Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
A Maros megyei önkormányzat két új ingatlant vásárolt. Egyik helyszínen szabadtéri néprajzi múzeumot alakítanának ki, míg a másikon kutatóközpont jönne létre.
2018. szeptember 05., 13:022018. szeptember 05., 13:02
2018. szeptember 05., 13:252018. szeptember 05., 13:25
Az egyik, Szentlászlón található 63 ezer lejbe került. A 4474 négyzetméteres telken jelenleg három építmény áll, és a tervek szerint
ahol a nyárádmenti, Kis-Küküllő menti, Alsó-Maros menti és mezőségi hagyományos háztartásokat és mesterségeket (fazekasság, fafeldolgozás, kötés, szövés, illetve a mezőgazdasági tevékenységek közül a szőlőtermesztés) mutatnák be.
A másik ingatlan Mikházán található, 54 ezer lejbe került. Ez egy hagyományos falusi háztartás, amely a római régészeti lelőhely közvetlen közelében található.
Tervezik többek között egy tisztító, konzerváló és restauráló laboratórium kialakítását, egy irodát, ahol digitalizálhatják a leleteket és feldolgozhatják a terepen gyűjtött adatokat, egy ideiglenes raktárt a régészeti leletek számára, egy raktárt a szerszámoknak, egy öltöző és egy illemhelyiség kialakítását a múzeum alkalmazottai számára.
A megyei múzeum középtávú tervei között szerepel az is, hogy az egyik épületet átalakítsák, és abban múzeumpedagógiai és kísérleti régészeti tevékenységeket folytassanak, illetve, hogy kialakítsanak egy multifunkcionális konferenciatermet.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!