Sokan naponta ingáznak az otthon és a munkahely között. Időben kell igényelni a támogatást. Illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Alig néhány kérelmet nyújtottak be a mobilitást ösztönző támogatásokra a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökséghez, noha a költözést vállaló regisztrált álláskeresők több száz lejes támogatásra jogosultak. Ha teljesítik a feltételeket.
2017. augusztus 18., 12:342017. augusztus 18., 12:34
2017. augusztus 18., 12:352017. augusztus 18., 12:35
Három éven át akár havi 900 lejt is kaphatnak azok, akik legkevesebb ötven kilométerre költöznek munkát vállalni, a munkába álló álláskeresők ingázási költségeinek nagy részét visszatérítik. Íme néhány példa, hogy milyen támogatástípusokat igényelhetnek a frissen munkába állók. Természetesen szigorú feltételeknek kell megfelelni, csakhogy eleve kevesen próbálkoznak.
Kész Róbertet, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség munkatársát kérdeztük, milyen típusú hozzájárulást igényelhetnek az érintettek, amennyiben az új munkahelyük miatt ingázni kényszerülnek vagy más településre kell költözniük. Sokan ugyanis nem tudnak ezekről a lehetőségekről, megyeszinten nagyon kevesen kértek ilyen típusú támogatást.
– jegyezte meg Kész Róbert.
Idén jelent meg az a jogszabály, amely áttelepülési támogatást (primă de relocare) biztosít azoknak a frissen alkalmazott álláskeresőknek, akik lakhelyüktől legkevesebb 50 kilométerre költöznek új munkahelyük végett. Azt is tudni kell, hogy az új lakhely vagy azon a településen kell legyen, ahol az új munkahely van, vagy annak a településnek közvetlen szomszédságában fekvő egyik településen.
Amennyiben Csíkrákosra költözne, már elesne a támogatástól, mert az nem szomszédos Csíkszeredával. A támogatás jelentős: három éven át havonta legtöbb 900 lejt kaphatnak, amelyből a lakbér, valamint a lakásfenntartási költségek 75 százalékát fedezhetik. A regisztrált álláskereső az alkalmazástól számítva 60 napon belül kell igényelje ezt a fajta támogatást. Jelenleg
Az országos mobilitási tervben szereplő településekből vagy településekre, legkevesebb 50 kilométeres távolságra költöző, frissen alkalmazott egyén vagy családja kaphat elhelyezkedési támogatást (primă de incadrare) egyszeri alkalommal.
Kikötés, hogy három évig nem költözhet vissza eredeti lakhelyére. Hargita megyében a következő települések szerepelnek a mobilitási tervben: Csíkkozmás, Csíkszentmárton, Etéd, Homoródszentmárton, Máréfalva, Kányád, Kászonaltíz, Korond, Oklánd, Parajd, Siménfalva, Szentábrahám, Székelyandrásfalva, Székelyderzs, Újszékely.
A fent felsorolt települések egyikéből legkevesebb 15 kilométerre ingázóknak jár az ingázási pénz (cheltuieli pentru navetă), azoknak, akik az alkalmazástól számítva 30 napon belül benyújtják a kérést az ügynökséghez. Volt rá példa, hogy későn jelezték az igénylést és emiatt elestek a támogatástól. Hargita megyéből hat ilyen kérelmet bíráltak el pozitívan. Egy éven át havonta jár a költségtérítés az alábbi képlet alapján: 0,5 lejt megszoroznak a naponta megtett kilométerek számával és a ledolgozott munkanapok számával. Ez az érték nem lehet napi 55 lejnél több. Csak azok jogosultak rá, akiket teljes munkaidőben, legkevesebb 12 hónapra alkalmaztak.
Kész Róbert elmondása szerint az igénylőnek minden hónap 5-éig kell leadnia az igazolást, hogy az azelőtti hónapban hány napot dolgozott, annak alapján fizetik ki neki az ingázási pénzt. Fordított irányban, Csíkszeredából Csíkszentmártonba ingázóknak viszont már nem jár a hozzájárulás.
További részletekről, a kikötésekről és egyéb feltételekről a fent felsorolt támogatások kapcsán a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség csíkszeredai, a Testvériség sugárúton működő székhelyén lehet érdeklődni.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
Egy különleges, szenzoros mezítlábas fejlesztőösvényt ajándékozott a magyarországi Civilis Egyesület a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola óvodásai számára. Az önkormányzat és az egyesület további közös programokat is tervez.
A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.
A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.
Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.
Két férfit vett őrizetbe a rendőrség csütörtökön egy május elsejei, Sepsiszentgyörgyön történt rablás ügyében. Az egyik gyanúsítottat, egy 23 éves fiatalembert a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték pénteken.
Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvényesítő alkotmánybírósági határozat, és ezzel kezdetét vette a második forduló kampánya. A választási kampány május 17-én, szombaton 7 órakor ér véget.
Elkészült az új sportcsarnok Szentegyházán, amelyet Ambrus Pál helyi születésű birkózóbajnokról neveztek el az épület pénteki avatóünnepségén. A felszólalók a sport és az összefogás fontosságát hangsúlyozták.
szóljon hozzá!