
A frissen végzett fiatalok havonta 299 lejt kaphatnak munkanélküli segélyként. Képünk illusztráció
Fotó: Thomas Câmpean
Viszonylag kevesen jelentkeztek be álláskeresőként a munkaerő-elhelyező ügynökséghez az idei középiskolát végzett fiatalok közül Hargita megyében, és még kevesebben igényelték a munkanélküli segélyt az erre megszabott határidőig.
2023. augusztus 17., 07:572023. augusztus 17., 07:57
A középiskolát vagy egyetemet végzett fiatalok a tanulmányaik befejezésétől számított 60 napon belül kell bejelentkezzenek álláskeresőként a megyei munkaerő-elhelyező ügynökségnél ahhoz, hogy
A gimnáziumot végzett fiatalok esetében járt le a legkorábban – e hónap elején – a 60 napos határidő, de az adatok szerint
A gimnáziumok idei végzősei közül 335-en jelentkeztek álláskeresőként a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökségnél – tudtuk meg Jánó Edittől, az intézmény osztályvezetőjétől. A regisztráltak a 60 napos határidő végétől számított 10 napon belül igényelhették a munkanélküli segélyt, ezt 93-an tették meg. Ugyanakkor
Idén valamivel több mint 2000 diák érettségizett Hargita megyében, ez a szám alapján az álláskeresőként az ügynökséghez bejelentkezettek száma nem túl nagy, de nagyjából megegyezik az előző évek adataival. Annak, hogy a középoiskolát végzetteknek kevesebb mint a 20 százaléka jelentkezett be az ügynökségnél, és még kevesebben igényelték a munkanélküli segélyt, két magyarázata lehet.
– vázolta a lehetséges okokat Jánó Edit. Hozzáfűzte, a segély kötelezettségekkel is jár, ugyanis, ha a fiatal végzettségének, szakmájának megfelelő munkát tud biztosítani az ügynökség, azt ő el kell fogadja, vagy képzésen kell részt vegyen. „Emiatt az utóbbi években kevés fiatal jelentkezik be, mert kevés is a pénz, és az kötelezettségekkel is jár” – mondta.
A vonatkozó törvény értelmében azok a fiatalok, akik az említett 60 napos határidőn belül bejelentkeztek az ügynökséghez álláskeresőként, és 12 hónapnál hosszabb időszakra szóló munkaszerződéssel teljes munkaidős állást találnak, jövedelemkiegészítést is kaphatnak az államtól.
Az országos keret azonban kiürült, jelenleg nincs pénz e célra, így egyelőre nem kaphatja meg a támogatást az az idén végzett 22 fiatal sem, akik már munkába álltak.
Jánó Edit azonban elmondta, hogy akár hónapokkal az alkalmazás után is igényelhető a jövedelemkiegészítés, így
Az alkalmazás utáni igénylésnek mindössze annyi jelentősége van, hogy a 12 hónapos időszakot ilyen esetekben a kérés iktatásnak dátumától datálják.
Az elmúlt napok havazása és erős széllökései nemcsak vastag hótakarót hoztak Székelyföld-szerte, hanem több megyében áramkimaradásokhoz is vezettek, többek között Hargita megyében is maradtak ellátás nélkül fogyasztók.
Az elmúlt 24 órában 96 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 97 személynek nyújtottak segítséget – tájékoztatott hétfőn a Salvamont.
17 428-ra csökkent azoknak a felhasználóknak a száma, akiknél szünetelt az áramszolgáltatás – közölte vasárnap este az energiaügyi minisztérium az országban sokakat érintő szolgáltatás-megszakadás állapotát ismertetve.
Dr. Balázsi Gábor székelyföldi származású, Egyesült Államokban élő fizikus, biofizikus és szintetikus biológus nemrég lelkendezve számolt be közösségi oldalán arról, hogy sikerült körbeutaznia a Földet. Emellett a rákkutatás helyzetére is rákérdeztünk.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter bejelentette, hogy kiküldi a tárca ellenőrző testületét a konstancai megyei kórházhoz, és kérni fogja a foglalkozás-egészségügyi bizottságtól az orvosi ügyelet teljesítése alóli felmentések felülvizsgálatát.
Jó metaforája az „egyszer minden véget ér” érzésnek a Stranger Things, aminek befejezése vegyes érzéseket keltett a nézőkben. Ez már nem az a sorozat 2026 elején, amit tíz évvel ezelőtt a szívünkbe zártunk. Spoileres kiritika.
Elhunyt Bräutigam Gábor, a Kispál és a Borz, valamint a Kiscsillag alapító dobosa. A zenész 60 éves volt.
A múlt év első kilenc hónapjában 2024 azonos időszakához képest 8,8 százalékkal 48,993 millióra csökkent a vasúti személyszállítást igénybe vevő utasok száma – közölte vasárnap az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország területének jelentős részére érvényes, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a havazás miatt.
Ilie Bolojan miniszterelnök szombat este azt nyilatkozta, bízik benne, hogy január 16-i ülésén az alkotmánybíróság dönteni fog a bírák és ügyészek különnyugdíját szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos beadványról.
szóljon hozzá!