
A dzsesszről és bluesról szól a hétvége. Archív
Fotó: Toró Attila
Sepsiszentgyörgyre szólítja a dzsessz és a blues műfajok kedvelőit a háromnapos fesztivál, amely idén is igazi zenei csemegét kínál a hallgatóknak. A harmadik kiadáson is változatosan alakul az előadóművészek listája: olasz, magyar, és román zenészek élő játékát is hallhatják azok, akik ellátogatnak a fesztiválra, június 28–30. között az ’56-os emlékparkba.
2024. június 27., 18:032024. június 27., 18:03
A nyár megállíthatatlanul tombol, erről nemcsak az időjárás, hanem az eseménydús hétvégék is tanúskodnak. A 3. Sepsi Jazz&Blues Fesztivál a zenehallgatók egy újabb rétegét vonzza be, Lázár-Prezsmer Endre, a fesztivál szervezője szerint az első kiadás óta pedig egyre növekszik az eseményre való igény.
– nyilatkozott a szervező.
A zongorista Harry Tavitian a fesztivál egyik büszkesége. Lázár-Prezsmer Endre szerint már csak azért is különleges az előadó (aki 50 éve debütált a romániai dzsesszben), mert évek óta nem zenélt, a sepsiszentgyörgyi alkalomra azonban sikerült meggyőzni. Avantgárd dzsessz és archaikus blues váltakozik zenéjében, amelyet pályája kezdete óta erős etnikai véna jellemez. A fesztiválon vele játszó Cserey Csaba Tavitian egyik kedvenc partnere, az ország egyik legötletesebb jazz-ütőhangszeresének tartja.
Snétberger Ferenc és Tony Lakatos duója is különleges meghívottak, Snétberger gitárvirtuózként, Lakatos szaxofonosként nyűgözi le a hallgatóságot. „Németországban élnek és világszinten elismert muzsikusok. Őket akár a fesztivál csillagainak is nevezhetnénk” – fűzte hozzá a szervező a dzsessz műfajt képviselő zenészekről.
Kiemelendő továbbá az olaszországi Veronából származó Roberto Morbioli, dinamikus blues művész, aki magával ragadó gitár- és énektehetségéről híres. A szintén olasz származású Andrea Caggiari basszusgitáros és énekes, valamint a romániai születésű de Amerikában debütáló Liviu Pop dobos fogják Morbiolival együtt alkotni a fesztiválon fellépő triót.
Az eseménynek az ’56-os emlékpart biztosít helyszínt. Archív
Fotó: Toró Attila
Hazai magyar formációként a Sárosi Péter Azara fog fellépni, amelynek zenészei a modern dzsessz világát varázsolják elő. Hangzásban gazdag, saját dalokat és feldolgozásokat játszanak. Tóth Viktor neve már ismerősen hangozhat a városnak, több formációval is lépett már fel Sepsiszentgyörgyön, most a Skylark Metropolitannal érkezik.
Velük azonban még nem ér véget a sor: jön a Blúz Bend, Ewiva és Lantos Zoltán, Tariqa, Amphitrio, valamint Berti Barbera és Nicu Pătoi – tőlük csemegézhetnek a műfaji színességre nyitott hallgatók. A napijegyek és bérletek itt vásárolhatók meg, de a kedvezményes napijegyeket és standard belépőket a városi kulturális szervezőirodában, illetve a helyszínen be lehet szerezni. A fesztivált a Sepsi Jazz&Blues Egyesület szervezi, partnerségben a helyi önkormányzattal, a Kónya Ádám Művelődési Házzal és MOL – Új Európa Alapítvány kiemelt támogatásával.
A teljes program
Péntek: 18.00: Blúz Bend (RO); 19.30: Snétberger Ferenc – Tony Lakatos (DE); 21.00: Harry Tavitian – Cserey Csaba (RO);
Szombat: 16.30: Tóth Viktor – Skylark Metropolitan (HU); 18.00: Ewiva feat. Lantos Zoltán (HU); 21.00: Roberto Morbioli Trio (IT-USA);
Vasárnap: 18.00: Amphitrio (RO); 19.30: Berti Barbera – Nicu Pătoi (RO); 21.00: Sárosi Péter Azara feat. Tasi Nóra (RO).
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
szóljon hozzá!