
Akár a 35 százalékos részvételi arány is elérhető a népszámlálás online szakaszán
Fotó: Haáz Vince
1,77 millió beküldött kérdőívről számolt be az Országos Statisztikai Intézet a hét elején, ami azt jelenti, hogy a lakosság 8–9 százaléka már részt vett a népszámláláson. A székelyföldiek nagyon változóan teljesítenek: Kovászna megye ott az élvonalban, az ország 45 megyéjéből ugyanis a 7. a legjobban teljesítők között, Maros megye 12., Hargita megye azonban csupán a mezőny második felében teljesít.
2022. április 03., 21:232022. április 03., 21:23
2022. április 03., 21:262022. április 03., 21:26
Bár a Statisztikai Intézet 1,77 millió kitöltött kérdőívről számolt be, ezek között még lehetnek csak részben kitöltött kérdőívek, másodlagos lakások űrlapjai, illetve duplumok (másodpéldányok) is – hívja fel a figyelmet a Népszámlálás.ro sajtóközleményében. Ennek ellenére feltételezhető, hogy a lakosság 8-9 százaléka már részt vett a népszámláláson. „Ez viszonylag jó aránynak tekinthető, ha sikerül fenntartani az érdeklődést, akkor az önkitöltéses szakaszban elérhető a 35 százalékos részvételi arány” – áll a közleményében.
A számokból kiderül az is, hogy a háztartások mintegy fele egyénileg, másik fele a települési összeírópontokon regisztrált, tehát mindkét módszer népszerűnek tűnik. A kezdeti technikai problémák megoldódtak, most már jól működik a rendszer.
Ez két szempontból is problémás: egyrészt az adatok hiányosak lesznek, másrészt nagy valószínűséggel ezeket a hiányosan kitöltött kérdőíveket az intézet nem fogja érvényesíteni. Akik már kitöltötték az űrlapjukat, ennek érvényességét ezen a honlapon ellenőrizhetik. Ha a kérdőív nincsen „validálva” (érvényesítve), akkor újra kell kezdeni a folyamatot: ismét regisztrálni kell a teljes háztartást, de csak azon személyek kérdőíveit kell újra kitölteni, akiknek nem volt elfogadva.
Fotó: Haáz Vince
A nyilvánosan elérhető részvételi adatok szerint az erdélyi megyék jól teljesítenek, az első tíz megye között van Brassó a 2. helyen, Kovászna megye a 7., Maros megye a 12. helyezett a megyék sorrendjében.
Gáspár Botond, a népszámlálás marosvásárhelyi koordinátora elmondta, a marosvásárhelyi összeíró pontokhoz hétfőig több mint kétezren mentek el segítséget kérni. Marosvásárhelyen mintegy 11 ezer kitöltött kérdőív született két hét alatt, ebből a 11 ezerből 2500 a vásárhelyi összeíró pontokon. Gáspár Botond rámutatott, azért nem lehet ezt 2500 személynek nevezni, mert a lakásokra is külön kérdőív vonatkozik, a statisztika pedig most nem méri, hogy hány személy és hány ház. „Kimutatásaink alapján a hozzánk fordulók 85 százaléka 65 év feletti nyugdíjas, de a fennmaradó rész is szinte kizárólag 55 év fölötti.
– mondta a népszámlálás vásárhelyi koordinátora. Hozzátette, ezekre a személyekre jellemző, hogy nincs számítógépük vagy bármilyen okos eszközük, és nem is boldogulnak az online világban, így nagy szükségük van a kérdezőbiztosok segítéségére.
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen tíz összeíró pontban összesen 14-en segítik a betérőket, Gáspár Botond a Székelyhon kérdésére elmondta, igyekeztek úgy kiválogatni a munkatársakat, hogy a román anyanyelvűek is pár szót beszéljenek legalább magyarul. Amúgy az elmúlt bő két hét tapasztalata azt mutatja, hogy a kövesdombi és a November 7. lakónegyedi összeíró pontokhoz tértek be leggyakrabban.
Székelyudvarhelyen keddel bezárólag az összeíró pontokban összesen 405-ön töltötték ki a népszámlálási kérdőívet, ez azt jelenti, hogy az udvarhelyi összesen kitöltött kérdőívek 22 százaléka az összeíró pontokon született – tudtuk meg Veimberger Noémitől, a népszámlálás városi koordinátorától.
Rámutatott, a nyolc székelyudvarhelyi összeíró pontból a legnépszerűbb a Kuvar negyedi lakószövetség székhelyén működő. „Az a tapasztalatunk, hogy főként az idősek térnek be az összeíró pontokra. Azonban azt is megfigyeltük, hogy az összeíró pontok aktivitása a számlálóbiztos aktivitásától is függ. Vannak olyan központjaink, amelyeknek a számlálóbiztosa összejárta a lakónegyedet, úgy népszerűsítette ezt a lehetőséget, s ott bizony meglátszik ez az eredményeken is” – fogalmazott Veimberger Noémi. A számlálóbiztosoknak amúgy előny, ha jól végzik a dolgukat, népszerűsítenek, ugyanis kitöltött kérdőívek alapján kapják a fizetésüket.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!