
A dzsesszről és bluesról szól a hétvége. Archív
Fotó: Toró Attila
Sepsiszentgyörgyre szólítja a dzsessz és a blues műfajok kedvelőit a háromnapos fesztivál, amely idén is igazi zenei csemegét kínál a hallgatóknak. A harmadik kiadáson is változatosan alakul az előadóművészek listája: olasz, magyar, és román zenészek élő játékát is hallhatják azok, akik ellátogatnak a fesztiválra, június 28–30. között az ’56-os emlékparkba.
2024. június 27., 18:032024. június 27., 18:03
A nyár megállíthatatlanul tombol, erről nemcsak az időjárás, hanem az eseménydús hétvégék is tanúskodnak. A 3. Sepsi Jazz&Blues Fesztivál a zenehallgatók egy újabb rétegét vonzza be, Lázár-Prezsmer Endre, a fesztivál szervezője szerint az első kiadás óta pedig egyre növekszik az eseményre való igény.
– nyilatkozott a szervező.
A zongorista Harry Tavitian a fesztivál egyik büszkesége. Lázár-Prezsmer Endre szerint már csak azért is különleges az előadó (aki 50 éve debütált a romániai dzsesszben), mert évek óta nem zenélt, a sepsiszentgyörgyi alkalomra azonban sikerült meggyőzni. Avantgárd dzsessz és archaikus blues váltakozik zenéjében, amelyet pályája kezdete óta erős etnikai véna jellemez. A fesztiválon vele játszó Cserey Csaba Tavitian egyik kedvenc partnere, az ország egyik legötletesebb jazz-ütőhangszeresének tartja.
Snétberger Ferenc és Tony Lakatos duója is különleges meghívottak, Snétberger gitárvirtuózként, Lakatos szaxofonosként nyűgözi le a hallgatóságot. „Németországban élnek és világszinten elismert muzsikusok. Őket akár a fesztivál csillagainak is nevezhetnénk” – fűzte hozzá a szervező a dzsessz műfajt képviselő zenészekről.
Kiemelendő továbbá az olaszországi Veronából származó Roberto Morbioli, dinamikus blues művész, aki magával ragadó gitár- és énektehetségéről híres. A szintén olasz származású Andrea Caggiari basszusgitáros és énekes, valamint a romániai születésű de Amerikában debütáló Liviu Pop dobos fogják Morbiolival együtt alkotni a fesztiválon fellépő triót.
Az eseménynek az ’56-os emlékpart biztosít helyszínt. Archív
Fotó: Toró Attila
Hazai magyar formációként a Sárosi Péter Azara fog fellépni, amelynek zenészei a modern dzsessz világát varázsolják elő. Hangzásban gazdag, saját dalokat és feldolgozásokat játszanak. Tóth Viktor neve már ismerősen hangozhat a városnak, több formációval is lépett már fel Sepsiszentgyörgyön, most a Skylark Metropolitannal érkezik.
Velük azonban még nem ér véget a sor: jön a Blúz Bend, Ewiva és Lantos Zoltán, Tariqa, Amphitrio, valamint Berti Barbera és Nicu Pătoi – tőlük csemegézhetnek a műfaji színességre nyitott hallgatók. A napijegyek és bérletek itt vásárolhatók meg, de a kedvezményes napijegyeket és standard belépőket a városi kulturális szervezőirodában, illetve a helyszínen be lehet szerezni. A fesztivált a Sepsi Jazz&Blues Egyesület szervezi, partnerségben a helyi önkormányzattal, a Kónya Ádám Művelődési Házzal és MOL – Új Európa Alapítvány kiemelt támogatásával.
A teljes program
Péntek: 18.00: Blúz Bend (RO); 19.30: Snétberger Ferenc – Tony Lakatos (DE); 21.00: Harry Tavitian – Cserey Csaba (RO);
Szombat: 16.30: Tóth Viktor – Skylark Metropolitan (HU); 18.00: Ewiva feat. Lantos Zoltán (HU); 21.00: Roberto Morbioli Trio (IT-USA);
Vasárnap: 18.00: Amphitrio (RO); 19.30: Berti Barbera – Nicu Pătoi (RO); 21.00: Sárosi Péter Azara feat. Tasi Nóra (RO).
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!