
Akár a 35 százalékos részvételi arány is elérhető a népszámlálás online szakaszán
Fotó: Haáz Vince
1,77 millió beküldött kérdőívről számolt be az Országos Statisztikai Intézet a hét elején, ami azt jelenti, hogy a lakosság 8–9 százaléka már részt vett a népszámláláson. A székelyföldiek nagyon változóan teljesítenek: Kovászna megye ott az élvonalban, az ország 45 megyéjéből ugyanis a 7. a legjobban teljesítők között, Maros megye 12., Hargita megye azonban csupán a mezőny második felében teljesít.
2022. április 03., 21:232022. április 03., 21:23
2022. április 03., 21:262022. április 03., 21:26
Bár a Statisztikai Intézet 1,77 millió kitöltött kérdőívről számolt be, ezek között még lehetnek csak részben kitöltött kérdőívek, másodlagos lakások űrlapjai, illetve duplumok (másodpéldányok) is – hívja fel a figyelmet a Népszámlálás.ro sajtóközleményében. Ennek ellenére feltételezhető, hogy a lakosság 8-9 százaléka már részt vett a népszámláláson. „Ez viszonylag jó aránynak tekinthető, ha sikerül fenntartani az érdeklődést, akkor az önkitöltéses szakaszban elérhető a 35 százalékos részvételi arány” – áll a közleményében.
A számokból kiderül az is, hogy a háztartások mintegy fele egyénileg, másik fele a települési összeírópontokon regisztrált, tehát mindkét módszer népszerűnek tűnik. A kezdeti technikai problémák megoldódtak, most már jól működik a rendszer.
Ez két szempontból is problémás: egyrészt az adatok hiányosak lesznek, másrészt nagy valószínűséggel ezeket a hiányosan kitöltött kérdőíveket az intézet nem fogja érvényesíteni. Akik már kitöltötték az űrlapjukat, ennek érvényességét ezen a honlapon ellenőrizhetik. Ha a kérdőív nincsen „validálva” (érvényesítve), akkor újra kell kezdeni a folyamatot: ismét regisztrálni kell a teljes háztartást, de csak azon személyek kérdőíveit kell újra kitölteni, akiknek nem volt elfogadva.
Fotó: Haáz Vince
A nyilvánosan elérhető részvételi adatok szerint az erdélyi megyék jól teljesítenek, az első tíz megye között van Brassó a 2. helyen, Kovászna megye a 7., Maros megye a 12. helyezett a megyék sorrendjében.
Gáspár Botond, a népszámlálás marosvásárhelyi koordinátora elmondta, a marosvásárhelyi összeíró pontokhoz hétfőig több mint kétezren mentek el segítséget kérni. Marosvásárhelyen mintegy 11 ezer kitöltött kérdőív született két hét alatt, ebből a 11 ezerből 2500 a vásárhelyi összeíró pontokon. Gáspár Botond rámutatott, azért nem lehet ezt 2500 személynek nevezni, mert a lakásokra is külön kérdőív vonatkozik, a statisztika pedig most nem méri, hogy hány személy és hány ház. „Kimutatásaink alapján a hozzánk fordulók 85 százaléka 65 év feletti nyugdíjas, de a fennmaradó rész is szinte kizárólag 55 év fölötti.
– mondta a népszámlálás vásárhelyi koordinátora. Hozzátette, ezekre a személyekre jellemző, hogy nincs számítógépük vagy bármilyen okos eszközük, és nem is boldogulnak az online világban, így nagy szükségük van a kérdezőbiztosok segítéségére.
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen tíz összeíró pontban összesen 14-en segítik a betérőket, Gáspár Botond a Székelyhon kérdésére elmondta, igyekeztek úgy kiválogatni a munkatársakat, hogy a román anyanyelvűek is pár szót beszéljenek legalább magyarul. Amúgy az elmúlt bő két hét tapasztalata azt mutatja, hogy a kövesdombi és a November 7. lakónegyedi összeíró pontokhoz tértek be leggyakrabban.
Székelyudvarhelyen keddel bezárólag az összeíró pontokban összesen 405-ön töltötték ki a népszámlálási kérdőívet, ez azt jelenti, hogy az udvarhelyi összesen kitöltött kérdőívek 22 százaléka az összeíró pontokon született – tudtuk meg Veimberger Noémitől, a népszámlálás városi koordinátorától.
Rámutatott, a nyolc székelyudvarhelyi összeíró pontból a legnépszerűbb a Kuvar negyedi lakószövetség székhelyén működő. „Az a tapasztalatunk, hogy főként az idősek térnek be az összeíró pontokra. Azonban azt is megfigyeltük, hogy az összeíró pontok aktivitása a számlálóbiztos aktivitásától is függ. Vannak olyan központjaink, amelyeknek a számlálóbiztosa összejárta a lakónegyedet, úgy népszerűsítette ezt a lehetőséget, s ott bizony meglátszik ez az eredményeken is” – fogalmazott Veimberger Noémi. A számlálóbiztosoknak amúgy előny, ha jól végzik a dolgukat, népszerűsítenek, ugyanis kitöltött kérdőívek alapján kapják a fizetésüket.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!