderül az is, hogy a háztartások mintegy fele egyénileg, másik fele a települési összeírópontokon regisztrált, tehát mindkét módszer népszerűnek tűnik. A kezdeti technikai problémák megoldódtak, most már jól működik a rendszer.
Ez két szempontból is problémás: egyrészt az adatok hiányosak lesznek, másrészt nagy valószínűséggel ezeket a hiányosan kitöltött kérdőíveket az intézet nem fogja érvényesíteni. Akik már kitöltötték az űrlapjukat, ennek érvényességét ezen a honlapon ellenőrizhetik. Ha a kérdőív nincsen „validálva” (érvényesítve), akkor újra kell kezdeni a folyamatot: ismét regisztrálni kell a teljes háztartást, de csak azon személyek kérdőíveit kell újra kitölteni, akiknek nem volt elfogadva.
Fotó: Haáz Vince
A nyilvánosan elérhető részvételi adatok szerint az erdélyi megyék jól teljesítenek, az első tíz megye között van Brassó a 2. helyen, Kovászna megye a 7., Maros megye a 12. helyezett a megyék sorrendjében.
Gáspár Botond, a népszámlálás marosvásárhelyi koordinátora elmondta, a marosvásárhelyi összeíró pontokhoz hétfőig több mint kétezren mentek el segítséget kérni. Marosvásárhelyen mintegy 11 ezer kitöltött kérdőív született két hét alatt, ebből a 11 ezerből 2500 a vásárhelyi összeíró pontokon. Gáspár Botond rámutatott, azért nem lehet ezt 2500 személynek nevezni, mert a lakásokra is külön kérdőív vonatkozik, a statisztika pedig most nem méri, hogy hány személy és hány ház. „Kimutatásaink alapján a hozzánk fordulók 85 százaléka 65 év feletti nyugdíjas, de a fennmaradó rész is szinte kizárólag 55 év fölötti.
– mondta a népszámlálás vásárhelyi koordinátora. Hozzátette, ezekre a személyekre jellemző, hogy nincs számítógépük vagy bármilyen okos eszközük, és nem is boldogulnak az online világban, így nagy szükségük van a kérdezőbiztosok segítéségére.
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen tíz összeíró pontban összesen 14-en segítik a betérőket, Gáspár Botond a Székelyhon kérdésére elmondta, igyekeztek úgy kiválogatni a munkatársakat, hogy a román anyanyelvűek is pár szót beszéljenek legalább magyarul. Amúgy az elmúlt bő két hét tapasztalata azt mutatja, hogy a kövesdombi és a November 7. lakónegyedi összeíró pontokhoz tértek be leggyakrabban.
Székelyudvarhelyen keddel bezárólag az összeíró pontokban összesen 405-ön töltötték ki a népszámlálási kérdőívet, ez azt jelenti, hogy az udvarhelyi összesen kitöltött kérdőívek 22 százaléka az összeíró pontokon született – tudtuk meg Veimberger Noémitől, a népszámlálás városi koordinátorától.
Rámutatott, a nyolc székelyudvarhelyi összeíró pontból a legnépszerűbb a Kuvar negyedi lakószövetség székhelyén működő. „Az a tapasztalatunk, hogy főként az idősek térnek be az összeíró pontokra. Azonban azt is megfigyeltük, hogy az összeíró pontok aktivitása a számlálóbiztos aktivitásától is függ. Vannak olyan központjaink, amelyeknek a számlálóbiztosa összejárta a lakónegyedet, úgy népszerűsítette ezt a lehetőséget, s ott bizony meglátszik ez az eredményeken is” – fogalmazott Veimberger Noémi. A számlálóbiztosoknak amúgy előny, ha jól végzik a dolgukat, népszerűsítenek, ugyanis kitöltött kérdőívek alapján kapják a fizetésüket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!